Facebook silinen mesajları geri alma mümkün mü

Facebook hesabınızdaki mesajları yanlışlıkla veya bilerek sildiniz, daha sonra pişman oldunuz ve geri almak istiyorsunuz. Burada kullanılacak bir kaç şey var.

Tüm mesajlarınız ve kişisel bilgileriniz arşiv bölümünde yer alıyorsa kurtarma olasılığını bulunuyor. Yakın bir zamana kadar bazı platformlarda yayınlanan paylaşımlar otomatik bazı sitelerde yer alırdı. Şu an devam ediyor mu bilmiyoruz ama bakmakta fayda var. Bu yerlerdeki paylaşımlarınızı bulmaya çalışabilirsiniz. Eğer yer almıyorsa şu an için ne yazık ki geri alınamaz. Bunun hakkında Facebook‘ un resmi sitesinde yer alan bilgi aşağıda yer almaktadır.

Yasal durumlarda bu sorun değişkenlik gösterebiliyor. Hatırladığım kadarıyla Facebook bu verileri belli bir süre saklamak zorunda. Bu durumlarda bulunduğunuz yerde yer alan adliyeye giderek dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

Yedeklenen veriler denenebilir. Arşiv indirme bölümünden yapılabiliyor. Ama bazen bu bölümde aradığınızı bulamayabiliyorsunuz. Bundan dolayı Facebook kullanıcı adınızla Google’ den arama yaparak bazı görsellere ulaşabilirsiniz.

Facebook silinen mesajları geri alma mümkün mü

Silinmiş mesajları geri getirme programsız

Facebook silinen mesajlar geri getirilebilir mi? Verileri kurtarmak için daha önce başka bir sosyal paylaşım sitelerinde yer alma olasılığı var. Kurtarma programları bu tarz durumlarda kullanılamaz. Sonuçta Facebook’ un sunucularına erişiminiz bulunmuyor. 🙂 Ama kendi bilgisayarınızdan bazı görüntüleme dosyalarına bu tarz programlarla ulaşılabilir.

Bunun için Facebook’ un arşiv özelliğinden yararlanabilirsiniz. Hesabınızın bir kopyası sunucularda bulunmakta. Facebook’ un ayarlarına girip “Facebook bilgilerin” yazan başlığı tıklayarak sağ kısımdaki “Bilgileri indir” seçeneğiyle işlem yapabilirsiniz.

facebook silinen resimleri geri alma

Forumlarda ve açılan paravan sitelerde biz kurtarırız diyen paylaşımlara itibar etmemenizi öneriyoruz. Danışmanık şeklinde yol gösteren kurumsal yerler var ama onlardan da sadece izlenilecek yolları öğrenebilirsiniz. Kesin çözüme ulaşılacağı anlamını taşımıyor. Şirketin hasapların kapatılmasından sonra verilerin talep edilme hakkını sunduğunu biliyoruz. Bu da belki sıcağı sıcağına bir şeylere erişimin mümkün olma durumunu aklımıza getiriyor.

Yasal bir olay için kullanılacak ise mahkeme böyle bir talebi gerekli yerlerin uygulamasını isteyebilir. Net olmasa da belli bir zamana kadar silinenlerin tutulduğunu düşünüyoruz.


Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2021, 22:24