Facebook Eklentileri ve Siteleri Kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Facebook eklentileri ve siteleri kaldırma işlemini merak edenlere yönelik hazırladığımız resimli adımlara bakarak işlemi kolayca yapacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook virüs bulaştı silemiyorum ve sakıncalı paylaşımlar yapıyorum diyenlerinde bu bölümü incelemeleri gerekiyor. Evet bu şekilde yazanların oranı eskiden çok yüksekti. Şimdilerde sık çıkmıyor.

Facebook hesabınıza virüs mü bulaştı? Sizin adınıza sakıncalı paylaşımlar mı yapılıyor ve izinsiz mesaj, video ve fotoğraf paylaşımı için ne yapılmalı genel olarak yapabileceğiniz tüm seçenekleri aklımıza geldiği kadarıyla yazmaya çalıştık.

Facebook virüsleri ve reklam virüsleri için aşağıda denemeniz için iki adım önerdik. Tabi bunların dışında çok sayıda dikkat edilecek hususların olduğunu belirtelim. Sizin de bu şekilde bir sorununuz varsa önce başkalarının konu hakkında yaptığı yorumları inceleyiniz.

Facebook Hesabına Ekli Eklentileri ve Siteleri Kaldırma

Giriş: Facebook, kullanıcıların sosyal bağlantılarını güçlendirmesine ve içerikleri paylaşmasına olanak tanıyan popüler bir sosyal medya platformudur. Ancak, zamanla Facebook hesabınıza eklediğiniz uygulamalar, eklentiler ve web siteleri gereksiz hale gelebilir veya güvenlik riskleri oluşturabilir.

 1. Facebook Hesabınıza Giriş Yapın:
  • İlk adım olarak, Facebook hesabınıza kullanıcı adı veya e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapın.
 2. Ayarlar ve Gizlilik Sekmesine Gitme:
  • Facebook ana sayfanızda sağ üst köşede bulunan ok simgesine tıklayarak açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin.
 3. Ayarlar Sayfasında Uygulamalar ve Web Siteleri Bölümüne Gitme:
  • “Ayarlar ve Gizlilik” menüsünden “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak Ayarlar sayfasına gidin. Sol taraftaki menüden “Uygulamalar ve Web Siteleri” bölümünü bulun ve tıklayın.
 4. Bağlantılı Uygulamaları ve Web Sitelerini Görüntüleme:
  • “Uygulamalar ve Web Siteleri” bölümünde, Facebook hesabınıza bağlı olan uygulamaları, oyunları ve web sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Bu listede, her bir uygulama veya siteye ait ayrıntıları göreceksiniz.
 5. Kaldırmak İstediğiniz Uygulama veya Web Sitesini Bulma:
  • Bağlı uygulamalar ve web siteleri arasında, kaldırmak istediğiniz öğeyi bulun. Liste uzunsa, arama çubuğunu kullanarak hızlıca arayabilirsiniz.
 6. Uygulama veya Web Sitesini Kaldırma:
  • Kaldırmak istediğiniz uygulamanın veya web sitesinin yanındaki “Düzenle” veya “Kaldır” bağlantısına tıklayın. Bu, seçtiğiniz öğeyi kaldırmak için size bir onay penceresi açacaktır.
 7. Onay ve Kaldırma İşlemi:
  • Onay penceresinde, “Kaldır” veya “Onayla” gibi bir düğmeye tıklayarak seçtiğiniz uygulamayı veya web sitesini kaldırın. Bir onay mesajı aldıktan sonra, işlem başarıyla tamamlandı.
 8. Diğer Uygulamaları ve Web Sitelerini Kontrol Etme:
  • Diğer bağlı uygulamaları ve web sitelerini gözden geçirin ve gereksiz olanları kaldırmak için yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Facebook Siteleri Kaldırma

Adım 1- Hesaba giriş yaptığınız cihazlarda tarama ve manuel inceleme yapmak. Hem dahili kurulu bir antivirüs ile hem de internet üzerinden tarama yapılan exe uzantılı yazılımla yapınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Adım 2- Facebook hesabınızdan Ayarlar / Uygulamalar bölümüne girip sol tarafta yer alan bilmediğiniz uygulamaları kaldırınız. Bu uygulamalar sizin adınıza paylaşımda bulunuyor olabilir.

 • Cihazdan uygulamayı açınız
 • Altta bulunan 3 çizgiyle “Ayarlar ve gizlilik” kısmına dokunun
 • Alttında tekrardan bir ayarlar açılacak ve dokunun
 • “Uygulamalar ve internet siteleri” alanındaki erişimleri kısıtlayınız
Facebook virüsleri temizleme nasıl yapılır
Facebook eklentileri ve siteleri kaldırma
Facebook virüs temizleme
Facebook eklentileri kaldırma

Adım 3- Diğer bir öneri ise Eset güvenlik firmasının çıkardığı online sosyal medya virüs tarama sistemi. Bu işlem için önerdiğimiz siteye giderek gerekli izinleri vermeniz yeterli olacaktır.

Facebook siteleri kaldırma adımlarında çıkan uyarılar için yapacağınız işlemleri de hemen altına ekliyoruz.

Facebook Siteleri Kaldıramıyorum Sorunu

Zaman zaman bulaşan virüslerde buna yönelik engellemeler yaşanır. Bu daha çok işlem yapılan cihazlarda görülür. Lakin hesaba bulaşma durumunda ise kendiliğinden yapılan paylaşımlarla belli eder.

Facebook siteleri kaldıramıyorum sorununda işlem yapacağınız sistemin güvenirliğinden emin olun. Artı hesabınızın şifresini değiştirin ve sonrasında ek güvenlik önerilerini açın. Örnek telefona gelen kodla giriş yapılması gibi.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir