Facebook Üyelerine Tazminat Ödemek Durumunda Kalabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Matthew Campbell ve Michael Hurley Facebook’un kişisel mesajları taradığını ve kullanıcılarının izinleri olmadan üçünçü şirketlere sattığını iddia etti.

İkilinin iddiası Facebook kullanıcılarının mesajlaşmalarının Facebookça takip edildiği ve özellikle mesaj metninde URL paylaşımı söz konusu olur ise tarama sistemine takılarak kullanıcıya ait profillemeye katıldığı ve bilgilerin topluca üçünçü şirketlere satıldığı şeklinde…

İddia’dan alınan bir bölümü aktarmak isterim:

Facebook’un gizlice yaptığı tarama kullanıcılarının bilgileriyle ilgili  pazarlama algoritmaları ve karlılığını artırması için bir mekanizma.

Matthew Campbell ve Michael Hurley Mahkemeden, Facebook’un mesajlarını takip ettiği her kullanıcısı için 10.000$ tazminat ödemesine karar verilmesini istiyor.

Facebook yetkilileri, iddiaları reddetmedi fakat bunu yapmalarının kanuna aykırı olmadığını söylediler. Federal Elektronik İletişimin Gizliliği Yasası’nda konunun istisnai hükme bağlı olduğunu iddia ederek savunmalarında servis sağlayıcılarının işin olağan akışına uygun bir biçimde iletişime müdahale etmesinin doğal olduğunu ve Şirketin Gizlilik Politikası’nda kullanıcıların bilgilerinin veri analizleri için kullanılabileceğinin açıkça yazdığını belirttiler.

Yargıç Phyllis Hamilton, Facebook’un savunmasından etkilenmemiş olacak ki ¨Facebook iddianın çürütülmesi için yeterli-ikna edici açıklamada bulunmamıştır” diyerek davanın açılmasına karar verdi. Önümüzdeki günlerde Facebook’la ilgili bu önemli davayı takip ediyor olacağız.

Yargılama sonunda Facebook aleyhinde bir karar ortaya çıkarsa,  şirketinin tarihi bir tazminat ödemek durumunda kalabileceği düşünülüyor.

Not: Facebook’un kullanıcılarına dayattığı Facebook Messenger uygulaması birkaç ay önce incelemiş ve uygulamaya ilişkin eleştirilerimi burada yazmıştım.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir