Galaxy Note 3’ün Ekran Detayları Ortaya Çıktı! PenTile mı RGB mi?

30 Eylül itibariyle ülkemizde 2.199 liralık fiyatla satışa sunulacak Galaxy Note 3‘ün ekran detayları netleşti. Ekran detaydan kastımız elbette boyut ya da çözünürlük miktarı değil. Galaxy S ve Galaxy Note serisi telefonların lanse edilmesi sonrası kullanıcıların en çok merak ettiği ayrıntıların başında Super AMOLED ekranın nasıl bir yapı sergilediği geliyor.

teknik destek

Şu ana dek Galaxy S2 dışında diğer üst seviye akıllı telefonlarında PenTile dizilimi kullanan Samsung, Galaxy Note 3’te de geleneği devam ettirdi ve Galaxy S4’teki gibi PenTile matris dizilime yer verdi. 5.7-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü Super AMOLED ekranın yer verildiği telefonda inç başına 388 piksel yoğunluğu hesaplanıyor. Bu bilgiye dayanarak Galaxy Note 3’ün iyi bir sonuç ortaya koyduğunu ifade edebiliriz. Bir karşılaştırma yapacak olursak; iPhone 5 4-inçlik ekranda inç başına 326ppi yoğunluk sunuyor.

Galaxy Note 3 lansmanında telefonda yer alan ekran detaylarına değinmeyen Samsung, kafalarda soru işareti bıraktı ve bazı kesimler “Acaba RGB dizilimine mi?”  yer verildi şeklinde sorular sormaya başladı. Samsung tarafından konuya ilişkin açıklama geldi ve Galaxy Note 3’te PenTile RG-BG (kırmızı-yeşil, mavi-yeşil) piksel dizilimin yer aldığı onaylandı.

Bu durum telefonda her birim pikselin alt katmanında iki pikselin yer aldığını gösterir ve bunun neticesinde PenTile dizilimde alt piksellerin yarısının yeşil olduğu sonucuna varılır. Bu gelişme aynı zamanda ekran alt piksel sayısının 4.147.200 adet olduğu anlamına gelir.

Galaxy S II’de kullanılan ve halihazırda diğer birçok üreticinin mobil cihazlarda yer verdiği RGB dizilimde ise birim piksel altında RGB (kırmızı-yeşil-mavi) şeklinde 3 adet piksele yer verilir. Alt piksel sayısı 6.220.800 seviyesine ulaşır ve daha net görüntüler elde edilir.

rgb-vs-pentile-amoled

ilgili>> SamMobile

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir