Facebook hesabının arama geçmişini temizleme

Andronova
3 Minimum Okuma

Facebook arama geçmişini silmek adına yapacaklarınızı resimlerle anlattık. Kullanım bilgileri ve arama geçmişi silinmiyor içinde ufak bir kaç önerimiz olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Facebook özellikleri kimi zaman bizim daha pratik bir şekilde sosyal medyayı kullanmamıza olanak sağlasa da bazı durumlarda aleyhimize olabilir. Bunlardan biri de Facebook arama geçmişidir.

Facebook arama bölümünden sayfa, grup veya kişi aratabilirsiniz. Aramanızı yaptığınızda bir diğer arama için arama bölümüne girdiğinizde en son yaptığınız aramalar görülmektedir. Önceden kimi aradığınızın bilinmemesini istiyorsanız Facebook arama geçmişini silme işlemini bilmeniz gerekli. Yapılacakları sizlerle paylaşmaya çalıştık ve arama kayıtlarını temizleme hareketler dökümüne de dikkat ediniz.

Facebook arama geçmişini temizleme

  • Facebook arama geçmişini silme işlemini gerçekleştirmek için öncelikle hesabınıza giriş yapın
  • Giriş yaptıktan sonra ana sayfadan sağ üst bölümde bulunan ters üçgen simgesine tıkladığınızda karşınıza seçenekler çıkacaktır 
  • Hareketler Dökümü seçeneğine tıklayın
  • Karşınıza çıkan ekranın sağ alt bölümüne baktığınızda birçok seçenek çıkacaktır
  • Daha Fazla seçeneğini tercih edin
  • Bu tıklama sonrasında karşınıza çıkan bölümden Ara seçeneğine tıkladığınızda arama listesi çıkacaktır
  • Sağ üst bölümde bulunan “Arama Kayıtlarını Sil” seçeneğini tıkladığınızda size emin olup olmadığınız sorulacaktır. Böyle bir uyarıyı almanızın sebebi ise silme işlemini gerçekleştirdiğinizde geri dönüşü olmamasıdır. 

Kayıtları silme onayladıktan sonra kayıtlar tamamen silinecektir. Bu işlemi yaptığınızda geçmişte arama bölümünden aradığınız bütün kişi, grup ve sayfalar silinecek. Arama bölümüne geldiğinizde önceden eski aramalar görülmekteydi. Ancak Facebook arama geçmişini silme işleminden sonra bu bölüme geldiğinizde hiçbir şey görünmeyecektir. Sizlerde bu adımları izleyerek arama geçmişinizin tamamen silinmesini sağlayabilir ve gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

Facebook hesabının arama geçmişini temizleme
Facebook hesabının arama geçmişini temizleme

Arama geçmişi neden görünmez?

Buna dönük seçeneklerin olduğunu söyleyelim. Bu kapatılmışsa açınız ve açtıktan sonra kayıt oluşturmaya başlayacaktır. Bunun dışında bir başkası tarafından silinme durumları söz konusu olabiliyor.

Kullanılan sürümler ve alınan cezaya göre erişim kısıtlanması mümkündür. Eğer yukarıdakilerden biri ile alakalı değilse bildirimde bulunun ve hesabınızın incelenmesini isteyin. Belki dondurma yöntemi bir tetikleme sağlayabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Belki hesap arşiv seçeneğiyle geçmişe dönük verilere ulaşılabilir. Ama alınan kayıt güncellenmişse belli ayrıntıları göremeyebilirsiniz. 

Bilgi olarak silinen verilere erişimin sonlanması durumlarının temel nedeni uygulanan yaptırım olarak düşünüyoruz. Ceza alan hesaplarda test adına profile bir şey eklemek veya değiştirmek mümkün olmayabiliyor. Yaptığınızda kayıt sırasında uyarı verebilir.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir