Facebook' un aldığı bilgiler

Andronova

Facebook' un kullanıcılarından aldığı ve kullandığı bilgilerle ilgili bu yazıyı kısa zaman önce ortaya çıkan bir haber nedeniyle hazırladık. Hangi bilgileri alıyor ve yasal mı?

Facebook kullanıcı bilgileri ile reklamları şekillendiriyor. Kullanıcıyı analiz ederek belirlediği reklamları ön plana çıkarıyor. 

Geçtiğimiz günlerde Facebook’ un başkanlık seçimlerinde yaklaşık 50 milyona aşkın kişinin bilgilerini kullandı. Hem reklam hemde farklı amaçlarla bu bilgiler kullanılıyor. Kullanılan bilgilerden bazılarına aşağıda yer verdik. Bu bilgilere facebook.com/ads/preferences adresinden ulaşabilirsiniz.

Facebook’ un baktığı bilgiler. Sosyal eylimlere beğenilerine göre anlama, Facebook’ ta ziyaret ettiğiniz sayfalara göre analiz, kişisel bilgiler, girdiğin internet sitelerinin reklamları gibi bilgileri analiz etmekte. 

Düşününüz duygusal veya farklı bir yapınız var. Yaptığınız paylaşımlar ve beğeniler ile Facebook, sizin karakterinizi analiz ediyor. Elde ettiği tüm bilgileri zamanı geldiğinde kullanıyor.

Facebook hangi bilgileri alıyor?

İletişim bilgilerinize sahip olanların listesi, ilgi alanlarınız, kişisel bilgileriniz, girdiğiniz internet sitelerine girildiğinde veya kullanılan uygulamalar üzerinden incelleme ve sosyal eylemler gibi başlıkları inceleyip gerekli ayarları yapınız.

Gördüğünüz bu seçenekler Instagram’ ı da kapsayabiliyor.

Facebook ve diğer sosyal ağların insanların kişisel bilgilerini toplaması ve kullanması yasal mı? Üyelik formunda ve gizlilik alanında bilgileri ne amaçla aldığı anlatılmakta. Doğal olarak üye olmak için bunu kabul ediyorsunuz. Ama bu bilgileri farklı amaçlarla kullanılması yasal değil. 

Facebook hangi bilgileri alıyor?Facebook' un aldığı bilgilerFacebook kullandığı bilgilerfacebook gizlilik ayarlarıfacebook bilgilerimi görüyor mufacebook bilgilerimi görüyorfacebook facebook reklamları

Facebook müşteri hizmetleri diye bir telefon numarası bulunmadığından sorunlarınızla ilgili Facebook’ un yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 17:37

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir