Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma kapatma

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nedir? Hesap güvenliği için çıkarılan ek güvenlik önlemi. Şifre çalındı gibi sorunlar yaşanmamasını sağlar. Hesaba girerken telefona kod gelmesini sağlar.

İki faktörlü kimlik doğrulama nedir? Bu sistem bazı sosyal ağların ve şirketlerin kullandığı alternatif güvenlik yöntemlerinden biri. Sık sık karşılaşılan hesap çalınma sorunları bu gibi güvenlik yöntemlerinin kullanılmaması kaynaklı oluşmakta. Çalışma işleyişi şifre gerektiren hesap girişlerinde telefona gönderilen 6 haneli bir kodla hesap girişini onaylama. Bu sistem kurulu hesaplarda şifre çalınsa dahi hesaba giriş yapılamaz. Önemli bir güvenlik seçeneği olarak bilinen bu yöntemi çoğu kullanıcı bilmemekte. 

Bu haberde Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma ve kapatma adımlarını resimli anlatımla verdik. Sorularınızda yorum bırakmayı unutmayınız. Yorumları cevaplama gün içerisinde yapılmakta.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır? Facebook uygulamasını açınız. Ayarları bulunuz. iPhone telefonda 3 çizgiden ulaşıyorsunuz. Bu bölüme girdiğinizde “Ayarlar ve gizlilik” tıklayıp altında açılan “Ayarlar” giriniz. “Güvenlik ve giriş” ten “İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan” seçeneğine girerek “Başlat” ile “Kısa mesaj” a ulaşınız. Telefona SMS ile kod doğrulaması gelmesini istiyorsanız “Kısa mesaj” ı seçiniz. Yok kimlik doğrulama uygulaması yani “Google Authenticator ya da “Duo mobile” kullanarak girmek için o seçeneği seçiniz. 

Google Authenticator nedir? İki faktörlü doğrulamalarda 6 haneli bie kodla hesaba erişiminizi sağlar. Bu uygulamayı Android telefonunuz varsa Google Play, iPhone varsa App Store üzerinden yükleyebilirsiniz. Sonrasında uygulamada + simgesine dokunarak hesap ekleme ve doğrulamasını yapabilirsiniz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma

iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kapatılır? Yukarıdaki gibi adımları takip edip son bölümde “iki faktörlü kimlik doğrulamasını kapatma” yani kimlik doğrulamasını silme işlemini yapabilirsiniz. Eğer telefon arızalandıysa veya telefon numarasını kapattınız ise çözümü için yukarı adresini verdiğimiz haberimizi okuyunuz.

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama açma kapatmaFacebook iki faktörlü kimlik doğrulama açmaFacebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatmaiki faktörlü kimlik doğrulama nedirFacebook iki faktörlü kimlik doğrulama nedirFacebook iki faktörlü kimlik doğrulama açılmıyortelefon numarasını ekleme

İki faktörlü kimlik doğrulama Android’ de ve iPhone’ da aynı işlemlerle açılır ve kapatılır. Bu yönteminin artısı olduğu gibi eksileri de var. Örnek simkart değiştirildiğinde ve operatörünüzü değiştirdiğinizde 72 saat kadar kod gelmez. Bir diğer sorun ise kullanılan telefon numarası kapatıldığında Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kapatmadan hat kapatıldığından kod gelmiyor sorunu ile karşılaşılmakta. Peki kod gelmiyor ve doğrulama programına erişim yoksa ne yapılmalı? Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama kod gelmiyor yazımızı incelemenizi öneririz. 


Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 17:29