Exynos Octa İşlemcili Galaxy S5 Tanıtıldı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Üst seviye akıllı cihazlarda pazara bağlı olarak iki farklı işlemci tercih eden ve söz konusu iki işlemciyi cihaza ait etkinlikte lanse eden Samsung, Dünya Mobil Kongresi kapsamında duyurduğu Galaxy S5’in sadece Snapsragon 801 MSM8974AC işlemcili versiyonu hakkında açıklamalarda bulundu. Ülkemizin de dahil olduğu 3G kapsamında yer alan pazarlarda satışı beklenen Exynos Octa işlemcili Galaxy S5’ten ise söz edilmedi. Bu gelişme Samsung’un dünya genelinde Snapdragon 801 işlemcili seçeneği satışa sunacağı iddialarını beraberinde getirse de, Samsung resmi sitesi aracılığıyla Galaxy S serisine ait yayınladığı infografikte Galaxy S5’in 8 çekirdekli bir seçeneğini olacağını gösterdi.

Güney Koreli üretici Hindistan’da Galaxy S5’e ilişkin ülkemizi de yakından ilgilendiren bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinlik Galaxy S5’in Exynos Octa işlemcili versiyonu tanıtıldı. Böylece 11 Nisan’da ülkemizde satışa sunulacak Galaxy S5’in neler sunacağı da teyit edilmiş oldu.

Ülkemizde de satışa sunulacak Galaxy S5′te yer alacak Exynos 5422 işlemcisi, Galaxy Note 3′te tercih edilen Exynos 5420 birimine nazaran daha gelişmiş özellikler sunuyor. Bunların ilki artırılan frekans hızlarında karşımıza çıkıyor. 4+4 çekirdek yapısında çalışan ve ARM’ın big.LITTLE mimarisini benimseyen işlemcide Cortex-A7′li 4 çekirdek 1.5GHz frekans hızına ulaşırken, telefonun işlemci gücünü belirleyen Cortex-A15 mimarili diğer 4 çekirdek ise 2.1GHz frekans hızına ulaşıyor. Exynos 5422 çözümünde sağlanan bir diğer önemli gelişme ise Heterojen Çoklu İşleme (HMP) teknolojisinin işlemciye dahil edilmesi oldu. İşlemci söz konusu teknoloji sayesinde her defasında 4 çekirdeği çalıştırmakla yetinmeyecek, aynı anda 8 çekirdek çalışabilecek ve performans noktasında Snapdragon 801 ile ciddi bir rekabet içerisine girecek.

Kağıt üzerinde en güçlü Exynos işlemci olan 5422, WQHD ve WQXGA ekran çözünürlüklerini ve 4K video kaydını destekleyecek. Bu gelişme ülkemizde satışa sunulacak Galaxy S5′in de 4K Ultra HD video kaydı gerçekleştirebileceği anlamı taşır. Galaxy S5’in diğer özelliklerine değinecek olursak; Android 4.4 KitKat, 5.1-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü ekran, 16MP çözünürlüklü arka kamera, 2GB RAM, 12/32GB depolama, 128GB’ye kadar microSD kart desteği, parmak izi sensörü, su geçirmezlik ve 2.600mAh kapasiteli pil.

kaynak: androidOS

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir