Galaxy Note 4’te Ultrason Dalgalarını Temel Alan S-Pen Kullanılabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung’un birinci nesil Galaxy Note modelinde yer verdiği S-Pen teknolojisi üç yıl içerisinde bir hayli gelişti ve Note kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden oldu. Galaxy Note 4’te işlevi daha artırılması beklenen S-Pen kalem için iddiaya göre Samsung yeni bir teknoloji geliştiriyor.

Şu ana kadar ki Galaxy Note modellerinde S-Pen’in çalışması için ekrana sayısallaştırıcılar yerleştiren Samsung, yaptığı patent başvurusunda ise S-Pen’in çalışması için ultrason dalgalarından faydalanmayı hedefliyor. Patent başvurusundan anladığımız kadarıyla telefonun farklı noktalarına sensörler yerleştiriliyor. Kalem tarafından yayılan dalgalar sensörler aracılığıyla yakalanıyor ve bu sayede S-Pen çalışmaya başlıyor.

Samsung, ultrason dalgalarından faydalanarak Wacom tarafından üretilen S-Pen’in maliyetini de düşürmeyi hedefliyor. Kalem tarafında düşürülecek maliyet belki de Galaxy Note 4’ün fiyatını bir miktar aşağı çekebilir.

Bu yılın başında CES etkinliğinde Qualcomm , ultrason dalgaların temel alan ekran kalem teknolojisini sergiledi. Söz konusu teknolojide telefon üzerinde herhangi bir noktaya sensörler yerleştirilmesine gerek yok. Snapdragon 805 üzerinde test edilen özellik  işlemcide yerleşik olarak sunuluyor. Galaxy Note 4’te ultrason dalgaların kullanılması ihtimali telefonda yer alacak işlemciyi de netleştirmektedir. Yeni S-Pen teknolojisinin detayları için alt bölümdeki videoya göz atabilirsiniz.

Not: Eğer bu özellik sadece Snapdragon 805’te yerleşik olarak sunuluyorsa, Exynos işlemcili Galaxy Note 4’te farklı bir çözüm mü kullanılacak? İlerleyen günlerde durum netleşecektir.

2

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!