Facebook 2. el ürün satışı Marketplace nasıl kullanılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Facebook Marketplace nasıl yüklenir yükleyemiyorum şeklinde soranlara ek birde seçeneği göremiyorum ne yapmalıyım diyenlerle karşılaşıyoruz.

Ad imageAd image

Facebook Marketplace nedir sorusundan önce Facebook Marketplace nasıl indirilir indiremiyorum diyenleri görüyoruz. Burada bizim anladığımız bu özelliğin çalışması ile alakalı bir aksaklık oluşmasından dolayı böyle bir şeyin yazılması. Problem yaşayanlar için önerilerimiz olacak. Şu an için Türkiye’ de bulunmuyor ama yakında hizmete açılackatır. Cihaz bazlı problemler yaşayanlar içinde önerilerimizi ekleyeceğiz. Samsung kullanıcısında çıkan bir uyarı belki Xiaomi’ de yaşanmayacak veya Huawei’ de farklı metin olarak karşımıza çıkacak. 

Facebook’ ta artık 2. el ürün alım satımı yapılabilecek. Facebook ikinci el alım satışı için Marketplace uygulamasını tanıttı. Şirket şimdide ikinci el pazarına bir el atayım dedi. Artık kullandığını sosyal uygulamadan eşya alım satımında bulunabileceksiniz. Şirket dün itibari ile Marketplace uygulamasını tanıttı.

İkinci el alım satımı şuan için sadece mobil cihazlar üzerinden yapılabilecek. Facebook bu hamle ile bu pazardaki çok sayıda uygulamaya rakip olacak.

Facebook Marketplace nasıl kullanılır? Şirketin bu konusunda büyük yatırım yapması bekleniyor. Yakınınızda yer alan ilanları size listeleyecek. Herhangi bir ürüne baktığınızda, isterseniz ürün satıcısı ile Messenger üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda satıcının profiline de bakabilirsiniz. Ürün pazarlığı konusunda da yine Messenger devreye giriyor.

Ad imageAd image

Facebook Marketplace nasıl kullanılır?

 1. Satış ve işlem URL bağlantısı facebook.com/marketplace giriniz
 2. Satış yapmak için “Bir şey sat” butona tıklayın
 3. Ne satıyorsun, fiyat konum, kategorisini seç, ürün açıklamasını doldurun ve son olarak +10 fotoğrafın eklenmesi gerekiyor sonrasında ileri butonuyla devam edin
 4. Yayınlandıktan sonra ilanı sadece ben görüyorum diyenler için aşağıdakilerin kontrol edilmesi gerekiyor

Ürün yayınlanmıyor ise;

 • 24 Saat beklemeniz gerekebilir
 • Yayınlanmadan önce eksik olan yerlerin doldurulması gerekebilir
 • Facebook hesabının doğrulanmaması güven sorunu arz edebilir
 • Satış profilinin düzgün olduğundan emin olun
 • Kural ihlali bir ürün satışı yapmış olabilirsiniz
 • Mevcut eklenen ürün inceleme gerekebilir
 • Yayınlandı ama kısa süre sonra ilandan kaldırıldı ise şikayet veya ihlal olabilir

YouTube video

Facebook Marketplace ikinci el satış nasıl yapılır?

Bu facebook.com/marketplace bağlantıya girip gerekli işlemleri yukarıdaki gibi yaparak kullanıma açabilirsiniz. Şu an ülkemizde aktif durumdadır.

Ürünü almak istediğinizde şuan için uygulama alanında ödeme sistemi yer almıyor. Ürünü satmak istiyorsanız, ürünün fotoğrafını çekerek ürünün ismi, ürün açıklamas, ürün fiyatı, bulunduğunuz yeri ve ürün kategorisini seçerek yayınlama butonuna dokunmanız yeterli.

Marketplace şuanda sadece İngiltere, Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda için yayınlandı. Yapılacak güncellemeleri kendi resmi sayfalardan yapılmasını öneriyoruz. iPhone çıkmıyor veya Android mobil uygulamasında sorun var diyenlerin aşağıdakileri kontrol etmelerini öneriyoruz. Uygulama Türkiye dahil hemen hemen tüm ülkeler için kısa süre içinde açılması bekleniyor.

Facebook 2. el ürün satışı Marketplace nasıl kullanılır?

Facebook Marketplace çıkmıyor gözükmüyor mu?

 1. Uygulama tarafında güncellemelerin yapıldığından emin olalım.
 2. Kullandığınız yazılımın çok eski olmasından kullanımda sorun çıkarabilir.
 3. Şu an olan versiyon sıkıntı yapatabilir düşüncesi ile öncekilerden bir kaçı ile test etmenizi öneriyoruz.
 4. Profil alanından bir şeyi değiştirin ve kayıt olmama durumunda ya ceza, ya hesabınızda problem var ya da geliştirici ile alakalıdır diyerek araştınız.


Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2021, 08:12

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe