Galaxy S5 S6 ROM Nereden indiririm ve ROM Nasıl Yüklerim?

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

Galaxy s5 Galaxy s6 rom indirme rom yükleme nasıl yapılır? Android cep telefonlarda Android 5.0 ve Android 6.0 ROM indirme, indirilen ROM nasıl yüklenir?

Sponsorlu reklam

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi bizi her ne kadar mutlu etse de, bazen çileden de çıkarabiliyor. Kullanırken yaşanan donmalar, pil ömrünün azalması, hiç beklenmedik anlarda telefonun kapanması, performans düşmesi yaşanan sıkıntılar arasında. Bu sorunlar için üretilen çözümlerden birisi de rom yüklemek. Rom yüklemek için ise root atmak gerekir. Samsung S5, S6 model telefonlarınıza chip sayfasında bulunan anlatıma bakarak yapınız.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Galaxy s5 Galaxy s6 rom indirme rom yükleme

Android telefonda ROM indirme yükleme programı, Mobil Odin programı ile Android ROM yazılım yüklemek ve TWRP Recovery yedekleme ve geri yükleme nasıl yapılır yazılarımızı incelemeniz önerilir.Galaxy s5 Galaxy s6 rom indirme rom yükleme

Sponsorlu reklam

Galaxy s5 Galaxy s6 rom indirme rom yükleme

Neden Root Atmam Gerekiyor?

Böyle bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim. Telefonunuz orijinal olduğu için doğal olarak işlem yapmak için telefona tam erişiminiz olması gerekiyor. Buna şu şekilde bir örnek verebilirim; kirada oturuyorsunuz ve ev sahibiniz duvara çivi çakmanıza izin vermiyor. Bu durumda ev sahibi olduğunuzu varsayarsanız her şeyi istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

 

Peki, Nedir Bu Rom?

Akıllı telefonlarda bulunan işletim sistemlerine verilen bir addır. Günlük hayatımızın neredeyse her yerinde bulunan bilgisayarlardaki işletim sistemlerine benzetebiliriz. Rom da bilgisayarlarda kullanılan Win XP, Win 7, Win 8 gibi akıllı telefonlara özel işletim sistemidir.

Romlar 2’ye ayrılır. Bunlar;

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Stock Rom: Telefonu 0 olarak satın aldığınızda kullandığınız işletim sistemidir. Telefonla beraber orijinal olarak gönderilir. Örneğin; JellyBean, ICS gibi.

Custom Rom: Bazı yazılım geliştiricilerinin bir araya gelerek, stockrom üzerinde değişiklikler yaparak hazırladığı yazılımlara verilen isimdir. Piyasadaki Android kullanıcılarının en yaygın olarak kullandığı yazılım istemi Cyanogen Mod adı verilen romlardır.

 

Ne İşe Yarar?

Görsel olarak kullanıcılarına farklılık sunar. Yaşanan takılma, donma gibi problemlerin düzeltilmesinde kullanılır. Genellikle telefon içerisinde kullanılmayan ve fazladan yer kaplayan dosyalar bulunur. Yaşanan donma, takılma problemleri bu yüzdendir. Telefona rom yüklediğinizde yaşanan bu problemler düzelir. Özellikle çoğu telefonda karşılaşılan şarjın çabuk bitmesi sorununu bir nebze de olsa düzeltir. Düşük performanslı telefonlarda performans yükseltmek için kullanılır.

 

Rom Yüklenmesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle telefonunuzda bulunan müzik, fotoğraf gibi önemli dosyalarınızı güvenli bir yere atın. Sonra telefonunuza yukarda belirttiğim sekmeden bakarak root atın ve telefonunuzu rom yüklemeye hazır hale getirin. İnternetten bulacağınız rom dosyalarını telefon hafızasına ya da hafıza kartına atın. İndirdiğiniz dosya. Zip uzantılı olacak ve bunu direk telefonunuza atın.

⦁ Ses Açma + Home Tuşu + PowerTuşu’na basarak telefonu başlatın.
⦁ Ses tuşları ile “wipedata/factoryreset” seçeneğine gelin.
⦁ Son olarak telefona attığınız zip dosyasını “installzipfromsdcard” seçeneğine girerek hafıza kartınızda bulunan dosyayı seçerek kurabilirsiniz.

Cep telefonunuza OTA üzerinden Android 6.0 güncellemesi geldiyse, cihazın şarj durumu yüksekse ve internet bağlantısı Wi-Fi ile yapılmışsa güncellemeyi cihaz ayarlarından yapmanız önerilir. Eğer cihazdan güncelleme yaparken hata alırsanız, Kies yazılımı ile yazılımı yükleyebilirsiniz.

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak