Galaxy S4’ün Toplam Maliyeti 244 Dolar!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Üst seviye akıllı telefonların resmi tanıtımları sonrası belirli bir kesimde merak uyandıran detaylardan biri de telefonun sahip olduğu maliyet değeridir. IHS iSuppli ekibi Galaxy S4’ün bileşenlerini ayrı ayrı hesaplayarak telefonun tahmini maliyetini ortaya koydu. Galaxy S III’e nazaran %15 daha pahalı olduğu görülen Galaxy S4, Güney Koreli üreticiye toplamda 244 dolara mal oluyor. LTE versiyonu ise 241 dolarlık bir maliyete sahip.

Galaxy S4’ü oluşturan malzemeler arasında en pahalı bileşenin Full HD çözünürlüklü ve Gorilla Glass 3 ile dayanıklı bir hale getirilen Super AMOLED ekran olduğu görülüyor. Zorlu üretim koşullarda oluşturan panelin Samsung’a maliyeti 75 dolar. Ekran panelini 30 dolarlık maliyeti ile Exynos 5 octa işlemcisi izliyor. Birbirinden bağımsız 4’er çekirdekli iki küme şeklinde performans sunan birimin toplam maliyeti 30 dolar. LTE versiyonunda yer alan Qualcomm işlemcisinin maliyetinin ise 20 dolar olduğu görülüyor.

16GB dahili depolama alanı sunan bellek ile, 2GB’lık LPDRR3’ün toplam maliyetinin 28 dolar olduğu belirtilirken; 13MP ve 2MP çözünürlüklü kameraların ise toplam maliyetinin 20 dolar olduğu bildiriliyor. Tüm bileşenlerin detaylı fiyatlandırılmasına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Galaxy S4 bileşenlerinin oluşturduğu toplam maliyet ile son kullanıcıya ulaşan fiyat arasındaki farkı karşılaştırdığımızda sinir bozucu bir durum ortaya çıkabilir. Telefonun maliyetine pazarlama masrafları, montaj, dağıtım ve lisans ücretlerinin eklenmesi; ayrıca üreticinin ve perakende şirketinin eklediği kâr oranı ve son olarak ülkenin uygulamış olduğu vergi de eklenince, ülkemiz adına konuşmak gerekirse kayda değer bir fiyatın bizleri beklediğini ön görebiliriz.

kaynak: Android Authortiy

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir