Eski Telefonların Değeri 13 Milyar Doları Buldu!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Her gün sizlere yeni teknolojiler ve mobil dünyanın gelişimi ile ilgili haberler sunuyoruz. Her yıl, hatta bir yıldan bile evvel yenilenen telefon modelleri ile tüketiciler daha yeniye özendirilerek üreticilerin satış rekorları kırması sağlanıyor. “Yeni her zamana daha iyidir” sloganı ile en çabuk değiştirebileceğimiz eşyamız olan telefonlarımızı sürekli olarak bir değiştirme çabasındayız. Ülkemizdeki telefon kullanımı ise telefonların işlevselliğinden daha çok dışarıdaki kişilere sosyal statünün ispatlaması çabasının kısır döngüsünde ilerlemekte.

Andronova

Bu durum sadece ülkemizde geçerli değil. Tüm dünyada özellikle üreticilerin ilgilenmedikleri bir nokta var ki o da eski telefonların durumu. Amerika’da bu gün itibariyle kullanılmayan telefonların değeri 13 milyar doları bulduğu açıklandı. Bu miktar bir çok ülkenin milli gelirinden bile fazla olduğunu belirtelim.

İnsanlar sürekli yeni telefon alıyorlar ama eski telefonlara ne olacağı kimsenin umurunda değil. Bir telefon pert olmadan alınan yeni telefon hemen kullanılmaya başlanıyor ve eski telefonlarda ya 2.elcilerde değerinin 4’te 1’ne yada eşe dosta, küçük çocuklara hediye ediliyor. Peki ya bu işe yaramayanı başkasına ver mantığı nereye  kadar işleyecek.

Amerika’da 2.el eşya pazarı olarak değerlendirebileceğimiz SellCell sitesi eski telefonların değerleri ile ilgili bilgiyi bize sunuyor. Bu verilere göre hazırlanan listeyi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

sellcell-january2014-survey-table-top-ten

Ülkemizdeki 2.el piyasası ne durumda derseniz sahibinden.com’dan aldığımız fiyatlara göre ise 2.el piyasası aşağıdaki tabloda sizlere sunuluyor. Peki siz eski telefonlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.