Facebook’ ta sahte kimlik sorunu

Andronova
Yazar Andronova

Facebook uzun zamandır dolandırıcılığın merkezi durumunda. Son yıllarda da her alanda iş yapılır bir yer halini aldı. Özellikle sahte kimlik sorunu hep gündemde yer alıyordu. Sahte belge üretimi için çok sayıda bilinen programlar kullanılıyor. Bazı sayfalarda sahte kimlik satışı yapılıyor.

Teknoloji destek

Facebook hesapları için sahte kimlik pazarı oluştu. Uzun zamandır var olan ama bu aralar yaygınca ticareti yapılan sahte kimlik oluşturma pazarı tehlike saçıyor.

Sahte kimlikle hesap kurtarma ve ya sahte kimlikle hesap çalma! Sahte nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı ve sahte pasaport’ un yanı sıra sahte ölüm belgesinin de düzenlendiği bu pazarda hem iyi niyetli hem de kötü niyetli işlemler yapılıyor.

Haberimizi bir örnekle açalım; kişi Facebook hesabı açarken gerçek bilgilerini vermeden rastgele bilgiler kullanmış. Sonra kayıtlı e-posta hesabına veya cep telefona ulaşamadığında gerçek bilgileri ile başvurduğunda hesabını geri alamıyor. Bu durum için bazıları sahte kimlik oluşturarak sorunu çözüyor. Ama birde hesap çalmaya çalışanlarında bir pazarı gibi kullanılıyor.

Facebook' ta sahte kimlik sorunu
Facebook’ ta sahte kimlik sorunu

Facebook sahte kimlik oluşturma 

Bir diğer pazarda Facebook’ u kullanarak sahte kimlik yapılması. Yani Facebook bir nevi aracı yer haline geldi. Kısa süre önce sahte kimlikle yakalanan  ve Yunanistan’ a kaçmaya çalışan 3 genç’ in Facebook üzerinden buldukları şahsa sahte kimlik yaptırdıklarını söylediler.

Emniyet Facebook sayfasını incelediğinde anlaşılamayacak şekilde kimlik belgesi ve ehliyet yaptıklarını söylüyorlar. Detaylar için bir mail adresi vererek iletişime geçmelerini istiyorlar.

Bu iş ele ayağa düşmüş halde. Hatta YouTube’ da çok sayıda sahte kimlik nasıl yapılır videoları dolaşmakta. Bunların suç olduğunu bilende var bilmeyende. Her türlü şikayette işleme alınabilecek içeriklerden biri bu konudur.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir