Galaxy Note 3’ün (N9005) İlk Test Sonuçları Yayınlandı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Samsung büyük bir başarı yakaladığı Galaxy Note serisinin en yeni üyesini dün gerçekleştirdiği Unpacked: Bölüm 2 etkinliğinde dünyanın birçok noktasından gelen binlerce basın mensubunun karşısına çıkarırken, mobil dünyasını bir numaralı isminin telefon/tablet melezinde tasarım ve teknik özellikler noktasında önemli gelişmeler sağladığını görüyoruz.

5.7-inç büyüklüğünde FulL HD çözünürlüklü Super AMOLED ekranın yer verildiği cihazın bölgelere göre farklı işlemcilerle donatıldığın görüyoruz. LTE destekli ülkelerde Qualcomm cephesinden Snapdragon 800 çözümüne yer veren Samsung, henüz LTE altyapısına sahip olmayan ülkelerde ise yeni nesil Exynos Octa 5420 birimine yer verecek.

Exynos 5420 işlemcisinde ARM’ın Mali-T628 grafik çözümüne yer veren Samsung, ayrıca Galaxy Note 3’te 3GB RAM ve USB 3.0 desteği gibi bazı ilklere yer veriyor. 4K video çekim de yine ilkler arasında (Liquid S2 geçtiğimiz gün tanıtıldı) yerini aldı. Yeri gelmişken bir hatırlatma yapacak olursak; ülkemizde satışa sunulacak Exynos 5 octa işlemcili N9000 modelinde 4K video desteğine yer verilmeyecek.

Telefonun lanse edilmesinden kısa bir süre sonra GSMArena, Snapdragon 800 işlemcili modelin test sonuçları yayınlarken, modelin birçok noktada mobil dünyasının en güçlü cihazı olduğunu görüyoruz.

İlk olarak CPU hızını kontrol etmede önemli bir yer tutan BenchmarkPi (düşük olan daha iyi) sonuçlarına baktığımızda Galaxy Note 3’ün burada en iyi sonuca imza attığını görüyoruz.

Linpack (yüksek olan daha iyi) testinde ise cihazın genel performans gücü sergilenirken, Galaxy Note 3’ün yine burada da tüm rakiplerini geride bıraktığını görüyoruz.

AnTuTu Benchmark testinde ise, Android cihazın CPU, RAM, bellek, 2 ve 3 boyutlu grafik, SD kartokuma/yazma ve veritabanı okuma/yazma gibi kategorilerdeki performansı ölçülür. Galaxy Note 3 bu testte de iyi bir sonuca imza atsa da, LG G2’nin gerisinde kalıyor.

Grafik işlemci performansını ölçen GLBenchmark (yüksek olan daha iyi) testlerinde de yine Galaxy Note 3’ün rakiplerinin önünde olduğunu görüyoruz. Android 4.3 ile çalışan ve bunun neticesinde OpenGL ES 3.0 desteği sunan Galaxy Note 3’ün rakiplerinin önünde bir sonuca imza atması beklenen bir gelişmeydi zaten.

Web sitelerinde sıkça kullanılan JavaScript performansını test eden SunSpider testinde de yine Galaxy Note 3’ün rakiplerinin önünde olduğunu görüyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir