Galaxy S5 İddiaları Başladı: Android ve Tizen İşletim Sistemli Versiyonlar ve Daha Fazlası...

banner186

Galaxy Note 3'ün tanıtılması ile birlikte hakkında ortaya çıkan iddia ve söylentiler son bulurken, bu defa sadece birkaç uzakta olan Galaxy S5 için detaylar ortaya çıkmaya başladı. Farklı iki işletim sistemine sahip versiyonlar, optik görüntü sabitleme te

Galaxy S5 İddiaları Başladı: Android ve Tizen İşletim Sistemli Versiyonlar ve Daha Fazlası...

banner192

Galaxy Note 3'ün tanıtılması ile birlikte hakkında ortaya çıkan iddia ve söylentiler son bulurken, bu defa sadece birkaç uzakta olan Galaxy S5 için detaylar ortaya çıkmaya başladı. Farklı iki işletim sistemine sahip versiyonlar, optik görüntü sabitleme teknolojisine ait 13MP kamera ile alüminyum-magnezyum karşımı kasa yapısı ilk bakışta karşımıza çıkan iddialar oldu. Söz konusu iddialardan Tizen versiyonlu Galaxy S4 ile başlayacak olursak; İşletim Sistemi Yılan hikayesine dönen Tizen işletim sistemi bilindiği üzere bir süre daha ertelenmişti. Ertelemenin Mart 2014'e kadar süreciği bildirilirken, işletim sisteminin henüz iyi bir kullanıcı deneyimi vaat etmediği ifade edildi. Oysa Tizen ile çalışacak ilk telefonun Galaxy S4 sonrası tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Tamamen Android'e bağlı kalmak yerini kendi işletim sistemini de geliştirmek için Intel ile sıkı bir Ar-Ge çalışması sürütüyor ve kim bilir Tizen olgunlaştıkça Android'ten uzaklaşma da gerçekleşebilir. Şu an için bu durum olası görünmüyor, zira Tizen'in önünde uzun bir süreç var. 2014 yılının ilk çeyreğinde Tizen işletim sistemini duyurmayı planlanan Samsung'un iddiaya göre bir sürpriz gerçekleştirerek Android 4.4 KitKat ile çalışan Galaxy S5'in yanında Tizen ile çalışan bir Galaxy S5 tanıtımı da yapacak. İddia kulağa hoş geliyor ve açıkçası olgunluğa erişmiş ve uygulama mağazası ilk aşamada tüketiciyi tatmin edecek seviyede olan bir Tizen'i Galaxy S5'te tecrübe etmek heyecan verici olsa gerek. Optik Görüntü Sabitleme (OIS) Galaxy S5'te yaşanacak önemli bir gelişme kamera tarafında karşımıza çıkacak. Galaxy Note 3'te ismi fazlasıyla anılan Optik Görüntü Sabitleme (OIS) teknolojisi, yeterli tedarikin sağlanamaması dolayısıyla Galaxy Note 3'ün bileşenlerinden biri olmadı. Nokia'nın üst sınıf cihazları, HTC One ve LG G2'de yer alan OIS teknolojisi iddiaya göre Galaxy S5'te yer bulacak. Samsung bu defa işi daha sıkı tutuyor ve bu noktada bu defa sıkıntı yaşanmayacak. OIS teknolojisi özellikle hareketli video ve fotoğraf çekimlerinde el hareketlerini algılayarak bulanıklığı en az seviyeye indiriyor. Kasa Yapısı Galaxy S4'ün polikarbonat kasası birçok kesime göre Xperia Z ve HTC One'ın gerisinde kalıyordu. Üstelik bu noktada yoğun eleştiriler de yapıldı. Haziran ayında Güney Kore'de yapılan ve Samsung'un üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda "Desing 3.0" ile yeni bir tasarımın başlayacağı ifade edilmişti. Bu gelişme üzerinde Galaxy S5'te kesinlikle polikarbonat malzemenin yer almayacağı ve Samsung hem yeni bir tasarım anlayışı hem de kullanılan malzemede radikal bir değişime gideceği beklentisi yükseldi. Görünüşe bakılırsa bu ihtimal gerçeğe dönüşecek ve Samsung Galaxy S5'te magnezyum-alüminyum karşımı bir materyal kullanacak. Hatta Samsung Ar-Ge birimi konuya ilişkin Vietnam'da çalışmalarını sürdürüyor. Telefonun çıkış tarihi henüz bilinmiyor ancak yüksek olasılıkla Mart 2014'te Galaxy S5'in resmi tanıtımına şahit olacağız. ilgili>> androidheadlines

banner213
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ozgur - 4 yıl önce
Mart 2014 diyecektin sanırım :)
Avatar
Volkan - 4 yıl önce
Mart 2015 değil mart 2014 olacak orası.
Avatar
Derman - 4 yıl önce
OIS mi ? şuan o teknoloji var geç kalınmamışmı biraz.
Avatar
Berk - 4 yıl önce
Hiç kasmaya gerek yok be Samsung,millet önüne ne koysan alıyor zaten.Şu anda Xperia Z ve HTC One satışlarını toplasan bir S4 etmez.Hal böyle olunca istersen Design 3333 olsun pek bir şey değişmez.
Misafir Avatar
mustafa - 4 yıl önce
o dediğini İphone yapıyor. Bir telefon çıkarıyor illlllllk biiiiiiiiiiiz buuulllduuuuuuuuukkkk Bizim telefoooon suuupeeeerr. İphonecuların yüzde kaçı acaba telefonun donanım özelliklerini biliyor?????
Avatar
murat söğüt - 4 yıl önce
Tizen, ubuntu şu ikisini bir görsek
Avatar
muhammet - 4 yıl önce
samsung gene paranın gözüne vuracak bizim milletimizden...
Avatar
doğrucu davut - 4 yıl önce
samsung'un standartlaşmış "zarf atma" politikası...nabız yokluyor adamlar...böylece son kullanıcıların nabızları yoklayacak ki ona göre yol haritası belirleyecekler.fakat bana göre samsung,android hemen vazgeçemez.kemikleşmiş android tutkunu müşterilerine tutup al sana tizen birazda bununla oyalan diyemez,risktir.uzun vadede androidle de gidemez (nokia'nın symbian inadını gördük)belli bir süreçte yine belirlenmiş modellerle tizene ısınma turları atılıp peyderpey güncellenecek modelleri tizenli çıkaracaklardır...samsung s5 bence çok iyimser bir yaklaşım ve çokta inandırıcı gelmedi bana.ayrıca samsung firması s5 ve s6 şeklinde seriyi sürdürmeyecektir.müşterilerine yepyeni bir heyecan yaratmak adına model isimlerinde de farklılaşmaya gidip yeni standartlar üretebilirler.
Avatar
Olcay - 4 yıl önce
samsung galaxy s4'te de sözde karbon kasa yapıcaktı yine seneye plastiği dayarlar gibime geliyor.