Instagram Dil Kendi Kendine Değişiyor

Andronova
Writer Andronova 4 Minimum Reading

Instagram dil kendi kendine değişiyor şikayetleri ara ara geliyor. Anladığımız kadarıyla, ya sistemden kaynaklı ya da çıkan bir güncellemeden dolayı uyumla ilgili sorunlar var.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

Those who encountered the problem that the language was English encountered this problem with an interim version update, and a new version was released and made available to solve it. But the definitive solution for the user-induced language problem is given below.

Applications use your phone's language options as the language setting. Therefore, the language settings of the application and the phone must be examined. After performing the procedure, you need to restart your device and see if the settings have changed again.

Does Instagram language change on its own?

Bir kaç kez biz buna şahit olduk. Kendiliğinden dil değişiyor ve siz düzeltmenize rağmen tekrardan eski haline geliyor. Benzeri durumlarda ilk sorunun başladığında az sayıda kişinin etkilendiğini görüyoruz. Sonrasında yavaş yavaş ilgili sayı artıyor.

Dil değiştirmede çıkan uyarılar cihaz sistemlerine göre değişiyor. Yani yazılım kısmında ne yaşanıyorsa buna göre değişiyor. Örnek, iPhone üzerinden ilk denediğimizde baya bir süreliğine Türkçe olarak görünüyordu. Düzenleme yaptığımızda ilgili ekrandan çıkar çıkmaz eski haline dönerdi.

Instagram dil sorunu büyük ihtimalle bazılarında şu an yaşanmıyor. Bu, eğer geliştiricinin çıkardığı versiyondan kaynaklıysa bunla ilgili kısa sürede sürümün daha stabil versiyonu çıkacaktır. Tabi herhangi bir sürüm çıkarılmadıysa bu durum gün içerisinden çözülmüş olacaktır.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

Changing the language of the application from English to Turkish

We leave the relevant order below to translate Instagram from English to Turkish.

  • Enter the profile area of ​​the application,
  • Tap the three-lined area,
  • Scroll to the bottom and click “SettingsTap ",
  • After that "Account“ and from there “LanguageGo to ""
  • When choosing a countryTurkishor find the one that says Turkey,
  • To confirm the language change:ChangeAll you have to do is tap the one that says ".

For note, if there is more than one language in the language section, select the one at the bottom.

How to adjust Instagram language settings
Instagram language changes on its own
Instagram became English, change it to Turkish
Instagram language changing options
how to make instagram Turkish
Change the app language

Those who experience the Instagram language not changing error should benefit from this content.

How to adjust language settings

  • In iOS, take action from the General / International field and the Language field in its content.
  • On the Android side, it is sorted as Language and Input / Language.

İçerikteki Instagram dil ayarları, eski modellere göre hazırlanmış ve resimli anlatım bazı modellerde farklılık gösterecektir. Ancak bu durum değişken olsa dahi birbirine benzer seçenekler bulunmakta. Eğer ulaşabilirseniz uygulamanın yardım veya sorun bildirimi alanındaki seçeneklerle sorununuzu iletirsiniz.

Bazen Instagram kaynaklı sorunlardan dolayı menü ve ayarların dili İngilizce olabiliyor. Geçen sene bu şekilde bir sorundan dolayı bazı kullanıcılar uzun zaman Instagram uygulamasını İngilizce kullandı. Daha sonra Instagram yayınladığı bir güncelleme ile sorunu çözdü.

  • We enter the settings section from the 3rd line. Afterwards, we touch the option that says language, select the Turkish language and confirm with change.
instagram dil 1
Sorting of Instagram Turkish language settings
instagram dil 2
If language options do not appear, restart

Instagram dil değiştirdiğimde eski halene dönüyor

Yaptığınız işlemler geri alınıyorsa büyük ihtimal uygulamada sorun var. Deneme sırasında uygulamadaki tüm seçeneklerin denenmesi gerekiyor. Örnek profil alanına hakkınızda bir şeyler ekleyip kaydetmeye çalışın. Kayıt sorunu genelde hesabın ceza almasında veya sistem hatalarında sorun çıkarır.

Instagram dil kendi kendine değişiyor: Hesabınızın türünü değiştirin

Hesabınızı işletme olarak değiştirin. Bu bir çok sorunda denediğimiz eski bir yöntemdir. Belki anlamsız ve sizden kaynaklı olmayan sorunlar için geçici çözüm olacak. Hesabın kişiselden işletmeye dönüştürülmesi sırasında yine uyarı gelirse yukarıdaki belirttiğimiz iki nedenden biri oluştuğu anlamını taşır.

Not: Yapılacak denemelerde bilgisayarda ya da mobil tarayıcılarda tercih seçenekleri değerlendirilmeli.

Changing Instagram language settingsYou will find what to do in the warning messages that occur during the process on the site.

We hope the article titled "Instagram language changes on its own" was useful to you.

Writer Andronova
To follow:
Andronova produces solution-oriented content for many problems in the field of Technology. Users who want to get support service from our site, which contains technology news from time to time, may need to contact the customer services included in the content.
Leave a review

Leave a review

Your email address will not be published. Required fields*They are marked with