Facebook Messenger uçtan uca şifreleme nedir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Facebook Messenger uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır ne demek ve şifreleme nasıl yapılır bilgilendirme yazımızla sorularınızı cevaplayacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook Messenger şifre koymak için ne yapılacağına kısaca yer verdik. Facebook Messenger şifreleme programı olarakta tercih edilebilecek bu özellik hizmete girmişti. Samsung, iPhone, Huawei ve Xiaomi için sorunsuz kullanılabilir.

Dünya’ da özellikle Türkiye’ de en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ a zamanında gizlilik için yaptığı uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır haberimizde yer vermiştik. Şimdi de sohbetlerin uçtan uca şifreleme yöntemi Facebook’a gelmesiyle önemli güvenlik adımı atılmış oldu.

Facebook messenger uygulaması, WhatsApp kadar olmasa da çok büyük bir kullanıcı sayısına sahip. Bu yenilik kullanıcılarını memnun etmesi bekleniyor. Tabi WhatsApp’ da olduğu gibi “Uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır” nedir! Diyen çok olacaktır.

Facebook Messenger uçtan uca şifreleme nedir
Facebook Messenger uçtan uca şifreleme nedir
Facebook uçtan uca şifreleme
Mavi Messenger simgesine sahip herkese

Uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır nedir? Uçtan uca şifreleme mesajlaşan kişilerin yazdığı şeylerin başkaların görmesinin engellemesi kriptolama yöntemine verilen ad. Yani WhatsApp dahil yazılanları olduğu gibi göremez. Tabi biri telefonu almazsa ya da ekran görüntüsü almazsa!

Normal şartlarda da telefonu şifreleme ya da istediğiniz uygulamayı şifreleme programları mevcut. Şifreleme uygulamalarına telefon mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook Messenger’ a gelecek bu özellik belki bazı kısıtlamalara neden olabilir. Örnek güvenli konuşma özelliği aktif edilemeyebilir. Tabi şuan bu varsayım. Facebook bu sorun içinde çalışmalar yapacaktır.

Bu sistem tek başına yeterli olur mu diye soranlara yanıtımız yetersiz olacaktır. Görüntülü görüşme sırasında görüntülere ulaşanlar dahi oluyor. Telefona virüs bulaştığında nerelere erişim yapabileceğini kestiremezsiniz. Özellikle Android kullanıcılarının daha fazla önlem alması gerekiyor. iPhone bu yönden çok iddialı.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir