Facebook arama kayıtları ve mesajları toplamış

blank

Facebook’ tan yeni bir skandal daha ortaya çıktı. Kullanıcıların mesajları ve arama geçmişi depolandığı anlaşıldı. Facebook ise yalanlamadı. Veriler sadece iyileştirme amaçlı kullanılıyor dedi. Gel de inan!

teknik destek

Facebook‘ un yaptığı hatalar büyük değer kaybına yol açtı. Kayıp milyar dolarlarla ifade ediliyor. Peki yaptığı hata neydi? İzinsiz verilerin seçim kampanyasında kullanılması. Şimdi de yeni bir iddia ortalığı iyice karıştırdı. 

Facebook, kullanıcıların mesajlaşmalarını ve arama kayıtlarını topladığı yönündeki iddiaları doğruladı. Bu veriler sadece hizmet için yapıldığı belirtiliyormuş.

Facebook’ tan çok güvenli sunucularda bu verilerin depolandığının ve satılmadığının tamamen kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler için kullanıldığı iddiası. Varsayalım bu doğru olsun… Bu bilgilerin habersiz toplanması yasa mıdır! Bugün kullanmadığınız bilgileri yarın kullanmayacağınızdan nasıl emin olunsun!

Mesajlar kopyalanıyor

Facebook kopyalamayı kapatma seçeneği ile savunma yaptı! Yeni bir iddia’ ya göre Faceboo Messenger uygulaması ve Lite uygulamasında veri depolama ile ilgili bir ayarın bulunduğu yönünde. Facebook’ un sözcüleri de istenirse kapatılabileceğini vurguluyor. Bu yöntemle sorumluluktan kurtulmayı amaçladıkları anlaşılyor.

Veri toplama uygulaması 2015 yılından beri varmış. Verileri toplama ayarı kapatıldığında toplanan kayıtlı veriler siliniyormuş.

Facebook arama kayıtları ve mesajları toplamış
Facebook arama kayıtları ve mesajları toplamış

Sizde mesajlarınızı ve arama kayıtlarınızı sildiniz mi?

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!