Facebook Kişi Nasıl Engellenir Karşılıklı Engel Kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Facebook kişi nasıl engellenir ve kişi engeli nasıl kaldırılır adlı yazımızda resimli şekilde anlatımı sizlere hazırladık. İçerik devamında birde engel kalkmıyor çözümünden bahsedeceğiz.

Ad imageAd image

Facebook uygulaması hem ülkemizde hem dünya genelinde çok sık kullanılan uygulamaların başında yer alıyor. Marka bilinirliği ve değeri açısından kendi alanında bir numara diyebiliriz. Tabi özellikle son 2-3 yıldır aşırı bir şekilde kan kaybına uğruyor. Çok sayıda kullanıcısının eskisi kadar bu ağı kullanılmadığı biliniyor. Buna neden olan etkenlerin başında rakip uygulamalar ve eskisi kadar cazip olmaması. Yani bazı kullanıcılarda bir sıkılma hali bulunuyor.

Çoğu uzun yıllar kullanılan uygulamalarda eğer yenilik olmadığı takdirde ve aşırı sorunlar olan uygulamalar zamanla kullanıcılarını kaybetmekte. En azından eskisi kadar uzun saatler kullanılmayabiliyor. Bize göre tüm sosyal medya uygulamaları sık olmasa da önemli kilit rol oynayacak bazı yenilikleri arada bir çıkarması gerekiyor. Lakin bazıları var ki pek fazla yenilik çıkarmasa da önemli belli bir kitlesi olabiliyor.

Gelelim konumuz olan kişi engellemesine. Yukarıdaki bahsettiğimize ek olarak bazıları sosyal ağların yeterli güvenliği ve işlem yapmamasından şikayetçi. Biri hakkında bir şikayette bulunduğunda çok uzun bir zaman sona dönüş olabiliyor veya olmayabiliyor. Kullanıcılar kendince önlem almak adına kişi engelini uygulayabiliyor.

Konumuzda kişi engellemeden ve sonrasında kişinin engeli nasıl kaldırılır adım adım göstermeye alışacağız. İçeriği incelediğinizde engeli kaldıramıyorum meselesinden de söz ettiğimizi göreceksiniz.

Ad imageAd image

Facebook Kişi Nasıl Engellenir

Önce kişi nasıl engellenir bunu paylaşacağız ve sonrasında kaldırma için adımları göstereceğiz.

1. Facebook Kişi Engelleme Adımları:

 1. Facebook Hesabınıza Giriş Yapın: İlk adım olarak, Facebook hesabınıza giriş yapın. Ana sayfanızda veya profilde sağ üst köşede bulunan ok simgesine tıklayarak açılır menüyü görüntüleyin.
 2. Ayarlar ve Gizlilik Seçeneklerini Açın: Açılır menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneklerini bulun ve tıklayın.
 3. Ayarlar’a Girin: “Ayarlar ve Gizlilik” seçenekleri altında, “Ayarlar” seçeneğini bulun ve tıklayın.
 4. Engelleme ve Kısıtlamaları Seçin: “Ayarlar” sayfasında, sol taraftaki menüden “Engelleme” veya benzeri bir seçeneği bulun ve tıklayın.
 5. Kişiyi Engelle: “Engelleme” sayfasında, “Kullanıcıları Engelle” bölümüne gidin. Ardından, kişiyi engellemek istediğinizde kullanıcı adını veya e-posta adresini girin.
 6. Kişiyi Seçin ve Engelle: Kişinin adını veya e-posta adresini girdikten sonra, çıkan sonuçlardan kişiyi seçin ve “Engelle” butonuna tıklayarak kişiyi engelleyin.
 7. Onay Verin: Engelleme işleminden önce Facebook size bir onay ekranı gösterecektir. Bu ekranda “Engelle” veya “Onayla” gibi bir seçeneği seçerek işlemi tamamlayın.

2. Engellenen Kişinin Profilini Nasıl Görebilirim?

Eğer birini Facebook’ta engellediyseniz, bu kişinin profilini görmek mümkün olmayacaktır. Ancak, engellediğiniz kişinin profilinizi görmesini istemiyorsanız, profili gizlemenin birkaç yolu vardır.

 1. Profil Gizliliğini Ayarla: “Ayarlar” bölümünden “Gizlilik” seçeneklerine gidin. “Profilinizi Kimler Görebilir?” bölümünden istediğiniz gizlilik seçeneklerini belirleyin.
 2. Arkadaşlık İsteklerini Kısıtla: “Ayarlar” bölümünden “Gizlilik” seçeneklerine gidin. “Arkadaşlık İstekleri” bölümünden istenmeyen arkadaşlık isteklerini kısıtlama seçeneklerini ayarlayın.

3. Facebook’ta Kişi Engelleme İpuçları:

 1. Dikkatlice Seçin: Kişi engelleme kararı alırken dikkatli olun. Engellenen kişi, sizinle iletişim kuramayacak ve profilinizi göremeyecektir.
 2. Engel Kaldırma: Engelledikten sonra bir kişiyle tekrar iletişim kurmaya karar verirseniz, “Ayarlar” menüsünden “Engelleme” bölümüne giderek engeli kaldırabilirsiniz.
 3. Engellenen Kişiye Bildirim Gitmez: Bir kişiyi engellediğinizde, bu kişiye bir bildirim gitmez. Engellendiğini anlaması için sizin profiline erişim sağlaması gerekir.
 4. Gizlilik Ayarlarını Kontrol Edin: Facebook’un gizlilik ayarlarını düzenli olarak kontrol edin ve istediğiniz düzeyde güvenliği sağlayın.

Facebook Kişi Nasıl Engellenir Adımları

 1. Kişinin profilini görüntüleyin,
 2. 3 Çizgi olan kısma geçin,
 3. Yönet yazılı alandan “Engelle”
 4. Sonra çıkan uyarıyı okuyup engellemeyi onaylayın.

Engellenen Hesap Ne Gibi Şeylerle Karşılaşır

 • Sizi etiketleyemeyecek
 • Etkinliklere ve grup daveti yapamayacak
 • Görüntülü görüşme başlatamaz veya sesli
 • Arkadaşı olarak hesabına ekleyemez
 • Zaman tünelinde paylaştığınız paylaşımları göremez
Facebook engel kaldırma
Facebook kişi nasıl engellenir
facebook hesapi engelleme
Facebook karşılıklı engel kaldırma

Facebook Kişi Engeli Kaldırma

Yanlışlıkla birini engelledim nasıl engeli kaldırılır sorusu için aşağıdakileri takip ediniz. Sonrasında kalkmıyor sorunu için önerilerimiz olacak. www.andronova.net

 1. Uygulamanın altındaki çizgiye dokunun,
 2. “Ayarlar ve gizlilik” kısmına dokunun ve ayarlarını açın,
 3. “Engelleme” kısmına dokunun,
 4. Yasaklanan kişileri göreceksiniz. Buradan “Engellemeyi kaldır” ile işlemi tamamlayınız.
Facebook kişi engelini kaldırma
Facebook kişi engeli kaldırma
Facebook engel kalkmıyor
Engellediğiniz kişileri görme
kişi engelini kaldıramıyorum
Ekleme ve kaldırma bölümü

Facebook Kişi Engeli Kalkmıyor

Karşılıklı engellenen hesaplarda bazen sorun çıkabiliyor. Sistemden kaynaklı bir kaç sebepten dolayı engel kalkmıyor ve bunun için iletişime geçmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu yazımızda sizin neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bir önceki anlatımdaki bölüme girip kısıtlamayı kaldırıyorsunuz ve uyarı çıkarsa kişiyi ara kısmından uygulamadan aratıp profili üzerinden kaldırmaya çalışacaksınız. Yine olmuyorsa aşağıdakilerle devam ediyoruz.

 1. İki tarafta işlem yapabiliyor mu yapamıyor mu kontrol edecek.
 2. Yasak birinde kalkıyorsa o zaman sorunsuz işlem yapan hesap karşı tarafla iletişime geçmek için deneme yapacak.
 3. Soruna göre şunlarla deneme yapılacak. İki hesabın ortak bir hesabı takip etmesi gerekiyor. (Bu hesap paravan olarabilir. Yani varsa yedek bir hesap)
 4. Takip edilen hesap ise sorunlu bu iki hesabı takip edecek.
 5. Paravan hesap bir şey paylaşacak ve bu engelli iki hesabı paylaşımda etiketleyecek
 6. Sonra sorunlu hesaplar bu paylaşımda engellediği kişinin üstüne dokunacak
 7. Kullanıcı bulunamadı gibi bir hata gelebilir.
 8. Açılacak kişinin profilinden 3 çizgiye dokunulacak.
 9. Sonra engeli kaldırmaya çalışılacak.

Eğer yine sorun varsa farklı bir ağda olan aynı sorundaki programla engel kaldırma işlemini yapacaklar.

Sosyal Ağla Alakalı Kısa Bir Bilgilendirme

Hayatlarımızın parçası haline gelen sosyal medya, bizlere her türlü hizmeti sunduğu gibi bir takım iş veya arkadaşlık sistemlerini de sunuyor. 70 yaşında ki yaşlıların bile ilgi göstererek dünya da 3 milyar insan tarafından kullanılan ve artık hayat damarlarımızdan birisi haline gelen sosyal medyanın en büyük işini yapan Facebook, hayatımızda vazgeçilmez oldu.

Sosyal medyanın başladığı an kabul edilen ve sahibinin büyük uğraşları sayesinde sahibini dünyanın en zenginlerinde ilk 10 sıralamasına girmesini sağlamıştır. Kullanıcılarının büyük beğeni toplamış olan Facebook, insanların düşüncelerini özgür bir şekilde ve istedikleri fotoğrafları istedikleri zaman yükleyip, yorum yapıp, yer bildirimi yapıp, hatta ve hatta ücretsiz arama yapma imkanlarını sunan istenmeyen durumlara da maruz kalma imkanımız oluyor. İşte bu istenmeyen durumlar için son dönemlerde yapılan güncelleme ile engelleme ve şikayet etmek gibi dileklere Facebook şirketi tarafından yapılmıştır.

Şirketin müşterinin memnun olmasının en temel olduğunu vurgulayan Facebook ‘un sahibi konumunda kişi Mark Zuckerberg istenmeyen kişilerin kolayca ve kısa bir yöntem ile istek dışı bırakarak sizleri rahatsız etmelerini izin vermemiş olacaksınız. Özellikle genç kızların başına gelen bu talihsiz olayları engellemek için oluşturulan bilgilendirme sayfalarını incelenmesi önerilir.

Teknoloji tarafını bilmeyen kişiler arama motorlarına sıklıkla mobil Facebook uygulamasından kişi engelleme ve PC üzerinden kişi engelleme veya şikayet etme soruları sıklıkla soruluyor.

Hesabınızdan kişileri bildirmek istediğinizde, kullanıcının profilinden kolay şekilde şikayet edebilirsiniz. Eğer kişi kısıtlamak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

Ben iPhone kullanıcısıyım bunu belirterek devam ediyorum. Ekranda açılan bölümde aşağıda yer alan üç çizgiye tıklayınız. “Gizlilik Kısayolları” seçeneğine giriniz. “Diğer Ayarlar” ve “Engelleme seçenekleri” ile engellemek istediğiniz Facebook hesabının kullanıcı adı veya mail adresini yazıp “Engelle” butonuna dokunmanız yeterli.

 • İşlemlerde problem yaşayanlar için formla bildirimde bulunmanız için facebook.com/help/contact/274459462613911 bağlantısını kullanınız.

Facebook kişi nasıl engellenir içeriğinin güncellenmesi zaman alacaktır. Bundan dolayı güncel olan konulara da bakmanızı öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe