Facebook hesabımı neden açamıyorum

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook hesabımı neden açamıyorum sorularına verilen cevapların bir çoğu birbirine benzer. Bizim hazırladığımız bir çok içeriği kendimiz deneyerek oluşturmuşuzdur. Teknik olarak destek hizmeti veren bir kuruluşuz. Bu soru yanlış bir soru gibi duruyor. Sorun sizde mi, cihazda mı ya da internette bir sorun mu var analiz etmek gerekiyor.

Ad imageAd image

Facebook, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan bir uygulamadır. Bu kadar popüler bir uygulamanın, bazı zamanlarda sorun yaşaması normal bir durumdur. Kullanıcılar Facebook’a giriş yapamadıklarında, bu konuda bilgi sahibi olmak isterler. Özellikle çöken Facebook yüzünden, bu sorun daha da büyük bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu açılmama probleminin şirkete bağlı teknik sorunlardan oluşabileceği gibi, aynı zamanda telefonun kullanımıyla alakalı da olması muhtemeldir.

Kullanıcı bazlı hatalarda genel olarak farklı cihazlardan ve bilgisayarlardan deneme yapılması gerekiyor. Cihaz sorunu bazen banlanma veya geçici engellemeler görülebiliyor. Bunun dışında kullanıcı ceza almış ama haberi yok. Bu da geçici veya kalıcı engelleme ile sonuçlanabiliyor. 

Facebook neden açılmıyor?

Facebook hesabımı açamıyorum sorusunu varsayım olarak sistemsel ve kişiye özel durum olarak ele alacağız. Kişiye özel durumlar için öneride bulunduk ama giriş yaparken bir hata mesajıyla karşılaşıyorsanız bunun için ilgili ağla alakalı iletişim yazımızdaki adresleri kullanınız.

Facebook, kullanıcıların özellikle mobil uygulamalarında fazla veri birikmesinden kaynaklı olarak açılmaz. Aynı zamanda dünya genelinde sağlanan veri alışverişinin, teknik bir sebepten dolayı aksaması da, yine Facebook’un çökme sebeplerindendir. Bu kadar kullanıcısı olan bir uygulama, düzenli olarak siber saldırılara maruz kalır. Facebook, siber saldırıları engellemek ve sistemdeki güvenlik duvarlarını aktif hale getirmek için bazı durumlarda sistemini geçici olarak devre dışı bırakır.

Ad imageAd image
  • Anlık veya güne özel çıkan problemler olabilir.
  • Kullanılan uygulamayla veya cihazla alakalı olası durumlar çıkabilir.
  • İnternet veya sunucu tarafında yaşanan arızaların olası etkisi. Bu ülkemizle de alakalı olabileceği gibi yurt dışındaki olumsuz gelişmelerle de izah edilebilir.
  • Kullanıcının yapmış olduğu yanlış bir şeyden ötürü yasaklanması veya ceza alması mümkün. Saatlik ya da günlük kısıtlamalarda herhangi bir şekilde kullanım yapılmaması önerilir.

Uygulamadaki sıkıntıların kontrol edilmesi

Gelen bir güncelleme ya da farklı sebeplerden çıkma olasılığı var. Bunun için başka cihazdan test edildi ve sorun cihazda ise o zaman uygulamanın kaldırılıp tekrardan kurulması sağlanmalı.

Diğer önemli işlemse telefondaki uygulamaların açılıp ve oradaki Facebook yazısına dokunarak içeriğindekilerin çalıştırılması gerekiyor. Önbellek ve sonrasındakileri deneyin.

Sistem çakışmaları ve yazılım uyumsuzluklarında eski uygulamanın sürümleri ile deneme yapılmasını öneririz.

Birde yüklü olan diğer uygulamalardan birinin buna neden olma olasılığı var.

Facebook hesabımı neden açamıyorum
Facebook hesabımı neden açamıyorum

Hesaplardaki olumsuz durumlar

Kişilerin tabiri caizse kendi ayaklarına sıktığı anlar olabiliyor. Sistem şüpheli davranışları algılıyor ve kişi bunlara devam ettiğinde ağın kişiyi engelliyor. Hatta belli bir zamana kadar bu hesaba hiç bir şekilde oturum açmanıza izin vermeyebilirler.

Ceza alanlarında ilgili zaman süresinin dolmasını beklemeleri gerekir. Test adına profildeki şeylerin değiştirilmeye çalışılmasını öneririz. Yaptırımların bazıları tamamen kısıtlama ile sonuçlanırken bazılarında kısmi alanlara işlem yapılabiliyor.

Facebook açılmazsa çözüm önerileri

Öncelikle Facebook mobil uygulamasında Facebook açamayan kişilerin, telefon ayarlarının saat ve tarih kısmını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bu ayarların güncel şekilde olması gerekir.

Facebook güncellemelerinin, akıllı telefon üzerinden sürekli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Facebook sisteminde bazen veriler birikmiş ve açılmayı engelliyor olabilir. Bu yüzden telefonun ayarlar bölümünden uygulamalar sekmesi ve Facebook tıklanmalıdır. Bunun ardından ‘Verileri Sil’ seçeneğiyle ön belleğin temizlenmesi gerekmektedir. Açılma sorunu hala devam ediyorsa, uygulamanın silinip Play Store veya Apple Store üzerinden tekrar yüklenmesi gerekecektir.

Türkiye içerisinde olası arızalarda vpn işe yarayabilir. Tabi daha önce kullanmadığınız bir internetin belki çözüm getirebileceğini de söyleyelim.

Uygulama ve hesap kontrolleri

Uygulamalara gelen güncellemelerin bazen kullanımlara sorun çıkardığı oluyor. Böyle durumların testini önce başka bir telefondan denenmesini ve olumlu sonuç alındıysa o zamanda uygulamanın farklı versiyonlarına geçiş yapılmasını öneririz.

Telefondan ufak bir işlem denenmesi belki fayda sağlar. Şunları uygulayın:

  • Android kullanıcıların uygulamalar denilen alana girmesi,
  • Sonra Facebook yazısını bulup içerisine girilmesi,
  • Önbellek ve güncelleme kaldırmayı çalıştırmalarını öneriyoruz.

Hesap tarafında kontrol yapılması adına tarayıcı kullanarak eğer oturumunuz açılırsa profil alanındaki hakkınıza denilen alana bir şey yazın ve kaydedin. Kayıt sırasında olumsuz bir mesaj geldiğinde sistemden veya ceza oluştuğu anlamı taşır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe