Facebook’un Topluluk Standartları Değişiyor

blank

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg değişen Topluluk Standartlarından bahsederken Mustafa Kemal Atatürk‘ü örnek verdi. Uygulamaya konulan yeni politika ile bazı içeriklerin şikayete tabi olmadan kaldırılacağından bahseden Zuckerberg, Atatürk’e hakaret içerikli bir paylaşım yapıldığında şikayet beklenmeden içeriğin kaldırılacağını belirtti.

teknik destek

Facebook’un güncellenen topluluk standarlarında 11 kategori bulunuyor. Bu kategoriler arasında nefret söylemi, şiddet görüntüleri, zorbalık ve taciz de var. Zuckerberg’in Atatürk örneği ise nefret söylemi kategorisinde değerlendiriliyor. İfade özgürlüğünün sınırlarının her ülkede farklı olduğuna ve buna saygı duymaları gerektiğini belirten Zuckerberg, güncellenen topluluk standartlarını, bu sınırları dikkate almalarının bir neticesi olarak sundu. Bu noktada Almanya ve Türkiye’ye değinen Zuckerberg ¨Almanya’da Yahudi soykırımını inkar etmek yasak. Türkiye’de de Atatürk’e hakaret yasaya aykırı. Müslüman ülkelerde de dine küfretmek suç kabul ediliyor¨ dedi.

facebook-tan-ataturk-kriteri-5417333

Faaliyet yaptıkları ülkelerdeki yasal ve kültürel yapıya ve hassasiyetlere saygı duymak zorunda olduklarını vurgulayan Zuckerberg, Facebook’a yapılan içerik kaldırma başvuru istatistiklerini de açıkladı. Rapora göre Türkiye 3624 içerik kaldırma talebiyle(Bunların kaçı Atatürkle ilgili çok merak ediyorum) Hindistan’ın ardından ikinci sırada bulunuyor. İçerik kaldırma taleplerinin ne kadar uçuk rakamlara ulaştığını göstermek adına üçüncü sıradaki Almanya’nın yalnızca 60 içerik kaldırma talebinde bulunduğunu da belirtmeliyim.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!