ZTE ZXHN H298A modem bridge bridge mode on

Andronova
Writer Andronova 2 Minimum Reading

ZTE modem bridge köprü nedir ve bu mod nasıl açılır örnek bir resimle göstermek istedik. Kolay bir adımı var ama yine de kısa bir açıklamayla gösterdik.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

ZTEZXHN H298A modem bridge modeWe tried to give an example of how to open it with illustrated explanation. If it gives an error message during connection, you can write to us. This is not something that anyone does and we mostly encounter it in companies.

Bridge mode can generally be preferred when the wireless signal is insufficient. An extra modem can be made more useful with a second port via bridge mode. It is also possible to use more than one internet connection by dividing it into two. Apart from this, internet access can also be provided through a server.

You will find the steps to enter this section below. In cases where access is difficult, disabling the firewall may be sufficient. Also, the DMZ section can be configured according to the usage area.

How to turn on ZTE bridge mode?

  • Reach the interface at 192.168.1.1.
  • Open “Easy bridge” from the easy menu.
  • Turn on the feature from the side.
  • If there is a problem after configuration, turn off the modem, turn it on again and test it.

If the bridge does not open;

  • If there is a problem even after the modem is restarted, check the entered value.
  • Try it with something different.
  • Reset the modem and perform the same steps again.
ZTE ZXHN H298A modem bridge bridge mode on
ZTE ZXHN H298A modem bridge modu açma
ZTE ZXHN H298A firewall shutdown
ZTE ZXHN H298A modem köprü modu açma

Bazı yazılım uyumsuzluklarında yapılan ayarlar kaydetmiyor veya geçiş vermeyebiliyor. Bu gibi durumlarda modemin web adresinden güncel sürümünü indirip yönetim başlığı içerisinden gerekli yüklemeyi yapabilirsiniz. İşlemler sırasında farklı bir kısma girmemeniz ve başladıktan sonra sayfanın açık kalması gerekiyor. %100 Bilgisi geldiğinde modem kapatılıp açılabilir.

Sponsored Ad
Ad imageAd image

Bridge mod ne demek

Bridge modu, bir ağ cihazının (genellikle bir modem veya yönlendirici) iki ağ arasında köprü görevi görmesini sağlayan bir moddur. Bu modda, cihaz kendi IP adresini ve yönlendirme işlevlerini devre dışı bırakır ve ağ trafiğini doğrudan bağlı olduğu diğer cihaza (genellikle başka bir yönlendirici) iletir. Bridge modu kullanıldığında, ağ cihazı yalnızca veri geçişini sağlar ve iki ağ arasında doğrudan iletişim kurulmasına olanak tanır. Bu, özellikle aynı ağda birden fazla yönlendirici kullanmak veya bir cihazın kendi yönlendirme özelliklerini devre dışı bırakmak istediğinizde yararlıdır.

Writer Andronova
To follow:
Andronova produces solution-oriented content for many problems in the field of Technology. Users who want to get support service from our site, which contains technology news from time to time, may need to contact the customer services included in the content.
Leave a review

Leave a review

Your email address will not be published. Required fields*They are marked with