Facebook Mesajlar Nasıl Engellenir Engellenmiyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook mesajlar nasıl engellenir yazanların bir kısmı esasında engelleyemediğinden yazabiliyor. Cep telefona ve e-posta ile gelen bildirim mesajları nasıl engellenecek görselle yanıtlamaya çalışacağız. Burada kapatacağınız seçenekler bazen hesap güvenliğini olumsuz etkileyebiliyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook‘ ta her hangi bir şeyi beğendiğinizde, başkası beğendiğinde veya bir şey paylaşıldığında telefona mesaj gelmekte. Bu durum mesajla bildirim özelliği. Genelde kapalıdır ama bazen kullanıcılar yanlışlıkla açar. Sonrasında gelen mesajlardan rahatsız olurlar. Bizde aşağıda bildirim mesajlarını nasıl kapatılacağına yer verdik.

Aşağıda resimli anlatımla gösterdiğimiz ayarlar bölümünde birden çok engelleme seçeneği yer almakta. Bu adımların ne için kullanıldığı altında yazmakta.

Facebook Gelen Mesajları Engelleme

 • Facebook sayfasına tarayıcı ile giriniz,
 • Ayarlara geçiyoruz,
 • “Engelleme” alanına geçip gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.

İlgili bölümünden mesajları engelle seçeneği istemediğiniz kişilerden gelen mesajları engellemeyi sağlıyor. Diğer bir bildirim yöntemi de “Bildirimler” bölümünden gelen mesajları kapatma.

 Facebook gelen mesajları engelleme
Facebook mesajlar nasıl engellenir engellenmiyor

Mesajlar engellenmiyor sorununda alınan bir hata varsa onun üzerinden gerekli yöntemlerden bahsedebiliriz. Uyarı çıkmama durumlarında farklı cihazla, sistemle ve bağlantıyla deneyiniz.

Facebook mesajları engelleme
Facebook mesajlar engellenmiyor

Bildirimleri engelleme işleminden sonra hesabınıza girildiğinde her hangi bir bildirimde gelmeyecek. Bundan dolayı düzenle seçeneğinde nelerden bildirim almamanız gerektiğini seçmeniz gerekiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Ağ ve Sistem Problemlerine Bakma

Güncel olan bilgilere diğer sosyal ağlarda bulabilirsiniz. Çıkacak her uyar için gerekli araştırmayı yapınız. Ağ tarafında fiziksel, yazılım ve ülke içi dışı durumların analiz edilerek bir yok bulunması sağlanabilir.

Elinizde başka cihaz ve o gün kullanmadığınız bir internet ağına bağlanarak deneyebilirsiniz. Oluşacak yaptırımların geçici çıkma olasılıklarında bir kaç günün beklenmesi gerekebilir.

Facebook‘ ta paylaşacaklarınızı kimlerin görebileceğini / paylaşımları gizleme, kimlerin arkadaşlık istedeği gönderebileceğini, e-posta ile kimlerin bulabileceğini ve arama motorlarının görmesini engellemek için aşağıdaki görselle size anlattık.

Facebook Paylaşımları Gizleme

Facebook hesabı aramalarda kaldırma: Ayarlar / Gizlilik / paylaşılanları görme, kimler arkadaşlık isteği gönderebilir ve bulunma ile ilgili bazı ayarları yapabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar paylaşımlarının belli kişilerin görmesini istemeyebiliyor. Bazıları da ulaşılmak istemeyebilir. Bunun için gizlilik ayarlarını ve engelleme ayarlarını yapabilirler.

Birde ” Herkese açık gönderiler” bölümünden de uygun seçenekleri yapılandırabilirsiniz.

Google ve Facebook’ ta istemediğiniz size ait bir fotoğrafı, videoyu ve paylaşımı kaldırmak için ilgili destek bölümlerine form yoluyla ulaşabilirsiniz. Bunun için sitemizde daha önce bir haber hazırlamıştık.

Facebook Mesaj Engelleme: İstenmeyen İletilere Son Verme

Facebook, milyonlarca kullanıcının iletişim kurduğu, paylaşımlar yaptığı bir sosyal medya platformudur. Ancak, bazen istenmeyen mesajlarla karşılaşabilir ve bu durum rahatsız edici olabilir. Bu makalede, Facebook’ta mesajları engelleme adımlarıyla birlikte olası engelleme sorunlarına çözümler hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Facebook Mesajlarını Engelleme Adımları:

Adım 1: Facebook Hesabına Giriş Yapma

 • Tarayıcınızdan veya Facebook uygulamasından hesabınıza giriş yapın.

Adım 2: Mesaj Kutusuna Gitme

 • Sağ üst köşede bulunan mesaj simgesine tıklayarak mesaj kutunuza gidin.

Adım 3: İstenmeyen Kişiyi Seçme

 • Engellemek istediğiniz kişinin adını veya profilini bulun ve mesaj penceresini açın.

Adım 4: Ayarlar ve Engelleme Seçeneğine Gitme

 • Mesaj penceresinde sağ üst köşede bulunan “Ayarlar” simgesine tıklayın ve açılan menüden “Kişiyi Engelle” seçeneğine gidin.

Adım 5: Onaylama İşlemi

 • Engelleme işlemini onaylamak için “Engelle” veya benzeri bir onay seçeneğine tıklayın.

Adım 6: Engellenen Kişiyi Yönetme

 • Ayarlar > Gizlilik menüsünden “Engellenen Kişiler ve Liste Yönetimi”ne giderek engellenen kişileri yönetebilirsiniz.

Facebook Mesaj Engelleme Sorunlarına Çözümler:

Sorun 1: Mesaj Engelleme Seçeneği Gözükmüyor

 • Çözüm: Profilinize gidin, “Ayarlar” > “Gizlilik” > “Engelleme” bölümüne giderek manuel olarak kişiyi ekleyin.

Sorun 2: Engelleme Kaldırılamıyor

 • Çözüm: Engellenen kişinin profiline gidin, sağ üst köşede bulunan “Engeli Kaldır” seçeneğine tıklayarak engeli kaldırın.

Sorun 3: Mesajlar Hala Geliyor

 • Çözüm: Engellediğiniz kişi size yeni bir hesaptan mesaj gönderiyorsa, bu hesabı da engelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Sorun 4: Engellenen Kişi Mesajlarına Erişiyor

 • Çözüm: Engellenen kişi size bir grup sohbetinde mesaj atıyorsa, grubu terk edebilir veya engellenen kişiyi gruptan çıkarabilirsiniz.

Sorun 5: Engellenen Kişi Profilinizi Görebiliyor

 • Çözüm: Profil gizliliğinizi kontrol edin ve “Sadece Arkadaşlar” veya daha sıkı bir seçenek belirleyerek profilinizi koruyun.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir