Facebook’un, Anonimlik İçin Bir Uygulama Hazırladığı Bilgisi Sızdı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Sosyal medya devi Facebook’a, üye olmak isteyenler gerçek adlarını ve e-postalarını vermek zorundalar. Bu durumdan şikayetçi olan pek çok yeni kullanıcın ¨gerçek ad politikası¨na karşı protesto olarak farklı ağlara kaydoldukları da bilinen bir durum.

The New York Times’ın haberine göre Facebook artık gerçek isimlerini kullanmak istemeyen kişilerin de Facebook Dünyasıyla iletişim kurabilmeleri için bir cep telefonu uygulaması geliştiriyor. NY Times’ın kaynağı uygulamanın bir kaç hafta içinde kullanıma hazır olacağını da ekliyor. Facebook açısından yine değişen bir şey olmayacaktır, çünkü uygulamanın özellikle mobil cihazlar için geliştirileceği noktasına dikkatinizi çekmek isterim. Her ne kadar kişiler Facebook’a gerçek isimlerini iletmeyecek dahi olsalar mobil cihaz kullanıcısı olarak kimlikleri rahatlıkla ulaşılabilir olacaktır. Kendileri adına kayıtlı hatta sahip olmayan kullanıcılar içinse en azından bağlantıda olacakları farklı bir gerçek kişi üzerine işlem yapılabilecektir. Dolayısıyla her ne kadar anonimlikten bahsedilse de ortada anonimlikten eser yoktur.

Internet_dog

1990’larda insanlar İnternette anonimlikten söz edebiliyordu, nitekim yukarıdaki karikatürde o döneme ait. Fakat günümüzde İnternette anonimlikten bahsetmek neredeyse imkansız.

Facebook’un bugüne kadar kullandığı gerçek isim, elektronik posta politikasının değişmesi ihtimali ve bunun yaratması muhtemel problemlerle ilgili olarak sizler neler düşünüyorsunuz?

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!