Facebook hesabım kilitlendi nasıl açabilirim

blank

Neredeyse her gün karşılaştığımız Facebook hesabım kilitlendi sorunu her dönem kendini yenileyerek devam ediyor. Yenilenen uyarı metinlerinde değişiklikler olsa da çözümde pek değişen olmayabiliyor. Ağın uyarı olarak verdiği metinlerden biri ise; “Hesabında sıradışı hareketler tespit ettik” hatası. Birinin haberiniz olmadan hesabınızı kullanmış olabileceğini belirten bir açıklamaya sahip.

teknik destek

Kilitlenen hesabım nasıl açılır yazımızı uzun bir zaman önce yayınlamıştık. Her ne kadar çözümünde pek fazla değişen görünmüyor gibi dursa da, yöntemlerde ve seçeneklerde değişimlerin yenilendiğini söyleyebiliriz.

İçeriğimizde doğrulama talep ediyorsa burada nüfus cüzdanını nasıl göndereceğinizi ve dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Bir çok sebepten ötürü kilitlenen hesapların açılması adına doğrulama talep edilmekte. Belki çalma girişimlerinin yaşanıyor olması, belki sahte hesap olarak algılanma durumları veya gelen şikayetlerin sonucunda güvenlik gereği yapılan bir iş akışı olabilir.

Facebook hesabım neden kilitlendi

Uyarılardan hemen sonra bazen ekrana bir açıklama metni çıkabiliyor. Nadir durumlarda e-postanıza bildirim halinde gerekçe sunulabiliyor. Tabi bu her hesap için geçerli olacağı anlamını taşımıyor.

Aklımıza gelen olası hesap kilitlenme sebepleri şunlar olabilir:

 • Şüpheli olarak görülen hesaplarda inceleme başlatılması.
  • Kullanıcının sürekli yaptığı şey şüpheli olarak algılanabilir.
  • Aşırı yaptığımız her şeyi limit sınıflandırılması sebebi ile yaptırıma uygulanabilir.
 • Topluluk denilen kurallara uyulmaması.
  • Ceza alınmasından dolayı kilitlenen hesaplar.
  • Rahatsız edici tüm hareketler.
  • Şikayet edilen hesabın incelenmeye alınması.
 • Kullanılan telefonda, bilgisayarda ve hesapta olağan dışı aktiviteler.
  • Virüs veya zararlı uygulamaların görülmesi.
  • Aynı anda oturum açılmaya çalışılması. Artı farklı bölgelerden ve ülkelerden hesabınızın açılmaya çalışılması.
  • Aşırı şifre yanlış girilmesi. Artı çalma girişimlerin olması.

Facebook hesabım kilitlendi nedenlerinden bazılarına yer verdik. Devamında ise ne yapmalıyım sorusuna yanıt veriyoruz.

Kilitlenen hesap nasıl açılır?

Kilitlenen hesabın açılması için önce size sunulacak bir bağlantı varsa onun kullanılması gerekiyor. Sonra aşağıya eklediğimiz konumuz içerisinde yer alan bağlantılardan yararlanın. Alakalı olmayan form bağlantıları da denenebilir.

 • Yaşanan belki o an oluşan bir sistem koruması olabilir. Biraz bekledikten sonra tekrar deneyiniz.
 • Kullanılan telefon, internet ve bilgisayarın değiştirilerek tekrar oturum açılmaya çalışılması gerekiyor. Engel uygulanmış olma olasılığı var.
 • Şifrenizi sıfırlamaya çalışınız. İşlemi yaparken tarayıcının bir sekmesinde mail hesabınızın oturumu açık olmasını sağlayın. Sonra yeni bir sekme daha açıp, hesabınızın şifresini unutmuş gibi adımları başlatın. Mail ile ilgili alana geldiğinde açık olan mail’ in oturumuna bağlanarak yeni şifre belirleme ekranı karşınıza çıkabilir.
 • Oturumunuzu hem tarayıcı hem uygulama üzerinden ayrı ayrı denemenizi öneriyoruz. Sunulacak seçeneklerde değişmeler görülebilir.
 • Facebook müşteri hizmetleri adlı konumuzu okuyunuz.
Facebook hesabım kilitlendi nasıl açabilirim

İşlemlerde çıkan olumsuzluklar

Bir dönem çok sık böyle problemleri duyardık. Zamanla azalan ama bitmeyen bu şekildeki durumlar alakalı kullanılacak bağlantılar var. Bazıları ekranınıza gelerek itiraz etmeniz için bir seçenek sunarken, bazılarında ise manuel talep göndermeniz adına oluşturmanız gereken alanlar oluyor. Dikkat edilmesi gereken hususların bazılarını aşağıya ekleyeceğiz. Sonrasında itiraz edilmesi için kullanacağınız bağlantılardan söz edeceğiz. Dönüşler olmadığında aynı bağlantıları aralıklı tekrarlayarak dönüş isteyebilirsiniz.

İşlem yapılma nedeninin güvenlik riskleri olabileceğinden dolayı kullandığınız interneti ve cihazı değiştiriniz. O gün genelde yaşanan olumsuz bir olay yoksa belki gün içerisinde kendiliğinden sorunlar çözülecektir.

Hesabı açmak için kullanılacak yukarıdaki adımlarda sıkıntı çıktığında bir süre bekleyip sonra deneyiniz. Belki gün boyu işlemleriniz engellenmiş olabilir.

Kilitlenen hesap için kimlik nasıl gönderilir?

Gönderimle alakalı ağın resmi bilgilendirme sayfasın facebook.com/help/contact/183000765122339 adresinden ulaşabilirsiniz.

İçerik bilgilerinin gizliliği adına gerekiz olan alanları gizleyebilirsiniz. Örnek T.C numarasının gerekmediğini söyleyelim.

Verilen adres yetersiz kalırsa yazsının devamında öneri bir konumuzda çok sayıda başvuru içerikleri yer alıyor. Yararlanmanızı öneriyoruz. Unutmadan çok defa bir şeyin yapılmasından dolayı kilitlenen hesapların otomatik şekilde açıldığı oluyor. Yani beklemek belki çözüm sağlayabilir.

Facebook hesabım kilitlendi nasıl açılır
Kilitlenen hesabın açılması

Facebook hesabım kilitlendi nasıl açarım konumuzda birde önemli ayrıntılardan söz ediyoruz. Bir çok kullanıcının endişesini bildiğimizden dolayı olası ağın bilgilendirme metinine yer verdik.

Kimlik doğrulaması için hangi bilgiler isteniyor?

Kimlikler üzerinde yer alan bilgilerin, hesabınızdaki profildeki bilgilerle eşleşmesi gerekiyor ve eşleşmediği takdirde işiniz çok zor olacaktır. Size ek doğrulamalar önerebilirler. 

Ne yaparsanız yapın bir yol bulamadığınızda hukuki olarak bir yol bulmak adına işten anlayan hukukculardan yardım alabilirsiniz. Tabi sizin için ne kadar önemli bilemiyoruz.

Geçici engellemelerde kendiliğinden açıldığı olduğu gibi bir doğrulamanın da karşınıza çıkması mümkün. Şüpheli görülen her şeyin arkasında sorulan sorularla veya belge ile teyit edilmesi gerekebiliyor.

Kafalardaki sorulardan biri acaba kimliğimi göndermem ne kadar güvenli olur? Bunun garantisini kimse veremez. Lakin ağın yazdığına göre kimlik doğrulamasının yapılmasından sonra belgeyi sildiğini belirten bir açıklama bulunmakta. Tabi kesin bunu yapıyor mu bilemiyoruz ama resmi olarak verdikleri cevap bu şekilde.

Bazıları göndermesen ne olur veya göndermeyeceğim oynaya oynaya açacaklar şeklinde yazıyor. Ne yazık ki kesin olmasa da açmayacaklarını söyleyelim. Öyle yasal olarak işlem yapacağım demekle olmuyor. Zaten yapsanız da pek bir şey değişmeyecektir.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!