Facebook kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Geçen ay karşılaştığımız sorun Facebook kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin hatası bugün tekrar denediğimizde yine karşımıza çıktı. Yaptığımız deneme ile sanırız sorunun neden çıktığını bulduk.

Teknoloji destek

Yeni sayfa oluştur adımlarına başladığımızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan sayfamızı açtık. Lakin kullanıcı adı oluştur işleminde kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin sorunu karşımıza çıktı. Peş peşe denediğimizde sürekli aynı bölüm açıldı. Öncelikle belki anlık oluşmuştur diye biraz bekleyerek tekrardan denedik. Olmadı bir kaç gün geçsin ondan sonra deneyelim dedik ama nafile aynı hata çıkmaya devam etti. Bugün uyguladığımız adımlarla kullanıcı adı alma hatasının olası sebebini bulduk.

Kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin ne demek?

Kullanıcı adı oluşturma sırasında uygun değilsin hatası çoğunlukla güven vermeyen hesaplar üzerinde yapılan işlemlerde çıkmakta. İşlem yapmak istediğimiz hesabı açarken kullandığımız mail dışında ek bir doğrulama işlemi yapmadık. Test adına başka bir hesabımıza eklediğimiz telefon numarasının yeterli olduğunu gördük. Numara ile doğrulama yapılmış hesaplarda kullanıcı adı almakta sorun yaşanmadığını gördük. Tabi şüpheli görülen hesaplara uygulanan kısıtlamalarda numara ekli dahi olsa işleme izin verilmeyecektir.

Kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin, Facebook hesabında sayfa oluşturmak istediğinizde kullanıcı adı atamasında çıkan hata metnidir. Bunun çıkma sebeplerinden bazılarını aşağıya örnek olacak şekilde ekliyoruz.

Facebook kullanıcı adı oluştur sorununa neden olan sebepler

Kullanıcı adı hatasını almanızın sebeplerinden bazıları şöyle:

 • Açtığınız Facebook hesabına telefon numarası eklenmediğinde bazen önemli alanlarda değişime izin verilmemekte.
 • Facebook hesabında ve açtığınız sayfada kullanıcı bilgilerinin eksik olması.
 • Birden çok benzeri sayfaları açmış olmanız. Ya da almak istediğiniz ad Facebook kurallarına göre kullanılmamakta.
 • Gün içerisinde çok fazla sayfa oluşturmaya çalışılması veya önemli değişimler yapılmaya çalışılmasından dolayı şüpheli algılanması.
 • Her türlü şüpheli davranışların sonucu gün içerisinde işlem kısıtlamalarının getirilmesi. Sürekli devam eden kişilere uzun soluklu yaptırımda uygulanır.
 • İşlem yaptığını internet, mobil cihaz ve bilgisayarların engellenmesi.

Bu listeyi daha da genişletmek mümkün. Bunların yeterli örnek olacağını düşünüyoruz.

Kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin çözümü

Yaptığımız deneme ekli olmayan telefon numarasının eklenmesidir. Daha önceden ise eksik bilgilerden kaynaklı önemli alanlarda değişime izin verilmiyordu. Kısaca sayfa açmak için kullandığınız hesapta ve sayfada eksik alanlar varsa doldurun. Numara ekli olmayan hesaplara ekleyip doğrulamayı başlatın. Bu ek güvenlik için kullanacağınız yöntemler içinde geçerli olacak.

Önemli alanlardan bazıları şunlar:

 • Sayfa bilgilerin mümkün olduğu kadarı ile eksiksiz doldurulması gerekiyor. WhatsApp alanı isteğe göre tercih meselesidir.
 • Ekli olmayan e-posta, telefon numarası ve doğrulamaların yapılması.
 • Sürekli kullanılan cihazların dışında cihazlarda işlem yapılırken şüpheli algılanması. Genelde vpn kullanımlarında şüpheli algısı daha çok yaşanır.
 • Sayfa açacağınız hesabın eksiksiz alanlarının doldurulması gerekiyor. Tabi ilgili hesap güvenirliğini kaybetmişse yine sorun çıkma olasılığının olduğunu belirtelim.
 • Her ne yaptımsa sorunumu çözemedim diyenlerin ilgili ağa talep göndermelerini öneriyoruz.
Facebook kullanici adi olusturmak 2
Kullanıcı adı oluşturma hatası

Oluşturma seçeneğine dokunduğunuzda size kullanıcı adınızı oluşturmanız için bir alan açılacak. Adı yazdığınızda tamamın yanındaki beyaz boş alana dokunun ve yeşil tik işaretinin çıkmasını bekleyin. Seçtiğiniz ad müsait ise yeşil olacak eğer değilse gerekli uyarı metin karşınıza çıkacak.

Facebook kullanici adi olusturmak 1
Facebook kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin

Facebook’ a talep gönderme

Sosyal medya araçlarında sorun yaşayanların çoğu teknoloji konularına uzak olanlardır. Hiç bir sosyal ağın çağrı merkezi olmaz ve direk görüşebileceğiniz bir imkan pek sunmazlar. Aşırı yoğunluğun olduğu bir yerde destek hizmetleri de gecikmeli hatta gözden kaçabiliyor.

Şikayetler için yapılabilecekleri sizler için sıraladık ve bir site bağlantısını paylaştık. Bu bağlantıda geniş alanda başvurularda yapacağınız öneriler bulunmakta.

Bu adreslere ek olarak uygulamanın resmi sitesinin en altında bulunan yardım kısmını kesinlikle incelemenizi öneriyoruz.

Yukarıda son verdiğimiz URL’ de aynı zamanda Facebook e-posta ile iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Talep dönüşleri yapılmadığı zamanlarda yapacaklarınız

Öncelikle talep gönderilme günü önemlidir. Örnek hafta sonunda yapılan taleplere dönüşlerin hızlı olacağını düşünmüyoruz. Artı Türkiye veya dünya genelindeki resmi tatil günlerinde de dönüş süreci uzundur.

Gelelim normal zamanlarda yapılan dönüşlere. Biz bazen talep başkaları için talep gönderiyoruz. Ya gün içerisinde dönüş yapılıyor ya da ertesi gün dönmüş oluyorlar. Bu şekilde olmayan taleplerin ya içeriğinde ya da ağın yoğunluğundan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Böyle durumlarda 3-5 gün aralıklı tekrardan bir talep gönderin.

Yazı içerisinde bir destek hattı bilgisini paylaşıyoruz. İlgili yer bağımsız bir teknoloji danışmanlığı hizmeti veren bir yer. Danışmalık alabileceğiniz konulardan bazılarını yukarıdaki bağlantı içerisinde paylaştık. Bu liste uzar gider ama biz genelleme olarak önemli konular hakkında ne gibi adımlar atılacağını anlattık.

Facebook kullanıcı adı oluşturmak için uygun değilsin hatasında çözüm olacak adımları sizlere anlattık. Uyarı gün içerisinde ağ tarafında veya hesabınızla alakalı bir problemde sürekli aynı adımları tekrarlayan kişilerin hesaplarına başka yasaklamalar getirilme olasılığı var.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir