Facebook’tan Önce Google WhatsApp’a Talip Olmuş!

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma

Facebook’un 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ı satın alması dünden bu yana mobil dünyasında en çok konuşulan gelişme. Teknoloji sitelerinin yanı sıra haber siteleri ve televizyon ekranlarında birçok ekonomi programına da konu olan satın alım işlemi uzun bir süre konuşulmaya devam edecek ve WhatsApp en pahalı uygulama olarak uzun bir süre bu alanda rekoru elinde bulunduracak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mobil ekosistemler arası çapraz mesajlaşma olanağı sunan WhatsApp halihazırda dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması ve Facebook tarafında radikal anlamda değişimlere tabii tutulmazsa (Facebook Messenger ile birleşme vb.) uzun bir süre en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olmaya devam edecek.

450 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip olan üstelik genç bir nüfusu içerisinde barındıran platform, gün geçtikçe büyümeye devam etmekle kalmıyor, dev şirketlerin de iştahını kabartıyor. WhatsApp her ne kadar Facebook ile söz kesmiş olsa da, mesajlaşma uygulamasına ilgi duyan tek şirket Facebook değilmiş.

Fortune dergisinde yer alan habere göre Google kısa süre önce WhatsApp’ı satın almak için 10 milyar dolardan yetkililerin kapısını çalmış ancak bu teklif reddedilmiş. Haberin detayında ayrıca WhatsApp’ın eş kurucusu ve CEO’su Jan Koum için yönetim kurulu görevi de ön görülmediği ifade ediliyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl nisan döneminde Google’ın WhatsApp’ı satın almak istediği gündemde yer almış ve o zaman zikredilen para ise 1 milyar dolar seviyesindeydi.

Netice itibariyle WhatsApp Facebook’a satıldı. İyi mi oldu, kötü mü oldu? Keşke Google teklifi yükseltseydi de WhatsApp bir Google şirketi mi olsaydı ya da çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmeli miydi? Tüm bu soruların yanıtını bizlere zaman gösterecek.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak