Fransa Hükümetinin Emriyle İnternet Sitelerinin Erişimi Engellenebilir

media 126

Fransız hükümeti Charlie Hedbo saldırılarından çok önce geçtiğimiz Temmuz ayından beri bir kararname üzerine çalışıyordu.O Kararname geçtiğimiz günlerde çıktı.

teknik destek

Hükümetin yeni yetkileri arasında çocuk pornografisi veya terörle bağlantılı sitelerin, 24 saat içerisinde herhangi bir mahkeme kararı olmadan erişimini engelleme yer alıyor. Kararnameye göre erişimi yukarıdaki nedenlerle engellenen siteler 3 ayda bir kontrol edilecek ve ihlal oluşturan içeriğin kaldırılıp kaldırılmadığı denetlenecek. Bu konuyla ilgili olarak da herhangi bir mahkeme kararı aranmayacak, bu da demek oluyor ki idare keyfi olarak  hukuki bir engele ya da denetime takılmadan erişim engelleme yapabilecek.

Tabi ki insan hakları savunucuları ve pek çok hukukçu konuyla ilgili endişelerini dile getirmekte: La Quadrature du Net, bunu hukukun ve ifade özgürlüğünün alt üst edilmesi olarak değerlendiriyor. İdarecilerin hatalı bir biçimde bir siteye erişimi engellemesi ya da siyasi emelleri gereği erişim engeli yapmalarının önüne geçecek denetimin olmaması da diğer tartışma unsuru. Belki en önemli konu da bu faaliyetleri sürdüren insanların proxy, vpn, tor ve benzeri uygulamalarla erişim engellemelerini rahatlıkla aşabilmeleri… Bu nedenle erişim engellemenin top yekun olarak amacına hizmet edip etmeyeceği de Fransa’daki ayrı bir tartışma konusunu oluşturuyor.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın