Facebook açılmıyor giriş ekranına atıyor

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Bazen telefonda uygulamadan Facebook açılmıyor sorunu yaşayanların bilgisayardan erişim yaptıklarını görüyoruz. Aklımıza ilk gelen iki şey ya uygulamaya güncelleme geldi ya da telefonda uyumsuzluklar yaşatıyor. Çözümde deneme ile yol alabilirsiniz.

Teknoloji destek

Hesaba girilmiyor sorunu kullanıcılara göre değişken bir hale dönüşebiliyor. Yaşananın ne olduğunu anlamak adına işlemlerden önce ufak bir kontrol iş görebilir.

Cep telefondan, bilgisayardan ve diğer cihazlardan sosyal ağlara erişim yapılamıyor problemini temelinde ya yasaklama ya yurt dışında bağlantı sıkıntısı olduğunu gösteriyor. Tabi tümünde değil de birinde varsa daha fazla seçeneği gözden geçirmek gerekiyor. Facebook açılmıyor sorunu belki genel olabilir veya farklı bir nedenden çıkabiliyor. Bunu anlamak adına kontrol edilmesi gereken alanlar bulunmakta.

Kullanıcıların aldıkları hata mesajı “Ana makinesinin yanıt vermediği, Proxy veya güvenlik duvarının kontrol edilmesi” gerektiği. Ek birde server error şeklinde beyaz sayfada kalan uyarılar. 

Yurtiçi veya dışı port kaynaklı sorunlarda ve siber saldırılarda genelde erişim yapılamamakta gibi durumlar yoksa çoklu seçenekler denenmesi gerekiyor. Bu sorunların genel kaynağında sunucuların çalışmıyor olması yatıyor denilebilir.

Facebook hesabım açılmıyor diyenler ne yapmalı?

İlk önce bu sorunun kaynağını bulmamız gerekiyor. İnternette araştırma yapınız. Çevrenizdekileri arayıp sorun var mı sorunuz. Tabi bulunduğunuz il ve başka illerdeki birden fazla kişilere sorunuz. Nedeni belki bölgesel veya ülke genelinde problem olabilir.

 1. Sorun bazen hesap kaynaklı bazende güvenlik nedenleriyle giremiyor olabilirsiniz.
  1. Başka internet ağı ve cihazlarda deneyin
  2. Varsa başka hesabınızla test etmenizi öneriyoruz.
  3. Çok defa yapılan işlemlerin sonucu engel olabiliyor.
 2. Kullanılan cihazların tarihi / saati yanlış olabilir.
  1. Sistemler yanlışlıkta dolayı problem çıkarabiliyor.
 3. VPN (Rasgele birini kullanmayınız) veya DNS adreslerini deneyiniz.
  1. Tanımlandıktan sonra modemi kapatıp açmayı unutmayınız.
 4. Bilgisayar kaynaklı bir durumda sistem geri yüklemeyi deneyiniz.
  1. Çoğunlukla yazılım ve programlarda yaşanan problemleri bu şekilde aşabilirsiniz.
 5. Telefon kaynaklıysa tarayıcı üzerinden deneyin.
  1. Alternatif olanlarla kontrol ediniz.
 6. Facebook uygulamasının önbelleğini silip ve güncelleme kaldırımını yapınız.
  1. Android kullanıcıların “Uygulamalar” başlığından ilgili ağın adına dokunup ve içerisinde girdikten sonra bu işlemleri yapabilir.
 7. Facebook uygulamasını kaldırıp yükleyin.
  1. Güncel olan versiyonla denendikten sonra eğer devam ediyorsa o zaman yakın tarihli bir kaç eski versiyonu kullanıp denemeniz mantıklı olabilir.
  2. Uygulamayı siliniz ve eski olanlardan birini yükleyiniz. Bu bir kaç yılda bir bundan kaynaklı durumlarda olabilmekte. Güncelleme çıkıyor ve bir yerinde sorun görülebiliyor.

Hesaplarla alakalı olası durumlar

Kişiyla alakalı sıkıntılarda şunlara bakılacak:

 • Uygulama açılıyorsa eksik profil kısımları doldurulsun. Olmazsa tarayıcıdan erişim varsa oradan.
 • Uygulamalarla ve sitelerle bağlantı varsa önemsiz olanlarla bağlantıyı kesiniz.
 • Başka cihaz ve internet bağlantısıyla girmeye çalışın. Bir başka hesapla da kontrol edilebilir.
 • Geçici bir yasak gelmiş veya kısıtlanmış hesap olabilir.
 • Şüpheli davranış algılanması durumunda erişim engellenebilir.

Kullanıcıların sık aşırı yaptığı şeylerin sonucunda bir kısıtlama uygulanabiliyor. Bu saatlik de olabiliyor günlükte. Kısaca yapılan şeyin devam etmesine göre bir zamanlama oluşabiliyor.

Bir diğer önemli etken uygulanan cezalar. Kişi bilgilendirme yapılabilir de yapılmayabilir de. Test adına profile girip bilgilerinizde bir şeylerin değiştirilmeye çalışılması gerekiyor.

Cihaz, uygulama ve internet faktörü

Yapılan güncellemelerden sonra sık olmasa da yaşanan olumsuzluklardan biri uyum sorunu olabiliyor. Burada denemek adına önceki bir kaç versiyona bakılması gerekiyor. Yenisini çıkardıklarında çoğunlukla uyarı kalkmış oluyor.

Test adına farklı bağlantılarla denenmesi gerekebiliyor. Tabi cihaz değiştirerek denemenizde gerekiyor.

Telefonda olduğuna eminseniz, ayarlar ekranından “Uygulamalar” adlı bölüme girin ve “Facebook” alanına geçiniz. İçeriğinde bulunanları çalıştırınız.

Facebook açılmıyor sorunu için önce DNS, sonra VPN’ le denemenizi öneriyoruz.

Facebook DNS ayarlarının yapılandırması

Hesaplarda bağlantı aksaklıkları yaşandığında düşündüğümüz yöntemlerden biri dns olabiliyor. Test işlemi iPhone tarafında yapıldı ve farklı sistemler içinde denenmesi öneriliyor.

Yapılandırmayı aşağıdaki şekilde yapılması fayda sağlayacaktır. Bu Türkiye içerisinden kaynaklı sebeplerden yapılması gereken bir işlemdir. Yani olmayabilir ve duruma göre ek işlemlerden bahsedeceğiz.

 • Ayarlar / Wifi / bağlı olan ağın yanındaki ! simgesine dokunun. DNS’ i ayarla yazısının üstüne dokunun. Elle seçeneği sonra sunucu ekle.

Google, OpenDNS, Comodo ve Yandex adresleri denenebilir. 

Facebook açılmıyor Facebook giremiyorum
Facebook açılmıyor giriş ekranına atıyor

Mevcut olanı kırmızı işarete dokunarak kaldırınız. Gördüğünüz 1.1 ile modem otomatik neyi alıyorsa onu kullandığını göstermek istiyor. Hizmet aldığınız yerin belli başlı adresleri bulunmakta ve bu çoğunlukla Telekom’ un kendi adresleridir. 

Facebook açılmıyor giremiyorum 2018
Facebook hesabım açılmıyor

Facebook açılmıyor sorunu için genel bilgiler

1. İnternet bağlantınızı kontrol edin: Facebook’a erişim sağlayamıyorsanız, öncelikle internet bağlantınızın stabil olduğundan emin olun. Kablosuz ağ veya mobil veri bağlantınızı kontrol edin ve gerektiğinde bağlantıyı yeniden başlatın.

2. Tarayıcı problemleri: Eğer Facebook’u tarayıcı üzerinden kullanıyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini ve çerezlerini temizlemeyi deneyin. Tarayıcınızın güncel olduğundan emin olun. Ayrıca farklı bir tarayıcı kullanarak deneyin, bazen tarayıcı uyumsuzlukları soruna neden olabilir.

3. Uygulama güncellemelerini kontrol edin: Mobil cihazınızda Facebook uygulamasını kullanıyorsanız, uygulamanın güncel olduğundan emin olun. Eğer güncelleme varsa, uygulamayı güncelleyin. Eski sürümler sorunlara neden olabilir.

4. Kullanıcı adı ve şifre kontrolü: Giriş yaparken kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru girdiğinizden emin olun. Caps Lock veya yanlış klavye düzeni gibi faktörler giriş sorunlarına yol açabilir.

5. VPN veya Proxy kullanımı: Eğer VPN veya proxy hizmetleri kullanıyorsanız, bu hizmetlerin Facebook erişimini engelleyip engellemediğini kontrol edin. VPN veya proxy devre dışı bırakarak deneyin.

6. Facebook sunucu sorunları: Bazen Facebook sunucularında genel sorunlar yaşanabilir. Bu durumda, erişim sorununun kaynağı Facebook’un kendi sunucuları olabilir. Bu gibi durumlar için sabırlı olun ve sonra tekrar deneyin.

7. Cihazı yeniden başlatma: Cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bu, bazı geçici bağlantı veya yazılım sorunlarını çözebilir.

8. Facebook destek ve Topluluk Sayfalarını kontrol edin: Facebook’un resmi destek sayfalarını veya topluluk forumlarını ziyaret ederek, diğer kullanıcıların aynı sorunla karşılaşıp çözüm bulup bulmadığını kontrol edebilirsiniz.

Facebook’a erişim sorunları, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. İnternet bağlantınızı kontrol etmek, tarayıcı veya uygulama sorunlarını çözmek, giriş bilgilerinizi kontrol etmek, VPN veya proxy hizmetlerini devre dışı bırakmak gibi çözüm adımlarını ele aldık. Sorun devam ederse, Facebook’un resmi destek kanallarına başvurarak daha fazla yardım alabilirsiniz.

Unutmadan sizden kaynaklı olup olmadığını anlamadan önce bir şeylere kalkışmamanızı öneriyoruz.

Facebook açılmıyor hatası için uygulayacağınız tüm adımları bu kadar. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bizden destek almanızı öneriyoruz.

Öneri sayfa: Facebook iletişim

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir