Flash diskte olan dosyalar görünmüyor ne yapmalıyım?

Mustafa Kemal
4 Minimum Okuma

Flash bellekten silinen dosyaların geri alınması adına uygulanan yöntemler burada da geçerli olacak. Flash diskte olan dosyalar görünmüyor şeklindeki talepler için ne tür işlemler yapılacak bu haberde yer vermeye çalışacağız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Diskteki dosyalarıma erişemiyorum diyenlerin bir çoğu ya öğrenci ya da kurumsal bir şirkette çalışıyor. Bu da verilerin öneminin sınıfını belirleyecek bir durumu ortaya çıkarıyor. Özellikle şirket verilerinde kurtarmak adına büyük paralar ödendiği oluyor. Bu alanda hizmet veren firmaların olduğunu belirtelim. Bizde zamanında bir firma ile bu konuda çalışmıştık. Lakin verilerin geri getirilmesi adına bir başarı elde edememiştik. Kısaca her türlü veriyi her firma kurtaramadığı oluyor.

Virüslü flash bellek sorunu

Flash disklerin öneminden söz etmeye gerek yok diye düşünüyoruz. Bu belleklerin taşınabilir olmasından dolayı her türlü bilgiyi yükleyebilmekteyiz. Lakin bazen içerisindeki verilerde bozulmalar veya erişim sorunları yaşandığı oluyor. Bu belleklere yüklemiş olduğumuz dosyalara erişemezsek ne gibi çözümler üretebiliriz? Bu sorunuzun cevabını aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

İşletim sistemlerini ve disk sistemlerini bozan virüsler son dönemlerde yine hortladı. Verileri şifreleyen virüslerin çözümünde kullanılan yöntemlerin yenilenmesi gerekiyor. Malum bu zararlı kodların her dönem daha gelişmişi karşımıza çıkıyor.

İçerikte flash disklere bulaşan virüslerin nasıl temizlenmesi gerektiği hakkında bilgiler paylaşacağız.

Virüsle belleklere verilen zararların telafisi bazen çok zor oluyor. Hatta fiziksel arızalara dahi sebep oluyor. Virüs bulaşan bir diskte son zamanlarda dosyaların şifrelenerek para karşılığında açıldığını görüyoruz. Para ödemeyenlerinde işleri genelde çok zor oluyor. En son aldıkları yedeklerle devam etme kararı alanlarda oluyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Flash diskte olan dosyalar görünmüyor çözümü

  • Virüs bulaşan disklerde bellek dolu gibi görünmesine rağmen içerisine girdiğinizde boş görünür. Bu tarz sıkıntılarla karşılaşanların yapması gereken sorunlu diski bilgisayara bağlayıp gizli dosyaları göster ile işlem yapılması. Sonrasında ise duruma göre virüs programlarını kullanarak virüs testi yapılması.
    • Virüs taramasında yardımcı araçlar tercih edilmeli. Örnek internet üzerinden online tarama araçları var.
  • Tarama yapıldıktan sonra yukarıda bahsettiğimiz gizli dosyaların gösterilme işlemini uygulayacağız. Bunun için dosyada üst alanda “Görünüm” alanına girin.
  • Gelen alanda Seçenekler sonra Klasör Seçenekleri yazan alana geçin.
  • Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster”. Sonrasında “Korunan İşletim sistemi dosyaları gizle (Önerilen)” yazılı alandaki kutucuğun işaretini kaldırın. Onay verin ve evet ile devam edin.
  • Bu işlemlerden sonra diske girildiğinde 2 dosya gözükecektir. Biri isimsiz olarak yer alacak. Bu işarete dokunduğunuzda içeriğindeki dosyaları görmüş olacaksınız.

Gizli olan dosyalar gözükmüyor ise, büyük ihtimal şifrelendi, bozuldu veya silindi anlamına gelen bir durum söz konusudur. Bunun içinde şifre çözücü veya disk onarıcı programlarla işlem yapmanız gerekecek.

USB diskte olan dosyalar görünmüyor sorununu yaşayanların uzman desteği almaları gerekiyor. Kendi çabaları ile bir yere kadar ilerleyeceklerdir. Artı bu işlerde biraz sabır gerekiyor. Aylarca süren süreçler oluyor.

Flash diskte olan dosyalar gorunmuyor
Flash diskte olan dosyalar görünmüyor ne yapmalıyım?

Çalışan bilgisayar disklerinde uygulanacaklar

Normalde veri kurtarma programlarından yararlanmanızı öneriyoruz. Lakin önce Windows’ un sistem geri yükleme özelliğinden yararlanmanız gerekiyor. Mevcut dosyaların etkilenmiş olma olasılığı yüksek ama bir ihtimalde olsa bu işlemi yapmamız gerekiyor. Sorunun olmadığı bir tarihe geri dönerek gerekli kontrolleri yapalım. Sonra yardımcı programlarla deneyelim.

Fiziksel arızalarda uygulanacaklar

Arızalanmış disklerin onarımına yönelik öncelikle gözle görülür bir sorun varsa ilgili parçaların değişmesi gerekiyor. Uygun maliyetler için çıkma parçalar bulmak daha mantıklı olacak. Biz geçmişte ufak tefek parçalar üzerinde işlem yaparak bir süre bu diskleri kullandığımız olmuştur. Lakin genelde pek sağlıklı olmuyor ya da uzun ömürlü olmuyor.

Flash disk dosyalar gözükmüyor adlı haberimiz genel bilgiler içermektedir. Daha detaylı bilgilere ilgili hattan ulaşılabilir. Öneri bağlantılı haberimiz arızalı flash disk onarımı adlı içeriğe bakmanızı da öneriyoruz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir