Facebook geçersiz uygulama kodu hatası

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Bu ağda karşılaştığımız hatalardan biri olan Facebook geçersiz uygulama kodu sorununda çıkan uyarı belirtilen uygulama kodu geçerli bir uygulama kodu gibi görünmüyor hatasıdır. Uyarı çoğunlukla yazı paylaşımında çıkmakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Herhangi bir web sitesinde bir şeyi okurken paylaşmak istediğinizde “Geçersiz uygulama kodu” sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu web sitesindeki yanlış kodlama sonucu çıkabiliyor. Bazı zamanlarda tarayıcı aksaklıkları veya uygulama hataları olabiliyor. Tabi Samsung kullanıcılarının bazılarında görülüyor ve bazılarında görünmeyebiliyor.

Telefondan bir haber okurken birileriyle veya birileriyle paylaşmak istediğinizde paylaş seçeneğine dokunduğunuzda hata mesajı çıkabiliyor. Bu aynı zamanda Instagram platformunda da yaşanabiliyor. Örnek verecek diğer iki uygulama Whatsapp ve Twitter’ da olabiliyor. Sorun çıkmasına neden olacak kontrolleri aşağıda bulacaksınız.

Facebook geçerli bir uygulama kodu gibi görünmüyor

Gün içi aksaklıklardan biri olma olasılığını değerlendirmenizi öneririz. Test adına bir kaç şehirde yaşayan tanıdıklarınız varsa onlarında böyle bir şeyden etkilenip etkilenmediğini araştırınız. Genelde bir kaç aksaklık bir arada yaşanabiliyor.

 • Cihaz uygulama ayarında kısıtlama
 • Gizlilik izinlerinde gerekli yapılandırma
 • Telefon tarihinin yanlış bir tarihi göstermesi
 • Bağlantı yapılan uygulamaya erişimde hatası
 • Bazı uygulamalara erişim kısıtlaması
 • Telefonda yüklü virüs koruması
 • Web sitesi kaynaklı durumlar
 • Kullanıcının aşırı yaptığı şeyler (Peş peşe yapılan yorumlar veya takipler)
 • Hesabın kurallara uymamasından dolayı yaptırım uygulanması

Nedeniyle bu tarz sorunlarla karşılaşılabiliyor. Birde işlem sırasında değiştirebiliyorsanız internet erişiminizi değiştirip deneyin.

Alınan uyarı görüntüsü iPhone’ dan alınmıştır. Xiaomi gibi markaların kendine özgü arayüz olmasından dolayı kendilerine özgü farklı bir metinle karşılaşılabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Facebook geçersiz uygulama kodu hatası
Facebook geçersiz uygulama kodu hatası

Ekran çıkan uyarının çoğunlukla genelde görüldüğü zamanlar karşılaşıyoruz. Pek sık olmayan ama benzeri yazılarla belki bir kaç kez karşılaşabilirsiniz.

Kod ekranı açılmıyor mu?

Sistem arızaları birden çok probleme neden olabilir. Ekranın beyaz olarak çıkması veya kod alanının açılmaması gibi çoklu nedenler yaşanabilir. Tabi kişinin yapmış olduğu hareketlerde bunu çıkarabilir.

Kişilerin çoklu hesap kullanımlarında geçiş yaptığında şüpheli olacak şekilde kullanım algılanabilir. Ya da sık sık yaptığınız herhangi bir şeyin buna neden olması mümkündür.

Gelelim hesap yaptırımlarına. Şikayetler veya kural ihlallerinin doğal sonucu yaptırımlardır. Bu ufak çapta olabilirde genele de yayılabilir. Yani bir kaç özellik çalışmayabilir de tamamen kullanımınız kısıtlanabilirde.

Yukarıdaki durumlarda gün içerisinde biraz işlem yapmadan beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Tabi belki gün boyu hesabınızı kullanmamanız gerekebilir.

Denemeniz gereken önemli adımlar

Sistemdeki arızaların olup olmadığı araştırılmadan bir şeyle uğraşmamanız daha iyi olur. Denemeniz için aşağıya bıraktıklarımızı test edin ve sonrasında devam eden sorunlarda bir günün dolmasını bekleyiniz.

PC ya da mobil tarayıcı kullanarak oturumunuzu açmaya çalışınız. Erişim olursa ek giriş yöntemlerinde kullanmadığınızı açıp onaylayınız.

Profil alanında bir şey değiştirilemiyorsa o zaman ceza veya günü birlik kısıtlamalar aklınıza gelebilir.

Başka sistemlerde ve internet bağlantısında denenmesi gerekiyor. Telefonda sıkıntı varsa önbellek ve verilerin temizlenmesi gerekebilir. Tabi sürümden kaynaklı problemlerde yaşanıyor diyebiliriz.

Uygulamanın test edilmesi için:

 • Android sistemlerde uygulamalar adında bölüme girip Facebook yazana dokunun,
 • İçeriğinde önce önbellek, sonra güncellemelerin kaldırılması ile diğerlerine geçiş yapılabilir. Her denemeden sonra kontrol ediniz. Sorun hala çıkıyorsa diğerlerini uygulayınız.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir