Fransa’da Erişim Engelleme Kararları

Andronova
By Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Fransa’da terörle mücadele kapsamında 5 İnternet sitesine erişim engelleme kararı verildi. Böylece Fransa’da ilk kez İnternet sitelerine idari ¨kapatma cezası¨ uygulanmış oldu.

Sponsorlu reklam

Fransa’da İçişleri Bakanlığı, terörü teşvik eden bazı içerikleri barındırdığı gerekçesiyle aralarında islamic-news.info sitesinin de yer aldığı 5 farklı İnternet sitesinin erişimini engelledi. Terörü destekleyen ve terörist amaçlara hizmet eden sitelerin erişiminin engellenmesini öngören kararname aşağı yukarı 1 ay önce çıkarılmıştı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Sitelere erişimin engellenmesinin ardından söz konusu sayfalara ulaşmaya çalışanlar karşılarında ¨Bu resmi siteye yönlendirildiniz çünkü bilgisayarınız terörist eylemleri teşvik eden ve kamuya açık bir şekilde terörist eylemleri savunan bir içeriğe sahip bir sayfaya bağlanacaktı¨ uyarısıyla karşılaştılar. Ancak muhtemelen gelen şikayetler üzerine bu uyarı mesajı da yayından kaldırıldı.

Sponsorlu reklam

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’in hazırladığı terörle mücadele konulu kararnamede terör eylemlerini teşvik eden İnternet siteleriyle ilgili, erişimin engellenmesi ve arama motorlarının listelerinden çıkarılmasının sağlanması gibi tedbirler de yer alıyordu.

Daha önce pek çok kez yazılarımda belirttiğim gibi İnternette erişim engelleme aslında sonuca yönelik ciddi bir eylem değil. Erişim engelleme usulüne göre pek çok farklı yöntemle aşılabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Ayrıca engellenen içeriğin engellenme konusuna ne kadar uygun olduğu da ayrıca tartışılabilir.(Fransa’da erişimi engellenen sitelerin içeriğini incelemedim islamic-news’a erişim sağlayamadım ancak vpn – tor erişimi denemedim) Terör örneği üzerinden gidecek olursak hiçbir kelime yoktur ki tanımı ve kapsamı bu kadar farklı yorumlanabilsin. Maalesef ucu açık bir kavram terör. Pek de yabancı olmadığımız biçimde!! pek çok farklı durum terör kavramı içerisine sokulabiliyor. Somut örnekler vermek istemiyorum ancak demem o ki, kapatılan sitelerin terör faaliyeti niteliğinde olup olmadığının tarafsız ve bağımsız bir organca denetimi elbette önem arz ediyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak