İddia: Galaxy S5’te Hızlı Şarj Özelliğine Sahip 2.900mAh Kapasiteli Pil Kullanılacak!

Mobil dünyasında ekran, işlemci, yazılım ve diğer donanım argümanlarının tümünde ileri bir seviyeye gelindi ancak söz konusu pil olduğunda ise yoğun kullanımda bir günlük deneyim sunan telefonlar bir elin parmaklarını geçmiyor. Üreticilerin pil teknolojisinde daha hızlı yol alması gerektiğinde sanırım herkes hemfikir.

Andronova

2014 yılında akıllı telefon kategorisinde ekran ve işlemci tarafında yeni teknolojilerin bizleri beklediği gelen haberler arasında. Üst sınıf telefonlarda yeni bir ekran seviyesine geçilecek ve hızı 2.5GHz‘e ulaşan işlemcilerin kullanımına başlanacak. Pil tarafında ise ne tür gelişmelerin yaşanacağını henüz bilmiyoruz. Geçtiğimiz yıl özellikle LG‘nin G2‘de yer verdiği  incelikten ödün vermeden çift katmanlı pil teknolojisinin yer aldığı 3.000 mAh SiO+ kapasiteli pili hem hızlı şarj olması hem de inanılmaz performansı sayesinde kullanıcılardan tam not almıştı. LG’nin kimya bölümü mühendislerinin bir sonraki modelde daha gelişmiş bir pile yer vermeleri bekleniyor.

Kullanıcılar akıllı bir telefon satın alırken pil kapasitesini göz önünde bulundurur. Hatta pil şu an için en önemli özelliklerin başında geliyor. Birkaç ay içerisinde yıla damgasını vuracak telefonların tanıtımları gerçekleşecek. Söz konusu modellerin nasıl bir pil barındıracakları merak konusu. Bu yönde ilk bilgiler ise Galaxy S5 cephesinden geliyor.

Kısa süre önce Samsung‘a yakın kaynaklar tarafından bazı özellikleri doğrulanan Galaxy S5’te iddiaya göre 2.900mAh kapasiteli bir pile yer verilecek. Geçtiğimiz yıl yaygın olarak 3.000 ve üzeri kapasiteli pillerin kullanıldığı dikkate alındığında iddia edilen kapasite hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak gelen haberlere göre Galaxy S5’te yer alacak pil Amprius adı verilen teknolojiyle üretilecek. Pil bu sayede mevcut Li-ion pillerden çok daha hızlı şarj olabilecek ve aynı kapasiteye sahip pillerden %20 daha fazla enerji depolayabilecek. Bu iddialar doğruysa Galaxy S5, Galaxy S4’e oranla çok daha iyi bir pile hatta kaba bir hesap yaptığımızda 3.480mAh (2900 x 20 /100 +2900) kapasiteli bir pile sahip olacak. Bu durumda telefonun çok iyi bir pil deneyimi sunması beklenebilir, fakat 2K çözünürlüklü ekran ve daha fazla enerji harcayacak Snapdragon 805 işlemcisini unutmamak gerekir.

Galaxy S5’te ayrıca 5.2-inç büyüklüğünde 2.560 x 1.440p çözünürlüklü Super AMOLED ekran, 64-bit destekli Exynos 6, 2.5GHz frekans hızında çalışan Snapdragon 805, 16MP çözünürlüklü arka kamera ve Android 4.4.2 işletim sistemi yer alacak.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.