Facebook izinsiz kartımdan para çekiyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook izinsiz kartımdan para çekiyor sorununu şikayet etmek istiyorum ama nereye edeceğimi bilmiyorum diyenler çoktur diye düşünüyoruz. Habersiz para çekmiş durumlarında hem ağ üzerinden işlem yapabilirsiniz, hem banka aracılığı ile bir talep oluşturabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bir çok platformda yaşanan bu sıkıntılı durumun temel nedenlerini aşağıya ekleyeceğiz. Burada dikkat etmeniz gerekenler ne olduğunu ise hemen altına ekleyeceğiz.

İzinsiz Facebook hesabımdan para çekmiş şeklindeki paylaşımların bir çoğunun esasında kullanıcının sebep olduğu durumlarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Normalde izin alınmadan işlem yapılmıyor. Hele hele böyle büyük bir sosyal ağda böyle şeyler olmayacağını düşünüyoruz. Peki buna neden olan sebepler nedir?

Kullanıcıların ekledikleri kredi kartlarında gerekli kontrol mekanizmasını kullanmamaları buna sebep diyebiliriz. Normalde bankalar kartlara kısıtlama ve işlem limit koyma hakkı veriyor. Artı sanal kartın kullanılması önerisinde bulunuyor.

Facebook neden kartımdan para çekti?

Kredi kartımdan neden para çekti veya çekiyor sorularının net cevabı bankacılık işlemlerine girdiğinizde yazan açıklamaya bakılarak anlaşılabilir. En azından araştırılabilir.

Olası çekim sebepleri şöyle:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Oyun satın alınması veya oyunlarla alakalı harcamalar.
 • Alışveriş yapılması. Kendi hizmetleri veya üçüncü bir şirketin hizmetinden yararlanılması durumları da söz konusu.
 • Instagram üzerinden yapılan işlemler.
 • Reklam yayınlamasında kartın kullanılması.
 • Yine bu ağ üzerinden anlaşmalı hizmet veren uygulamaların kullanılmasından ötürü çıkan ücretlendirmeler.

Dediğimiz gibi açıklamadaki yazılanların araştırılması gerekiyor.

Nereye şikayet edebilirim ve ne yapmalıyım?

Aklımıza gelenleri alta ekliyoruz ve duruma göre belli aralıklarla hepsi uygulanabilir.

 1. Reklam hesabınız bulunuyorsa bu business.facebook.com/pub/home bağlantıyı kullanın.
 2. Alışverişlerle ilgili itiraz alanı ise facebook.com/commerce_manager/
 3. Reklamlarla alakalı incelenecek alan facebook.com/ads/manager/billing_history/
 4. Diğer bir önerimiz müşteri hizmetleri adlı bu ağla ilgili bir haber yayınladık. Yayınlanan sayfadaki bağlantıları kullanmanızı öneriyoruz.
 5. Bankanıza dilekçe ile başvuruda bulununuz.
 6. Sizle alakalı olmadığından eminseniz savcılığa suç duyurusunda bulunun.

Facebook karttan izinsiz para çeker mi sorusu bu konudan muzdarip olanların karşılaştığı bir durumdur. Normalde Facebook üzerinden bu tarz durumlar görülmese de bazen işlem hataları görülebilir. Bununla birlikte hesap sahibinin bilgisi dışında para çekildiyse eğer, referans kodu ile ödemeler yeniden alınabilir.

Facebook hesabından reklam yapmak isteyenler, Facebook’a para yükler. Facebook Ads ise bu işlemlerin gerçekleştiği özelliktir. Facebook’un reklam merkezi olarak düşünülebilir. Kullanıcılar Facebook üzerinden reklam vermek istedikleri zaman, kendi gönderilerini öne çıkarmak ve etkileşim kazanmak istedikleri zaman bu reklam özelliğini kullanır. Fakat reklam özelliğini kullanmak için de Facebook Ads’ye belli bir miktar ödeme yapılması gerekir. Burada tamamlanmayan işlemler sonucunda da fazladan ve yeniden para çekme işlemi gerçekleşmiş olabilir.

Facebook izinsiz kredi kart 1
Facebook izinsiz kartımdan para çekiyor

Facebook para çekme sorunu çözümü

Facebook izinsiz karttan para çekmiş sorununun çözümü biraz meşakkatli olsa da mümkündür. İlk olarak para çekilen hesaba giriş yapılmalı ve Facebook iletişim formuna ulaşmak gerekir. Bu forma Facebook destek iletişim hattından ulaşmak mümkündür. Form aşağıdaki maddelere dikkat edilerek doldurulmalıdır;

 • Kullanıcının Facebook reklam hesabı yok ise ilk olarak ‘reklam hesabı seçin’ bölümüne tıklamalıdır.
 • Nasıl yardımcı olabilir bölümünde, diğer seçeneğine basıldığı zaman bir ‘sorduğum ödemeyi seçmedim’ butonu işaretlenmelidir.
 • Daha sonra aşağıda ödeme için kullanılan referans numarasının girileceği bir bölüm ve biraz daha aşağıda şikayetin en detaylı bir şekilde anlatılacağı farklı bir bölüm listelenecektir. Bu iki kısmı doğru ve en detaylı şekilde doldurmak önemlidir.
 • Şikayetin yazılacağı kısma bankanın ekstre görüntüsünün de eklenmesi iyi olur.
 • Bu form İngilizce ya da Türkçe olarak isteğe bağlı bir şekilde doldurulabilir.

Finansal işlemleri yapmak için [email protected] adresi kullanılabilir.

İade işlemleri ne kadar sürer?

Facebook karttan izinsiz para çekme sorunu oluştuğu zaman Facebook iletişim formundan tüm adımların tamamlanması gerekir. Daha sonra iade işlemleri için bir süre Facebook teknik ekibin formu incelemesi gerekir.

Form incelemeleri sonucunda hesaptan izinsiz bir şekilde para çekildiği tespit edilirse eğer yaklaşık olarak 7 ila 10 gün içerisinde çekilen ücret banka hesabına aktarılır. 7- 10 günden daha fazla bir sürede hesaba yatırılmaz ise banka ile iletişime geçilmelidir.

Facebook izinsiz kredi kart 2 1
Facebook kredi kartımdan para çekiyor şikayeti
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.