Flash bellekten Windows 10 kuramıyorum sorunu

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Flash bellekten Windows 10 kurmak isteyenlerin karşılaştığı bazı sıkıntıları aşağıya sıralayacağız. Buradaki bilgiler geçmiş dönemlerde hazırlanan kurulum adımlarından oluşmakta.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İşletim sistemini kurmak artık çok kolay bir hale geldi. CD’ ler artık eskisi kadar pek tercih edilmez hale geldi. Eski seçenekleri kullanmadığım bir dönemdeyiz ve gün geçtikçe teknolojini gelişmesiyle yapılan çalışmalar hayatımızı daha da kolaylaştırdı.

Bir çok yöntemlerden biri de usb bellekten işletim sistemi kurmaktır. İşlemlerde uyarı alanların bir kısmı USB’ ye aktarımda işlemlerde bir yanlışlık yapmalarından kaynaklı. 32 Bit olması gereken sisteme 64 Bit kurmaya çalışmak ve sistem gereksinimlerinde uyumsuz bir seçeneğin ilgili kurulum ekranında işaretli kalması.

İçeriğimizle Flash bellekten Windows kuramıyorum hatasını alanların bir kısmında işe yarayacak önerilerimiz olacak.

Flash disk ile Windows kuramıyorum sorunu

Kurulumlarda doğru seçeneklerin seçilmesinin dışında ilgili sistem dosyalarını belleğe atarken yine gerekli seçeneklerin doğru şekilde seçilmeli.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Kullandığınız belleğin içerisinde önemli dosyalarının varsa bunların yedeğini almanızı kesinlikle öneriyoruz. Malum işlemlerde silineceklerdir.

Bir çoğumuzun senede bir kes de olsa karşılaştığı kurum problemlerinin en büyüğü işlem yapacağımız bilgisayarın ilgili belleği okumaması. Bu sorun bazen sistemin çok eski olmasından dolayı işlem yapılamaması, diğeri markalı bazı sistemlerdeki ön yüklemenin buna izin vermemesi. Güvenlik koruması dediğimiz bu durum için oluşturulan disk farklı olacaktır.

Gelelim geçici çözümlere. Bizim çok eski sistemlerde eğer cd okuyucu görevini yerine getiremiyorsa ilk seçeneğimiz flash disk oluyor. Sonra baktık olmuyor o zamanda bilgisayarın hard diskini söküp başka bir bilgisayara takıp kurulumu orada başlatıyoruz. Bir kes sistem yeniden başlatıldığında hemen söküp kendi sistemine takıp geri kalan kurulumu orada devam ediyoruz.

Flash bellekten Windows 10
Flash bellekten Windows 10 kuramıyorum sorunu

USB belleği Boot etme

İlk olarak usb beleğimizi ön boot yapmak için sizlere iki adım olarak sunacağımız kodlamayı sevenlere kodlama yaparak ön boot a hazırlama bir diğeri ise program yardımıyla hazırlama. Bizlere 8 GB lık usb bellek gerekli sistem dosyaları genelde çok yer kaplamaz. Gerekli alanımız olduğu için rahat bi şekilde format sonrası programlarınızı aynı flash’ da saklamanızı öneririz.

1. Adım: Başlat menüsünü açarak CMD yazın açılan siyah pencereye şu komutları sırası ile girin.

Diskpart (Tüm diskleri görebilmek için)

List Disk

USB bellek hangi harf ve numarada ise onu girin (Birimler sisteme göre değişkenlik yaratabilir dikkatli olun)
Örneğin 1 ise:
Select disk 1

Sonrasında diskimizi biçimlendirmek için şu komutları giriyoruz
Clean
Create partition primary
Select partition 1

Ardından belleğe ön yükleme kazandırmak için komutumuz
Active
Assign
Exit

Ön yükleme komutu bittikten sonra belleğimiz bootlanmıştır şimdi ise son yapmamız gereken adım Windows dvd ya da iso dosyasın açık dosyalar halinde belleğimizin ana dizinine kopyalıyoruz, format aygıtımız oluşmuş oluyor.

2. Adım: Kullanacağımız yazılım WinToFlash programıdır. Program türkçedir yönergeleri izleyerek hem boot edip hemde özel sihirbazıyla işletim sisteminin dosyalarını flash a entegre edebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak