Exynos 5422 ve Exynos İşlemcili Galaxy S5 Açıklandı!

media 15454

Exynos 5422 ve Exynos İşlemcili Galaxy S5: Samsung üst sınıf cihazlarında uzun bir süredir iki farklı işlemci tercih ediyor. LTE desteğinin mevcut olduğu ülkelerde Qualcomm cephesinden bir işlemciye yer veren Samsung, henüz 3G verinin kullanıldığı pazarlarda ise ARM ile geliştirdiği Exynos işlemciler kullanıyor. Galaxy S4, Galaxy S3 ve birçok üst sınıf tablet modelde iki farklı işlemci kullanılırken; MWC 2014 etkinliği kapsamında resmi duyuru gerçekleşen Galaxy S5 cephesinde ise sadece dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemcili versiyonu tanıtıldı.

teknik destek

Etkinlik esnasında Exynos işlemcili modele ilişkin herhangi bir açıklamanın yapılmaması, Samsung’un dünya genelinde Snapdragon 801 işlemcili modeli satışa sunacağı ihtimalini artırmış olsa da, resmi kaynaklarca Galaxy S5’in Exynos işlemcili versiyonun da olacağı doğrulandı. Samsung ayrıca etkinlik kapsamında Galaxy S5’te yer alacak Exynos 5422 işlemci birimini de resmen duyurdu.

Ülkemizde de satışa sunulacak Galaxy S5’te yer alan Exynos 5422 işlemcisi, Galaxy Note 3’te tercih edilen Exynos 5420 birimine nazaran daha gelişmiş özellikler sunuyor. Bunların ilk artırılan frekans hızlarında karşımıza çıkıyor. 4+4 çekirdek yapısında çalışan ve ARM’ın big.LITTLE mimarisini benimseyen işlemcide Cortex-A7’li 4 çekirdek 1.5GHz frekans hızına ulaşırken, telefonun işlemci gücünü belirleyen Cortex-A15 mimarili diğer 4 çekirdek ise 2.1GHz frekans hızına ulaşıyor.

Exynos 5422 çözümünde sağlanan bir diğer önemli gelişme ise Heterojen Çoklu İşleme (HMP) teknolojisinin işlemciye dahil edilmesi oldu. İşlemci söz konusu teknoloji sayesinde her defasında 4 çekirdeği çalıştırmakla yetinmeyecek, aynı anda 8 çekirdek çalışabilecek ve performans noktasında Snapdragon 801 ile ciddi bir rekabet içerisine girecek.

Kağıt üzerinde en güçlü Exynos işlemci olan 5422, WQHD ve WQXGA ekran çözünürlüklerini ve 4K video kaydını destekleyecek Bu gelişme ülkemizde satışa sunulan Galaxy S5’in de 4K Ultra HD video kaydı gerçekleştirebileceği anlamına geliyor. Hatırlanacağı üzere Galaxy Note 3’ün Exynos işlemcili seçeneğinde 4K Ultra HD video kaydı yapılamıyordu.

Samsung resmi sitesi tarafından yayınlanan ve alt bölümde yer alan infografikte Galaxy S serisi cihazların temel özelliklerine yer veriliyor. Galaxy S5 bölümünde 8 çekirdekli işlemciye sahip bir modelin hazırlandığı bu bölümde açıkça gösterilmiştir.

Exynos 5422 beklendiği gibi 64-bit desteğini sunmuyor, ancak Samsung’un Exynos 5430 işlemcisi Exynos Infiity’nin 64-bit desteğini barındırması bekleniyor.

Exynos 5422 ve Exynos İşlemcili Galaxy S5

Exynos 5422 ve Exynos İşlemcili Galaxy S5

Exynos 5422 ve Exynos İşlemcili Galaxy S5

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın