Galaxy S5 Kamera Modülünde Optik Görüntü Sabitleme Teknolojisi Olmayabilir!

Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Galaxy S5 Kamera Modülünde Optik Görüntü Sabitleme Teknolojisi Olmayabilir!

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Günümüz akıllı telefonlarında kamera en çok aranan özelliklerden biri haline gelirken, gelişmiş arayüz deneyimi ve özellikle optik görüntü sabitleme teknolojisi, kullanıcıların kamera performansında dikkat ettikleri ayrıntılar haline geldi. HTC ve Nokia’nın üst seviye mobil cihazlarda yer verdiği optik görüntü sabitleme teknolojisi son olarak LG’nin yeni nesil akıllı telefonu G2 modelinde yer almıştı. Teknoloji, temelde çekilen görüntülerde bulanıklığı en az seviyeye indirir.

Samsung tarafına bakıldığında ise optik görüntü sabitleme teknolojisi şu an için sadece Galaxy S4 Zoom modelinde yer aldı. Söz konusu model sahip olduğu tasarım hatları itibariyle bir telefondan ziyade fotoğraf makinesi olarak değerlendiriliyor.

Galaxy S5 Kamera Modülünde Optik Görüntü Sabitleme

Samsung’un OIS teknolojisine ilk olarak Galaxy Note 3 modelinde yer vermesi beklenirken, telefon lansmanında kamera yeteneklerine değinilirken, teknolojiden bahsedilmedi ve Note 3’ün üstün yetenekleri arasında OIS teknolojisinin olmadığı anlaşıldı.

Bu gelişme her ne kadar kullanıcılarda hayal kırıklığı yaratsa da, Galaxy S5’te OIS teknolojisinin yer almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Samsung çatısı altında sensör geliştiren Samsung LSI‘ın ISOCELL (karanlık ve düşük ışık koşullarında daha iyi çekim) ve optik görüntü sabitleme gibi önemli kamera teknolojilerinde gelişmeler sağlıyor olması beklentinin oluşmasında en önemli etkenler.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Samsung ve LG kaynakları ile yakın ilişkiler içerisinde olan ve aktardığı haberlerin büyük bölümünde haklı çıkan çıkan Güney Kore menşeli haber sitesi ETNews, Galaxy S5’te yer alacak kamera sensörüne dair yeni gelişmeler duyurdu. Siteye göre Samsung, tedarik ortaklarından yeterli sayıda kamera bileşeni sağlayamıyor ve bu sebeple Galaxy S5’te OIS teknolojisine yer verilmeyecek.

Sensör tarafında beklenen gelişme sağlanmasa da, Samsung üst seviye akıllı telefonlarda daha fazla donanım geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Galaxy Note 3 modelinde parmak izi tarayıcısına yer vermek isteyen Güney Koreli üretici, söz konusu donanımın tedarikçinin uyguladığı testleri geçememesi sebebiyle Galaxy Note 3’te  yer verilmedi. 2014 yılında ise parmak izi tarayıcısının Galaxy S5 ya da Galaxy Note 4 modelinde yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir