Facebook e-posta şifresini unuttum sıkıntısı

Andronova
By Andronova
7 Minimum Okuma

Facebook e-posta şifresini unuttum diyerek çoğu kullanıcıların olur olmadık işlere kalkıştığına şahit oluyoruz. Unutulan mail adresi şifresinin çözümü için öncelikle nelere erişim yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi gerekmekte. Erişimi olmayan kullanıcıların forumlarda yardım istediklerini görüyoruz. Bu konumuzda hem uyarılarımız olacak hem de ne gibi adımlarla ilerlemeniz gerektiğinden söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam

Sosyal medya uygulamaları arasında uzun yıllardır var olan ve binlerce kullanıcıya hizmet veren Facebook, en çok tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Facebook e-posta şifremi unuttum gibi sorunlarla karşılaşan kullanıcıların bazı adımları takip ederek hesaplarına erişim sağlayabilmeleri mümkün olur.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Dikkat edilmesi gereken önemli notlar şöyle:

Sponsorlu reklam
 1. Bir çoğunu forumlarda tanımadığı insanlarla hesap bilgilerini paylaştığını görüyoruz. Resmiyeti olmayan yerlere ve tanımadığınız kişilerle bilgilerinizi paylaşmamanızı öneriyoruz.
 2. Daha önce sık sık oturum açtığınız sistemlerde bazen parolasız giriş yapabiliyorsunuz.
 3. Oturumlarda sık parolanızı yanlış girdiniz ve erişiminiz kısıtlandı ama sizin bundan haberiniz olmayabilir. Siz daha sonra doğru parolayı girseniz dahi erişiminize izin verilmeyecek. Sizde hala yanlış olduğunu düşünerek başka yöntemleri araştıracaksınız. İşte buna düşmemeniz bir şey yapmayarak ilerleyen saatleri beklemenizi öneriyoruz.

Facebook’ a giriş yapamama nedeni

Kullanıcıların Facebook hesaplarına giriş yapabilmeleri için e-posta ya da cep telefonları ile şifrelerini girmeleri gerekir. Şifrenin unutulması durumunda e-posta adresine yeni bir şifre belirleme linki gönderilmektedir. Ancak e-posta şifresinin de unutulması durumunda hesaba giriş yapabilmek için farklı adımların uygulanması gerekir.

Gelelim giriş yapamıyorum sorunlarına. Yazdıklarımız şu an aklımıza gelenlerdir ve dahası olabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Oturumu açarken girilen bilgilerin yanlış olması.
  • Kişi doğru olarak biliyor ama yanlış olabilir.
  • Girerken klavye veya tuşlarda oluşan yanlış girme sorunu.
  • Kullanıcının parolasını değiştiğini unutması.
 • Çalınma durumlarında açık bırakılan kapıların kapatılması.
  • Bazen hesabın sahibinin çalındığını anlamaması mümkün Baktığında kullanıcı girişindeki bilgiler değişmemiş olarak görüldüğünden dolayı geç uyanabiliyor.
 • Gün içerisinde yaşanan arızalar.
  • Ülkede veya dışında yaşanan aksaklıklar veya yasaklamalar olabilir.
  • Uygulamaya gelen bir güncellemenin neden olması.
 • Kişiden kaynaklı sıkıntıların yaşanması.
  • Aşırıya kaçılan durumlarda kişinin belli bir süre engellenmesi.
  • Kurallara uyulmama veya şikayetlerden dolayı ceza alınması.
  • Hesabın bağlantısını kesmesi. Ya da girişte kullanılan aracı kapatması.

Bu uzayacak ve biz anlamanız adına örneklerle izah ettik.

Facebook e-posta şifresini unuttum çözümü

Facebook şifresini unutup hesaba giriş yapamayan kullanıcıların giriş kısmında yer alan şifreni mi unuttun yazısına tıklayarak yeni bir şifre belirlemeleri mümkün olur. Bu şifre e-posta adresine yollanacak yeni bir kodla ya da cep telefonuna gönderilecek olan kodla değiştirilebilir. E-posta adresinin şifresini unutan kullanıcılar için cep telefonu numarası üzerinden kısa sürede şifre değişimi yapabilmek mümkün olur.

Facebook’a kayıt olurken kullanılan e-posta adresi ve cep telefonu gibi ek bilgilerin unutulması durumunda hesaba erişim sağlamak için “Hesap Bul” aracı tercih edilebilir. Daha sonra arama kısmına bu zamana kadar kullanılmış olan e-posta hesapları ve cep telefonu numarası gibi bilgiler tek tek girilerek hesap bulunabilir. E-posta adresinin şifresini unutan kullanıcılar cep telefonu üzerinden yeni şifre belirleyerek hesaplarına giriş yapabilir.

Öncellikle yazılanlar bilgilendirme için yazılmış ve öneri olarak denenebilir. Kesin çözüm için internette biz kurtarırız diyenlere dikkat ediniz. Çoğu dolandırıcı veya farklı hesaplarınızdan da olmanıza neden olabilirler. Yasal taleplerde mahkeme yoluyla uzunda süre bir ihtimal dönüşler olacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mail sağlayıcısından destek isteme

Burada iki üç şekilde sıkıntıyla karşılaşılan hesapla görüyoruz. Kimisi rastgele bir mail adresini yazıp hesap açarken, başka biri ise bir yakının hesabını kullanabiliyor. Diğer bir durum ise uzun yıllar önce açılan mail adresinin şifresinin unutulması. Hatta daha ileri gidende oluyor ve bu adresi de unutabiliyor.

Bazı servislerin iletişim destek hizmeti için geri dönüşler kolayken çoğunda çok zor olabiliyor. Sizinle alakalı doğru bir seçenek bulamadığınızda ise farklı bazı bağlantılar üzerinden yanıt veilmeyebiliyor. 

Gmail kullanıcıları için kapatılan hesap ve kurtarma gibi kullanılan bazı bağlantıların yer aldığını belirtelim. Bunla alakalı hazırladığımız Google iletişim haberinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Hotmail içinde support.microsoft.com/tr-tr/contactus bağlantısına bakınız.

E-posta hesaplarını kurtarmaya çalışacaklar için eğer bunlarla çözüm sağlanmazsa aşağıdakileri uygulayınız. 

Mail ile giriş yapamayanlar için öneriler

 1. Önce aktif olarak kullanılan hesabını arkadaşımızın hesabı üzerinden profile girilip Facebook kullanıcı adı kopyalanır.
 2. Kopyalama işlemini yaptıktan sonra arkadaşınızın Facebook çıkış yaparak kopyalamış olduğumuz kullanıcı adını Facebook adını giriyoruz.
 3. Daha sonra e-posta adresi ve Facebook hesabınıza bağlı cep telefonu numarasını bilmiyorsanız bunlara erişimi yok mu linkine tıklıyoruz.
 4. Karşımıza gelen sayfayı geçebilmek için e-postama erişemiyorum sekmesine tıklıyoruz.
 5. Karşınıza gelen ekranda ise Facebook hesabınız üzerinde kullanmamış olduğunuz e-posta adresini girmelisiniz.
 6. Eğer e-posta adresiniz yoksa yeni bir mail hesabı alarak işleminize devam etmelisiniz.
 7. Mail hesabımızı iki kutucuğa da yazdıktan sonra devam diyebiliriz.
 8. Daha sonra ise Facebook size ait kimlik bilgilerinizi ister. Ayrıca kimlik kartınızın fotoğrafını da istemektedir. Kimlik fotoğrafımızı yükleyip bilgileri girdikten sonra tamam butonuna tıklayın.
 9. Bu işlemlerden sonra Facebook talebimizi almış olacaktır ve yeni girmiş olduğumuz mail adresi aracılığı ile bize hesabımız hakkında bilgi verecektir.
 10. Son olarak sosyal ağ uygulamasının yardım sayfaları için Facebook iletişim içeriğimize bakınız.
Facebook e-posta şifresini unuttum sıkıntısı
Facebook e-posta şifresini unuttum

Geri dönüşler ve yasal mevzu

Sosyal ağlarla ilgili mahkeme süreçleri çoğunlukla kanıt amaçlı taleplerde tercih edilmekte. Unutulan şeyler için bir talebin dikkate alınacağını düşünmüyoruz. Bunu neden yazdığımıza gelince, eskiden beri çok azda olsa bazılarının erişim yapamadığı hesap için ilgili ağ için yasal bir süreç başlatacağını yazması. 

Başvurulduğunda alınan cevap ne olur? Çoğunlukla takipsizlik kararı çıkmakta. Malum çok sayıda dosya varken bu tarz işlerle uğraşacak bir mahkeme olacağını düşünmüyoruz. Artı bu davaya bakacak çok sayıda görevlinin ne yapacağını tam bilmemesinden dolayı çoğu içeriğin aynı cevapla karşılaşıldığına şahit oluyoruz.

Kısa bir ağ bilgilendirme içeriğimizi de aşağıya ekliyoruz.

Facebook, insanların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal medya türüdür. 2004 Yılında kurulmuş olan ve Harvard 2006 yılı öğrencileri tarafından oluşturulmuştur. Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir sosyal ağ haline gelmiştir. Çoğu insan Facebook hesaplarını ya da şifrelerini unutmaktadır. Bu yüzden şimdi şifresi ve e-postası unutulan hesap nasıl geri alınır yukarıda buna değindik.

Facebook e-posta şifresini unuttum haberimiz zamanla güncelleme ile değişime gitmesi mümkündür.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak