Facebook bu sen miydin uyarısı

Facebook hesabımı açtığımda genellikle bu uygulamadan giriş yapmadığın için giriş yapanın sen olduğundan emin olmak istiyoruz sorunu çıkabiliyor. Hesabıma girilmiş olabilir.

Facebook bu sen miydin uyarısı
müşteri hizmetleri

Facebook' a tarayıcıyla girdiğinizde ve kısa süre sonra uygulamadan açtığınızda böyle bir uyarı veriyorsa bilin ki bu kişi sizsiniz. Çoğunlukla başka il yazdığından kullanıcılar hesaplarına girildiğini düşünürler. Örnek resimde Elazıg olarak görülüyor ama farklı bir ilden girilmiştir. Bu sizi yanıtmasın. Operatör üzerinden internet erişimlerinde yakın olan illerden bağlantı yapılmış gibi görülebiliyor. 

İl bilgilerine takılmayınız. Ankara, Erzurum, Şanlıurfa veya İstanbul yazabilir ama siz Erzincan' da olabilirsiniz. Operatörün bağlantı yapısına göre değişebilir ve yasal durumlarda net giriş yapılan yer mahkeme kararı ile öğrenilmekte.

  • Telefondan açtığınızda ve farklı bir cihazdan veya bilgisayardan girildiğinde şüpheli olarak uyarı verebilir.
  • Sürekli bağlantı yaptığınız internet harici bağlantı kullanıldığı zamanlarda da çıkabiliyor. Ama öncelikle aynı zamanlarda farklı bağlantılarla hesaplara ulaşılması gerekiyor.
  • Birden çok cihazda aynı hesabın kullanılması.
  • VPN kullananların çoğunda uyarı verebilir.
  • Şüpheli davranışlarda mesaj dışında kilit ekrenı gelebilir. 
  • Uzun zaman girmediğiniz hesap ise sizi bir tehlike olarak görebilir.

Böyle bir ekranla karşılaşanların endişelenmeden en son yaptığı şeyleri düşünmesi önerilir. Önlem olarak şifre değiştirme, ek güvenlik seçeneklerinin incelenmesi ve ek seçeneklerin açılması gibi önlemler alınabilir. 

Kendinizden emin senin bunu ben yapmadım ile gerekli kontrollerin ve önerilerin çıkmasını düşünebilirsiniz. Eğer cihaz bilgisi doğru (iPhone, Samsung) ise ve yakın farklı girişler yaptıysanız siz olacaksınız.

Problem olma olasılığı düşünülerek eğer sık böyle uyarılar geliyorsa profilin ve gerekli ayarların incelenmesini önermekteyiz. Numara ve mail ekli olması gibi iki aşamalı güvenliklerden yararlanın. 

Başka şehirden hesabıma girilmiş hesabım çalınmış olabilir mi sorusuna cevağ vermeye çalıştık. Önlem alırken yapılan işlemler ve kullanılan cihazın güvenliğinden emin olalım.

Sorunun sık gelmesi sebebi ile kullanılan cihazlardan çıkış yapınız ve bir cihazla belli bir süre kullanılsın duruma göre Facebook' un sorun bildirim seçeneği kullanılacak.

Facebook bu sen miydin uyarısı

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 22:42