Facebook Kullanıcıları Artıyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Facebook aktif kullanıcı sayısıyla piyasalarda dominant olmaya devam ediyor. Twitter son ölçümlere göre makul bir artış kaydederken Google+ bir türlü kayda değer bir artış sağlayamıyor.

Andronova

2014’ün üçüncü çeyreğinde özellikle mobil cihazlarla Facebook’a bağlananların sayısında muazzam bir artış oldu. Mobil cihazlardaa Eylül ayında ortalama kullanıcı sayısı 1.12 milyar olarak kaydedildi. Twitter ise 284milyon kullanıcıda kaldı. Fakat bu rakamlar Twitter’ın bir önceki seneye göre %29’luk artışına işaret ediyor. En önemli ayrıntıysa bu kullanıcıların büyük çoğunluğunun hesaplarına her gün giriş yapıyor olmaları. 2014’ün üçüncü çeyreğinde günlük ortalama mobil facebook kullanıcı sayısı 703 milyon civarında. Masaüstü bilgisayarlar da hesaba katıldığında bu rakam 864milyona yükseliyor.

Facebook’un OBA(online behavioral advertising) yani çevrimiçi davranışsal reklamcılık sistemiyle kullanıcılarının bilgilerini ve İnternetteki hareketlerini takip ederek kullanıcılarına özel sundukları reklamlar toplam gelirlerinin %64’ünü oluşturuyor. Bu %64’ün %66’sı ise mobil cihazlarda Facebook kullanımından kaynaklanıyor.(2006 yılında Time Dergisi yılın kişisi olarak bizleri boşuna seçmedi¨2006 The Person of The Year is YOU¨… WEB 2.0 yani içeriği kullanıcının yarattığı siteler sayesinde her ne kadar kendimizi kullanıcı ya da müşteri olarak düşünsek de aslında ürünler olduğumuz gerçeği yüzümüze tokat gibi patlıyor. Bu konuyla ilgili detaylı bir yazıyı ileriki günlerde sunacağım.)

facebook-iphone-shutterstock

Facebook’un kurucusu Zuckerberg her ne kadar Facebook’un mobil uygulamasıyla ilgili gelecek planlarını paylaşmasa da bu durum, Facebook’un mobil uygulamasına daha fazla yatırım yapmayacağı anlamına gelmiyor. Facebook’un şirket stratejisini takip edenler son dönemde WhatsApp’ın satın alınması ve Oculus’la birlikte bu iki uygulamanın şirketin geleceği için çok önemli olduğuna yönelik Zuckerberg’in açıklamasını hatırlayacaklardır. Ayrıca önceki yıllarda Instagram’ın da Facebook tarafından alınması neticesinde Instagram kullanıcıları %100 oranında artış göstermişti.  Facebook’un reklam politikasını Instagram’a getirmesi de kullanıcıları etkilememiş gözüküyor, son rakamlara göre ortalama bir Instagram kullanıcısı günde 21 dakikasını uygulamada gezinerek geçiriyor…

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.