Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor neden çalışmıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor ne demek ve yerini bildir çalışmıyor ise, neler yapılması gerektiğini çok yönlü olarak değerlendirmeye alacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Facebook yerini bildir, bir başka diyişle konum ekleme çoğu kullanıcı için çokca tercih edilen bir özellik. Genelde gidilen yerleri göstermek için veya nerede olduğunu bildirmek için kullanılmakta. Farklı uygulamalarda ise yol tarifi için çok yararlı bir özellik olarak kullanılıyor. WhatsApp’ ın veya Bip’ in kullanıcılarının hemen hemen her gün kullandığı kişiyi veya adresi bulma yöntemi.

Yerini bildir çalışmıyor durumuyla pek karşılaşmadık. Daha doğrusu Facebook’ ta pek denk gelmedik. Tabi bu durum kullanım yoğunluğuna göre değişebilir. Yazımızda yerini bildir eklenmiyor veya çıkmıyor durumunu ele alacağız.

Yerini bildir nasıl yapılır önce kısa bir sıralamayı size göstermek istiyoruz. Paylaş seçeneği kullanıldığında bir şey yazacağınız alana geldiğinizde aşağıda balon simgesi (içerisinde nokta) olana dokunuyoruz ve açılan yerden bulunduğunuz yeri anlatan kısayolu seçiyoruz. Yerini bildir simgesi çıkmıyor ise aşağıdakileri inceleyelim…

Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor neden çalışmıyor
Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor

Facebook yerini bildir çıkmıyor mu?

Yerini bildir çıkmıyor çok nadir durumlarda ortaya çıkmakta ve bu durumların çoğunda genel kullanımda da sorun görülmekte. Yani uygulamanın tamamında çıkan erişim sorunlarında doğal olarak yaşanmakta. Biz bazı durumlarda çıkmamasına neden olabilecek etkenleri sizlerle paylaşacağız.

 • Konum servsileri kapalı olabilir. Özellikle iPhone’ da bu şekilde bir özellik yer alıyor
 • İnternet hızında görülen yavaşlama veya yurtdışı port arızalarında görülebilir
 • Uygulamanın genelinde veya kısmi olarak çıkan hatada
 • Hesabın gizlilik ayarında kısıtlama
 • Cihazın tarihinin yanlış ayarlanması
 • Uygulamada güncel sürüme sahip olunmaması
 • Çıkan yeni sürümün bazı telefonlarda uyumsuzluk sorunu çıkarması
 • Telefonun yazılımının uyumlu olmaması
 • Kullanıcının yaptığı şüpheli davranışlar neticesinde aldığı engel
 • Sık alınan şikayetlerle uygulamada kısmi engelleme

Yerini bildir çıkmıyor çözümü

Çıkmıyor veya çalışmıyor tüm sorunlarda yapılacak olan işlemler genelde bellidir. Biz aklımıza gelenleri ekledik ve sizin aklınıza gelen başka öneriler varsa ekleyebilirsiniz. Samsung için farklılıklar gösterebilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. Konum servisinin kontrol edilmesi ve kapalıysa açılması. Örnek iPhone iOS 13′ den ayarlar kısımına girip “Gizlilik” > “Konum servisleri” > ilk seçeneği açın > “Konum uyarıları” açın > “Konumumu paylaş” açınız.
 2. Telefonun tarihini doğru olduğundan emin olalım. Değilse “Genel” > “Tarih saat” > otomati ayarlar veya pasif yapıp manuel ayarların.
 3. Genelde bir sorunun olma ihtimalini düşünerek farklı illerde olan arkadaşlarınıza sorun.
 4. Uygulama ve telefonun yazılımını kontrol edin.
 5. Ceza gibi bir durumla karşılaştıysanız farklı özellikleri de deneyin.
 6. İnternet bağlantılarında farklı ağları deneyin.
 7. Oturumu kapatıp yani çıkışa atıp yeniden girin
 8. Telefonun depolamasında yeterli yer yoksa çok sayıda sorun çıkabilir.
 9. Farklı bir telefonla deneyin.
 10. Tarayıcıyla deneyelim.
 11. Telefonunuzda başka bir facebook hesabını test edin.
 12. Facebook’ un sorun bildirimini kullanın.

Bu adımlar Huawei, Honor ve Xiaomi cihazlarda farklı bölümlerde karşımıza çıkabilir. Önemli olan mantığını kavramak olduğunu belirtelim.

Facebook yerini bildir çıkmıyor
Facebook yerini bildirim ayarları
Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor
Facebook yerini bildir neden çalışmıyor

Uygulamadan veya kullanıcıdan kaynaklı sıkıntılar

Zaman zaman sistem kısmında yaşanan olumsuzluklar oluyor. Çıkarılan versiyonlar, yazılımlar ve uyumsuzluklar birden fazla sıkıntıyı yanında getirebiliyor.

Geliştirici tarafında yapılan çalışmalarda genele yayılan aksaklıklar yaşanabilir. Öncelikle başka bölgelerde yaşanıyor mu diyerek araştırmanız gerekiyor. Yoksa farklı cihaz ve hesapla test edilmesi mantıklı olacak.

Android tarafında sık bahsettiğimiz uygulamalar alanında yapacağını işlemler var. Bu bölüme girdiğinizde Facebook yazana dokunarak içeriğinde bulunanları çalıştırmanızı öneriyoruz. Önce önbelleğin, sonra veriler kaldırılması ve varsa diğerlerine geçiniz. Her işlemden sonra denemeden diğerine geçmeyiniz.

Hesaplarla alakalı çıkan sıkıntılarda yapacağınız önce herhangi bir yaptırım olup olmadığının anlaşılması. Bunun için profile ulaşabilirseniz ayarlara bir şey eklemeye çalışınız. İzin vermediğinde sistem tarafında ya da hesaba uygulanan yaptırım aklınıza gelsin.

Hesap sahiplerinin şüpheli davranışlar sergilemesinden ötürü saatlik ya da gün boyu bir engel uygulanabilir. Ceza uygulanmışsa o zamanda uzun bir zaman genelde veya bazı alanlarda kullanımlar kısıtlanacaktır.

Güven adına daha önce kullanmadığınız diğer oturum açma seçeneklerini açınız. Örnek başka ağa bağlama veya ekli olmayan numarayı ekleyerek doğrulamada bulunmanız.

Yukarıdakilerden sonra bir yol bulamayanların yardım almak adına bildirimi uygulama üzerinden yapmalarını öneriyoruz. Dönüşler için biraz zaman vermeniz gerekebilir. Aralıklı iletişimi tekrarlayabilirsiniz.

Facebook yerini bildir simgesi çıkmıyor konumuzdan sonra öneri başka içeriğimiz Facebook kendiliğinden kapanıyor sorunu.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir