Facebook Canlı Yayın Engelleme Yasağı

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook canlı yayın yapamıyorum yasaklandım ya da canlı yayın yapmaya engellendim şikayetleri yakın bir zamanda gelebilir. Zaten var ama alanı genişleyecek.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook Yeni Zelanda saldırıları nedeniyle önemli bir değişikliğe gidiyor. Facebook canlı yayında yasaklamaya gidiyor. Her hangi bir saldırıda anında müdahale edebilecek.

Topluluk kuralları ihlaline neden olan davranışlar sergileyen kullanıcılara belli bir süre canlı yayın yasağı getirilebilir.

Canlı yayın engeli farklı sitelerdende canlı yayın paylaşımlarını da engelliyor. Yasak alan bir kişi Facebook dışında bir siteden canlı yayın yapılıyorsa örnek YouTube’ dan yapıyor ve canlı yayını Facebook’ ta paylaşmak istiyor. Facebook bu paylaşımada izin vermiyor. 

Facebook Canlı Yayın Yasağı Aldım Dönemi

Yeni yasağa yapay zekayla önlem alınacak. Engeli olan kişiyi algılayacak ve Facebook üzerinden ne yayın yapabilecek, ne başka yerlerden yaptığı yayını paylaşabilecek ne de duyuru yapabilecek.

Yasak sadece terörün desteklenmesi içinde değil tüm kurallara uymayan kullanıcılar için geçerli olacak. Kara liste oluşturulacak ve aşırı isimler bu listede yer alacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook’ tan Rosen’ in açıklamasında amaçlarının herkesin güzel şekilde yayın yapmaları. Yapacakları çalışmalarla kötüye kullanımların önüne daha sık geçmeye çalışacağız.

Yayının alanı genişleyebilir. Facebook, bu çalışmanın örnek olabileceği ve ileride tehlikeli kullanıcıların fotoğraf paylaşımı, başkalarının paylaşımlarını paylaşmaları ve beğeni kısıtlması alabilecekleri açıkladı.

Facebook canlı yayın engelleme yasağı
Facebook canlı yayın engelleme yasağı

Facebook Canlı Yayın Yasağı Sebepleri

Canlı yayın yasağı uyarısı alanların bir kısmında o güne özel bir şeylerin çıkmış olma olasılığının araştırılması gerekiyor. Nadir böyle şeylerle karşılaştık.

Yasaklanan hesaplardaki olası sebepler şunlar:

 • Yayın sırasında kurallara uyulmayan davranışlarda bulunmak.
 • Yayınlara katılırken uygunsuz davranışlar sergileme.
 • Şikayete giden yorumlar ve paylaşımlarda bulunmak.
 • Marka ihlallerine sebep olan yayınlar.

Facebook Canlı Yayın Yasağının Çözümü İçin Öneriler

1. Canlı Yayını Engelleme:

 • İstenmeyen bir canlı yayını izliyorsanız, yayını durdurmak ve yayını yapan kişiyi engellemek için ekranın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta simgesine tıklayın.
 • Açılan menüde “Kullanıcıyı Engelle” seçeneğini seçin. Bu seçenek, yayını yapan kişinin sizi bundan sonra canlı yayınlarda görmesini engeller.

2. Engellenen Kişiler Listesini Kontrol Etme:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın ve ayarlar menüsüne gidin.
 • Güvenlik ve Gizlilik sekmesine tıklayın.
 • “Engellenen Kişiler” bölümüne gidin ve engellediğiniz kişilerin listesini kontrol edin. Eğer istenmeyen bir kişiyi yanlışlıkla engellediyseniz, bu listeden kaldırabilirsiniz.

3. Bildirim Ayarlarını Düzenleme:

 • Facebook ayarlarına gidin ve “Bildirimler” bölümüne tıklayın.
 • “Canlı Yayın Bildirimleri” seçeneğini bulun ve istenmeyen canlı yayın bildirimlerini kapatın veya özelleştirin. Bu sayede istenmeyen yayınlardan bildirim almayı durdurabilirsiniz.

4. İstenmeyen İçerik Bildirme:

 • Eğer istenmeyen bir canlı yayınla karşılaşırsanız, yayını bildirme seçeneğini kullanabilirsiniz. Yayını izlerken ekranın sağ alt köşesinde bulunan “Bildir” seçeneğine tıklayın ve uygun bir bildirim seçeneği seçin.

Uygulama ve Hesap Tarafının Kontrol Edilmesi Gerekenler

Bazı zamanlarda sistemde oluşan bir aksaklığın buna sebep olduğu zamanlar oluyor. Kişiye farklı bir uyarı geliyor ama esasında durum farklı.

Ceza ve geçici durumların testi için profil alanındaki hakkınızda bulunan yere bir şey yazın ve kaydetmeye çalışın. Olmuyorsa bu iki sebep aklınıza gelsin. Tabi ağda bir arıza meydana gelmemişse.

Uygulama çakışmaları ve cihazlardaki uyumsuzlukların olası uyarılara sebep olma ihtimali için başka cihazdan denerken birde başka bir hesaba girerek yayın yapmaya çalışın.

Unutmadan birde hesabınızı işletme veya Facebook sayfasına dönüştürerek deneyin. Sonra tekrar kişisele dönersiniz.

Yayın yapamıyorum şeklindeki yardım taleplerine cevaben eski uygulamanın versiyonları ile test etmelerini söylüyoruz. Tabi başka bir telefonda sorun çıkmamışsa.

Yayın Yasağına İtiraz Etmek İsteyenler

Öncelikle size gelen bildirimde bir itiraz seçeneği sunulması mümkün. Yoksa harici bağlantıların olduğunu belirtelim. Özellikle uygulamanın ayarlarından bildirim yapanlar daha rahat ilgili seçeneği bulacak.

Yardım taleplerini açanların bir kısmına dönüş yapılmadığı söyleniyor. Böyle olanlara bir en geç 10 gün sonra tekrardan başvurunuzu yapmanız önerisinde bulunuyoruz.

Hesabınızı doğrulamanı tekrardan istenilebilir. Kimlik gönderilmesi ve diğer ek yöntemler uygulanma olasılığı var.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir