Evleaks: Nexus 6 Diye Bir Telefon Yok, Elveda Nexus!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Aylardır Nexus programının rafa kaldırıldığı şeklinde spekülasyonlar yapılıyor. Diğer taraftan ise Chrome kodlarında yeni Nexus cihazlara ait kod adlar beliriyor. Üstelik uygun fiyatlı Nexus akıllı telefon iddiaları da hala gündemdeki sıcaklığını koruyor. Tüm bunlar yaşanadursun, mobil dünyasının en güvenilir bilgi kaynağı @evleaks, Nexus cihazlara ilişkin iki önemli bilgi paylaşımında bulundu. Popüler Twitter kullanıcı ilk olarak Nexus 6 akıllı telefon iddiaları bitiren bir tweet attı. Evleaks’e göre Nexus 6 diye bir telefon yok ve artık Nexus programına veda ediliyor.

Andronova

Bir diğer paylaşımda ise Android Silver projesinin varlığından söz ediliyor. Nexus programı rafa kalkmış olsa da Google yakın zamanda (2014 işaret ediliyor) Android Silver projesini başlatacak. Kısaca söz etmek gerekirse; Google, beş Android üreticisinden üst sınıf özelliklerle donatılmış beş telefon üretmesini isteyecek ya da mevcut üst sınıf akıllı telefonların bazıları proje kapsamına alınacak.

Kullanıcı odaklı olması planlanan telefonlarda stok Android ya da az seviyede özelleştirilmiş Android sürümü yer alacak. Suya karşı dayanıklı olması beklenen telefonlar için Google Play’de özel uygulamalar oluşturulacak ve aynı zamanda uzun süreli güncelleme destek sözü verilecek.

1

İlk olarak Amerika ve bazı özel pazarlarda hayata geçirilmesi planlanan Android Silver projesinde sadece pazarlama süreci için Google’ın 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığı gelen bilgiler arasında. Bu yönde birçok taşıyıcı ile özel anlaşmalar imzalanacak ve telefonların özellikleri ve içeriğinde barındırdığı sisteme ait tanıtımlar yapılacak.

Android Silver projesinin gerçek olup olmadığı henüz net değil. LG ve Motorola’nın projeye katılma konusunda istekli olduğu iddia ediliyor. Diğer üreticiler ise ikna etmek zor olabilir özellikle Samsung’u. Zira üst sınıf akıllı telefonların daha uygun fiyattan satılması proje kapsamında değerlendiriliyor. Ayrıca üreticilere ait uygulamalara telefonlarda yer verilmeyecek.

2

Daha önce de belirttiğimiz üzere Google’ın her ne kadar Nexus programını rafa kaldırmak gibi bir projesi olsa da, gelişmekte olan pazarlar için (ki bu ülkelerde genel olarak ucuz Android telefonlar kullanılmakta) mutlaka farklı bir strateji geliştirmeli. Zira bu ülkelerde Android Silver projesine dahil edecek üst sınıf akıllı telefonlar yüksek fiyatlarından dolayı tercih edilmeyebilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurduğumuzda Google’ın bir taraftan Android Silver Projesi, diğer taraftan ise gelişmekte olan pazarlar için MediaTek işlemcili uygun fiyatlı Nexus telefon tanıtması ihtimal dahilinde.

25-26 Haziran’da düzenlenecek Google I/O konferansında Android Silver projesi, Nexus 8 tablet ve bir sonraki Android sürümüne ilişkin bazı bilgilerin elde edilmesi bekleniyor.

kaynak: 1, 2

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.