Evde sinema keyfi için projeksiyon cihazları

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Evde projeksiyon cihazı ile sineme keyfini yaşamak için orta seviyede modelleri sizlere tanıtmak istedik. Burada dikkat edilecek lümen ve kontrast değeri.

Sponsorlu reklam

Herhangi bir şey alırken önce belirlediğiniz modellerin kullanıcı yorumlarına bakılmasını öneriyoruz. Ürün tasarımı, özellikleri, fiyatı ve müşteri deneyimi şeklinde faktörlere dikkat ediyoruz. Hangi projeksiyon cihazını almalıyım diyenleri sayısı oldukça fazladır. Eskiden daha popüler olan bu cihazlar son yıllarda yerine büyük ekranlı televizyon modellerine bıraktı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Biz ilk cihazımızı sanırım 2011 veya 2012 yılında aldık. LG’ nin mini projeksiyonu ve saat ömrü gayet uzun gidiyordu. Şu an dahi hala arada bir kullanılıyor. Bize göre o yılların en iyi ürünler sınıfında yer alıyordu. Tasarım olarak gerçekten başarılı bir modeldi. Verdiğimiz parayı hak ediyordu.

Sponsorlu reklam

Ürün almadan dikkat edilecek hususlardan bazılarını anlatacağız. Çoğunlukla baktığımızda ürünler arasında HD ve FHD çözünürlükler yer alıyor. Burada dikkat edilecek başka husussa parlaklık yani Lümen dediğimiz özellik. Aydınlık ortamlarda 3600 veya daha üst modellerin tercih edilmesi önerilir. Ev ortamlarında akşam kullanımlar için 500 veya üstü tercih edilebilir. 

Kontrast değeri, renk konusunda canlı görünmesi adına önemli bir rol oynamakta. Bu dikkate alınıyorsa 5000:1 olan cihazlara bakılabilir. Daha yukarı çıkılması durumunda çok daha kaliteli renk oranı ile karşılaşacaksınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yazımızda bazı markaların birer modeline yer veriyoruz. Buradaki modellere bakılarak benzeri daha uygun fiyatta modeller belirlenebilir.

Evde sinema keyfi için projeksiyon cihazları

Wiewsonic M2E

Listenin en yüksek fiyatta olan modeli. 1000 Lümen ve 3000000:1 kontrast oranına sahip. Üründe “Cinema Supercolor+” desteği bulunmakta. Artı hoparlörler tarafında “Harman kardon” kullanılmış.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

BenQ MH550

Çözünürlükte FHD 3500 lümen ve kontrast 20000:1 olarak karışımıza çıkıyor. Parlak ışığın altında net görüntü sunuyor. Ek 3D desteği bulunuyor.

LG HF60LS

Bu ürün ise az ışık olan ortamlarda yüksek kalite de görüntü veriyor. Yine FHD çözünürlüğe sahip. İşletim sisteminde WebOS kullanılmış. Kontrast ise 150000:1 ve fiyat olarak sınıfının uygun cihazları arasında.

Xiaomi Mijia

Lazer ışık kaynağı olan ve lümen olarak 500 değerine sahip. Bu değerden dolayı görüntü kalitesi için karanlık ortamlara ihtiyaç duyuyor. 

Philips NeoPix Prime

Bu modelde özelliklerine göre uygun fiyat aralığında bir cihaz. Çözünürlüğü HD (720p) ve kontrast 3000:1 olarak karşımıza çıkmakta. 

Portatif yansıtma ve gelişmiş led teknolojisi bulunuyor. Kullanım olarak ömrü yaklaşık 30 bin saat. Hoparlör kısmında ise ekstra bir ses sistemine ihtiyaç duyulmaması sağlanmış. 


Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2021, 16:59

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak