Facebook hesabım Google da çıkıyor görünmesin gizleme

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Facebook’ ta paylaştıklarım Google’ de çıkıyor. Facebook hesabım Google gözükmesin gizlemek istiyorum şeklinde isteyenler oluyor. Hatta şikayetler fazla olabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Google aramalarında Facebook hesabım görünmesini istemiyorum diyenlerin yapması gereken işlem belki işine gelmeyecektir. Facebook hesabım Google da çıkmasın şeklindeki taleplerin belli bir şartları bulunuyor. 

Google, yaptığı anlaşmalar gereği kısıtlanmayan paylaşımlara yer verme kararı aldı. Büyük sosyal paylaşım sitelerinin paylaşımlarını aramalara dahil etmektedir. Bunun nedeni bu sitelerin Google ile yaptığı anlaşma.

Facebook’ ta paylaştığınız yorumların / paylaşımların Google arama motorundan kaldırılması için Google’ ye başvuru yapabilirsiniz. Ama geçerli bir neden ve yasal bir evrak talep edebilir.

Genelde Facebook’ tan sildiğiniz paylaşımınız (Fotoğraf, video ve mesajlar) Google’ den hemen silinmez. Google ön belleğine bu paylaşımlar kayıt edildiğinden, zamanla Google’ den silinir. Ama aciliyet var diyenler için aşağıdaki adresi kullanmaları önerilir.

Google’ dan fotoğraflar nasıl kaldırılır?

  1. Gmail hesabınızla oturum açınız.
  2. google.com/webmasters/tools/removals bağlantısını kullanınız.
  3. Sizle alakalı olanla devam ediniz.
  4. Gerekçeli alanların uygun olanlarla devam ediniz.

Bu aynı zamanda site sahiplerininde kullandığı bir alandır. Geniş bir bölümü kapsamakta ve uygun görüldüğünde ekranda işlem yapıldığı görülecek. Keyfi başvuruların olumsuz sonuçlanabileceğiniz söyleyelim. Açtığınız hesapların ayarlarından siz sorumlu olduğunuzdan bu kısıtlamaları tarafınızdan yapılması gerekiyor. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Hesap gizleme işlemi yapıldığında aramalarıdan hızlıca kalkmayacağını belirtelim. Biraz zaman alacaktır.

Facebook hesabını Google’ dan gizleme kaldırma

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üst tarafta yer alan Facebook profil resminize tıklayınız. “Ayarlar” bölümüne giriniz. Sol tarafta bulunan “Gizlilik“seçeneğine giriş yapıp ayarlarınızı değiştiriniz.

Facebook hesabım Google da çıkıyor görünmesin gizleme
Facebook hesabımı Google’ dan gizleme

Aşağıdaki gibi bir alan açılacak ve buradaki bölümleri kısıtlamanızı öneriyoruz. Tabi başkalarının ulaşmasında da engeller uygulanabileceğinden seçenekleri dikkatli seçiniz. 

media 11001
Facebook hesabım Google da çıkıyor görünmesin gizleme

Google’ dan kaldırılma süreci ve süresi

Kesin şu kadar gün içerisinde veya ay içerisinde kaldırılacak diye bir bilgi yer almıyor. Lakin belli gün aralığı içerisinde işleme alınır ve güncellemelere göre kaldırılır.

Arama motorlarının destek adreslerini kullandıktan sonra onayla belli süreden sonra otomatik kaldırılacaktır. Tabi sizden hesabınız üzerinden gerekli kısıtlamaların yapılması bilgisi de sunulacak. Bazı durumlarda hızlı işlem yapılması adına durumunuza göre mahkeme kararı iş görür. Savcılığa verilecek bir dilekçe üzerinde süreç başlatılabilir. Merak etmeyin eğer işleme alındı ise çok beklemezsiniz. Tabi haklı gerekçe önemli. İsteyen resmi belgeyi ilgili ağa sunarak talebini iletebilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak