Federal Yüksek Mahkeme: GPS, Anayasa Ek Madde 4’ü İhlal Edebilir

blank

Haberimizi paylaşmadan önce Amerikan Anaysasının 4. Ek Maddesini paylaşalım:

teknik destek

Ek Madde IV: “Kişilerin, üstlerinin, evlerinin, belgelerinin ve eşyalarının gereksiz aranması ve bunlara el konulmasına karşı bağışıklıkları ihlal edilemeyecek ve bu yetkiyi veren müzekkere mutlaka muhtemel bir nedene dayanacak, yemin ve beyanla desteklenecek, ve özellikle aranacak yeri, tutuklanacak kişi ile el konacak eşyaları belirleyecektir. ”

Yani maddeden anlaşılan bu tip arama ve el koymaların yapılabilmesi için gereklilik ve karar aranmaktadır. Ayrıca bu kararda yeminle desteklenmiş beyanın ve arama yapılacak yer veya el konulacak nesnelerin açıkça belirtilmesi gerekir.

Kuzey Carolina’da 2013 yılında Eyalet Mahkemesi’nin cinsel suç işlemiş mahkumun sürekli GPS vericisi takması doğrultusundaki kararına öncelikle Eyalet düzeyinde itiraz edildi. Bu durumun adeta bir ¨arama¨ niteliğinde olduğunu belirten mahkum Eyalet Mahkemesini ikna edemedi ve Mahkeme GPS vericisi takmanın ¨arama¨ olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Mahkum davasını Federal Yüksek Mahkeme’ye taşıdı…

Federal Yüksek Mahkeme  GPS vericisi ¨arama¨ niteliğindedir dedi. Eyalet Mahkemesinin aramanın 4. ek maddeye göre gerekli olup olmadığını tespit etmediğini söyledi ve kararı bozdu. Şimdi yerel mahkemenin yeniden davaya bakıp bu GPS takılarak yapılan  ¨arama¨nın gerekli olup olmadığını tespit etmesi gerekiyor.

Elektronik Sınır Derneğinin deneyimli avukatı Jennifer Lynch ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ¨Bir araba veya insan hiç farketmez GPS aracı konulması arama niteliğindedir¨ dedi.

Lynch’e katılmakla beraber haberi Lynch’in son cümleleriyle sonlandırmakta fayda görüyorum. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Lynch ¨Cinsel suç işlemiş kişilere GPS takılması çok kolay kabul edilebilir ancak endişem şu ki eğer bir kez buna herhangi bir kimse için izin verirsek pek çok farklı kategori yaratılarak pek çok kişi GPS’le takip edilir hale gelecektir¨.

Yazar Notu: EFF – kaynak sitede ¨Engadget¨ Electronic Freedom Foundation olarak yazılmıştır ancak EFF Electronic Frontier Foundation’ın kısaltılması olup  Electronic Freedom Foundation diye bir oluşum yoktur, demek ki Dünyanın en büyük Teknoloji siteleri de hata yapabilir…

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!