Galaxy S5’in Pil Gücü Tabletlerle Yarışıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri şarj sorunu bir tülü uyanamadığımız kabusumuz oldu. Telefonların ve tabletlerin işlemci gücü, Ram teknolojileri, ROM miktarları sürekli olarak gelişim gösterirken pil teknolojisi günden güne yerinde saymaya devam etmekte. Evet üreticiler sürekli olarak “MAH” gücü olarak bilinen pil kapasitelerini özel optimizasyonlar ile ( LG G2’de olduğu gibi) arttırmaya çalışıyorlar ama asıl sorun Mah rakamının artmasında değil sistemlerin daha az güce ihtiyaç duymalarını sağlayamamakta.

teknik destek

Üreticilerin bu noktada yapabildikleri en basit optimizasyon ise “güç tasarruf modu” saçmalığı. Bir tüketici 2,5 GHz hızında çalışan bir telefon alıp bunu güç tasarruf modu kisvesi altında 1,2 GHz’de çalışmasına izin verebiliyorsa neden 2,5 GHz hızında çalışan bir telefon alsın ki? Stamina mod yada güç tasarruf modu; adı ne olursa olsun bir işlemciyi yada GPU’yu kullanıcılar pilleri daha fazla gitsin diye sürekli olarak limitlemekteyiz.

Pil gücü konusunda ise Samsung yaptığı lansmanda oldukça iddialı konuşmuştu.  Samsung Galaxy S5 ile bir şarjla 10 saat internette gezmek ,  12 saat boyunca Full HD film izlemek ve 21 saate kadar 3G şebekesi üzerinden konuşma süresi vereceğini lansmanda dile getirmişti. Phonearena’nı yaptığı araştırmaya görede Samsung Galaxy S5 bunları ve daha fazlasını bizlere verebilmekte. Aşağıdaki tabloda Galaxy S5’in pil performansının ne noktalara geldiğine kendinizde şahit olabilirsiniz. Yakın bir zamanda Galaxy S5 elimize geçecek ve bu testleri kendimizde yapabileceğiz.

Galaxy S5 Pil Testi

Bu test sonuçları sizleri oldukça şaşırtacaktır ama Samsung bu değerlere ulaşabilmek için çok özel optimizasyonlar kullanmakta. PowerXtend adında özel bir yazılım kullanan Samsung bu yazılım sayesinde 3 farklı optimizasyona sahip olmakta.

  • WebXtend
  • NavXtend
  • GameXtend

Bu optimizasyonların ilk ikisi sayesinde %25’e varan güç koruması sağlanırken; GameXtend ile %50’lere kadar pil güç korunması sağlanmış oluyor. Kısacası Samsung bu sefer pil olayını aşmış gibi görünmekte…

Kaynak: phonearena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!