Galaxy S5 İddiaları Başladı: Android ve Tizen İşletim Sistemli Versiyonlar ve Daha Fazlası…

Andronova

Galaxy Note 3‘ün tanıtılması ile birlikte hakkında ortaya çıkan iddia ve söylentiler son bulurken, bu defa sadece birkaç uzakta olan Galaxy S5 için detaylar ortaya çıkmaya başladı. Farklı iki işletim sistemine sahip versiyonlar, optik görüntü sabitleme teknolojisine ait 13MP kamera ile alüminyum-magnezyum karşımı kasa yapısı ilk bakışta karşımıza çıkan iddialar oldu. Söz konusu iddialardan Tizen versiyonlu Galaxy S4 ile başlayacak olursak;

İşletim Sistemi

Yılan hikayesine dönen Tizen işletim sistemi bilindiği üzere bir süre daha ertelenmişti. Ertelemenin Mart 2014’e kadar süreciği bildirilirken, işletim sisteminin henüz iyi bir kullanıcı deneyimi vaat etmediği ifade edildi. Oysa Tizen ile çalışacak ilk telefonun Galaxy S4 sonrası tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Tamamen Android’e bağlı kalmak yerini kendi işletim sistemini de geliştirmek için Intel ile sıkı bir Ar-Ge çalışması sürütüyor ve kim bilir Tizen olgunlaştıkça Android’ten uzaklaşma da gerçekleşebilir. Şu an için bu durum olası görünmüyor, zira Tizen’in önünde uzun bir süreç var.

2014 yılının ilk çeyreğinde Tizen işletim sistemini duyurmayı planlanan Samsung’un iddiaya göre bir sürpriz gerçekleştirerek Android 4.4 KitKat ile çalışan Galaxy S5’in yanında Tizen ile çalışan bir Galaxy S5 tanıtımı da yapacak. İddia kulağa hoş geliyor ve açıkçası olgunluğa erişmiş ve uygulama mağazası ilk aşamada tüketiciyi tatmin edecek seviyede olan bir Tizen’i Galaxy S5’te tecrübe etmek heyecan verici olsa gerek.

Optik Görüntü Sabitleme (OIS)

Galaxy S5’te yaşanacak önemli bir gelişme kamera tarafında karşımıza çıkacak. Galaxy Note 3’te ismi fazlasıyla anılan Optik Görüntü Sabitleme (OIS) teknolojisi, yeterli tedarikin sağlanamaması dolayısıyla Galaxy Note 3’ün bileşenlerinden biri olmadı. Nokia’nın üst sınıf cihazları, HTC One ve LG G2’de yer alan OIS teknolojisi iddiaya göre Galaxy S5’te yer bulacak. Samsung bu defa işi daha sıkı tutuyor ve bu noktada bu defa sıkıntı yaşanmayacak. OIS teknolojisi özellikle hareketli video ve fotoğraf çekimlerinde el hareketlerini algılayarak bulanıklığı en az seviyeye indiriyor.

Kasa Yapısı

Galaxy S4’ün polikarbonat kasası birçok kesime göre Xperia Z ve HTC One’ın gerisinde kalıyordu. Üstelik bu noktada yoğun eleştiriler de yapıldı. Haziran ayında Güney Kore’de yapılan ve Samsung’un üst düzey yetkililerinin katıldığı toplantıda “Desing 3.0” ile yeni bir tasarımın başlayacağı ifade edilmişti. Bu gelişme üzerinde Galaxy S5’te kesinlikle polikarbonat malzemenin yer almayacağı ve Samsung hem yeni bir tasarım anlayışı hem de kullanılan malzemede radikal bir değişime gideceği beklentisi yükseldi.

Görünüşe bakılırsa bu ihtimal gerçeğe dönüşecek ve Samsung Galaxy S5’te magnezyum-alüminyum karşımı bir materyal kullanacak. Hatta Samsung Ar-Ge birimi konuya ilişkin Vietnam’da çalışmalarını sürdürüyor.

Telefonun çıkış tarihi henüz bilinmiyor ancak yüksek olasılıkla Mart 2014’te Galaxy S5’in resmi tanıtımına şahit olacağız.

ilgili>> androidheadlines

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir