Eticaret Alışverişlerinde “Geri Al” Tuşu Dönemi Başlıyor!

Andronova

Elektronik ticaret hacmi 15 milyar TL’yi aşarken (Avrupa ve ABD standartların göre vasat olduğunu belirtmeliyim) 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticaret Kanunu çerçevesinde Elektronik Ticarette Sözleşme ve Siparişler Hakkında Yönetmelik ile İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve muhtemel hatalı siparişler için kullanıcılara “geri al” ve “değiştir” seçenekleri şartı getirilecek. Ayrıca bu sitelerin ticaret siciline kaydedilmesi zorunluluğu da bulunacak.

Sipariş öncesi müşteriler ilgilendikleri ürünle ilgili olarak vergi ve teslimat ücretleri de dahil olmak üzere ödeyeceği toplam bedelin dökümünü görebilecek. Eticaret‘te Alışverişin tamamlanması aşamasında erişimiçi olarak sunulan ve çoğunlukla “elektronik satış sözleşmesini okudum” ifadesinin yanındaki kutuya tıklanarak geçilen sözleşme aşamasına bir yenilik olarak elektronik sözleşmenin kullanıcılara gönderilmesi gerekecek.

Eticaret alışveriş siteleri kişisel verilerin korunması ve bu verilerin hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemekten sorumlu olacak. Site hakkında şikayet olması ihtimaline karşı elektronik kayıtlar 6 ay süreyle saklanacak ve istenilirse bakanlığa sunulacak.

Bakanlığa sunulma zorunluluğu Yönetmeliğin 13. maddesinde düzenlenmiş durumda, düzenlemenin kişisel verilerin korunmasıyla ilgili ciddi bir ihlale neden olacağı ortada, nitekim kişisel verilerin korunması hakkı temel bir insan hakkı olup yalnızca özel sektöre karşı değil, kamu gücünü elinde tutanlara karşı da öne sürülür.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir